hirdetés

Miért ignorál a kutyád? Számos oka lehet, ám van rá megoldás

Molnár Enikő

2025. január 1 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Amikor az ember a szívét-lelkét kiteszi, ennek ellenére kutyája rendre ignorálja, az kifejezetten fájó pont lehet. Vajon miért teszi ezt?

hirdetés

Otthon minden rendben megy, és kedvenced hibátlanul teljesíti az összes feladatot, majd amikor kimentek az utcára, olyan, mintha mindent elfelejtett volna? Esetleg már otthon is vannak gondok az „alkalmi süketséggel”? Nem vagy vele egyedül. Amikor kutyád ignorál, az kifejezetten frusztráló. Főleg akkor, ha a négylábúakról az a kép él az ember fejében, hogy gazdájuk minden szaván, feltétel nélkül csüngenek, és elemi készségük az engedelmesség. Ez a legtöbb esetben természetesen nem így van, ebből adódóan a problémakör gyakoribb, mint gondolnánk. Karrierje során, valamilyen formában minden gazdi találkozik ezzel a helyzettel, ám számos oka lehet annak, hogy egy kutya miért ignorálja a gazdáját. Mutatjuk a leggyakoribbakat.

Még egy egyszerűnek tűnő játék közben is fontos lehet, hogy kedvencünk ránk figyeljen / Fotó: azenkutyam.hu

Ezért ignorálhat a kutyád

A kutyák legtöbbször nem azért veszik semmibe az ember szavait, mert szórakoztatónak találják gazdájuk frusztráltságát. Közel biztos, hogy oda-és-vissza vannak szeretett kétlábújukért, ám különböző körülmények, például új helyzetek, oktatásbeli hiányosságok vagy akár fizikai nehézségek akadályozzák abban, hogy megfelelően reagáljon gazdája kérésére.

Új helyek és versengő ingerek

Ha sok az érdekes inger, vagy van egy, ami kifejezetten felkeltette a kutya kíváncsiságát, akkor könnyen lehet, hogy a gazdi szava hátrébb kerül a rangsorban. Ezen lehet dolgozni, és el lehet kerülni következetes és rendszeres gyakorlással, de nem szabad elfelejteni, hogy ez idő- és energiabefektetéssel jár.

Az új, vagy zsúfolt helyek hasonlóan hathatnak az ebre. A kutyáknak alapvetően is nehezére eshet a tanult viselkedések általánosítása (ezért kell minél több helyzetben és környezetben gyakorolni őket), ám még nehezebb a dolguk egy olyan szituációban, ahol rengeteg figyelemelterelő környezeti ingerrel találkozhatnak. Egy leegyszerűsített példa erre és az előzőre, ha mondjuk kedvencünk kiválóan behívható otthon, a kertben, a kutyaiskolában, és mondjuk az ismert kutyafuttatóban, ám amikor elmegyünk egy új kutyafuttatóba, ahol két új kutyával is megismerkedett, már sokkal kevésbé reagál jól a behívásra. A gyakorlás teszi a mestert, így minél többször van lehetőségünk kontrollált és biztonságos körülmények között gyakorolni, az eb annál megbízhatóbban fog reagálni még az új helyzetekben és izgalmasabb környezetekben is.

Sokszor más kutyák társasága is elég ahhoz, hogy kedvencünk ne figyeljen ránk / Fotó: azenkutyam.hu

Inkonzisztens parancsokat kap

Nem csak a kutyánkon múlik, hogy mennyire lesz hatékony a kommunikáció kettőnk között. Lehet, hogy a gazdi úgy gondolja, hogy érthetően mondta az adott vezényszót kedvencének, ám megtörténhet, hogy közel sem tisztán, nem úgy, ahogyan szokta, vagy nem a megfelelő hangsúllyal. Egy kutya számára fontos a konzisztencia, nemcsak az életmódban, hanem a kommunikációban is.

Ezeken kívül, vagy ezekkel együtt nehézségeket okozhatnak az alábbiak is:

Az idősödő kutyáknál számos probléma felmerülhet

Mit tehetsz az ellen, ha a kutyád ignorál?

Talán nem meglepő, de az első dolog, amit tehetsz ellene, az az, hogy a fentieket figyelembe véve megvizsgálod a viselkedés okát. Miért ignorál a kutyád? Milyen helyzetekben, környezetben, melyik parancs az, amit elenged a füle mellett? Eddig is ignorálta, vagy ez egy új viselkedés? Mennyire sok az inger? Lehet, hogy annyi, hogy túlterheltté válik az eb? Esetleg mutatja a félelem, stressz jeleit? Azzal, hogy többé-kevésbé pontosan meg tudod állapítani, hogy mihez kapcsolódik a parancsszavak figyelmen kívül hagyása. Az sem szégyen, ha ezt nem tudod egyedül eldönteni. Egy jó tréner rengeteget segíthet a folyamat elindításában és megfelelő lefolyásában.

Miután kiderítetted, hogy mi a probléma gyökere, már sokkal egyszerűbb lesz megoldást találni rá. A továbbiakban csak néhány ötletet hozunk, ám fontos, hogy egy igazán hatékony megoldás az adott kutyához és az adott problémakörhöz illeszkedik. Azt sem szabad elfelejteni, hogy gyakran keverednek egymással a lehetséges okok.

  • Ha az alapokkal van gond, akkor érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni az eb oktatására, és arra, hogy általánosítani tudja az adott parancsot.
  • Ha a mi kommunikációnk egyértelműségével van baj, akkor figyelni kell arra, hogy konzisztensek és egyértelműek legyünk a parancsokkal.
  • Ha a kapcsolat áll még bizonytalan lábakon, akkor annak építésére és elmélyítésére kell nagyobb hangsúlyt fektetni. Például játsszunk a kutyánkkal, alakítsunk ki egy rutint.
  • Ha a környezet jelenti a kihívást, akkor érdemes egy kicsit hátralépni, és a fokozatos hozzászoktatást előtérbe helyezni.
  • Ha feltehetően az eb egészségével van baj, akkor az első út mindenképpen az állatorvoshoz vezessen.

A bizalom kulcsfontosságú, hogy kedvencünkkel kiegyensúlyozott és erős kapcsolatot alakítsunk ki. Ahogyan pedig arra már többször is utaltunk, a kutya-gazdi kapcsolat kiemelkedő szerepet tölt be a kutyás mindennapokban. Ebben a cikkünkben abban segítünk, hogy hogyan építheted a kettőtök közötti bizalmat.

idős kutya ignorál a kutya ingerek izgatott kutya kutya nem figyel serdülőkor stressz

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!