Innen tudhatod, ha zajérzékeny a kutyád
2024. április 1 - Képek: Getty Images Hungary
2024. április 1 - Képek: Getty Images Hungary
Sok kutya számára zavaró a zaj, de előfordul, hogy ez olyan mértéket ölt, ami már komoly tünetekkel jár. Ilyenkor szükség lehet a gazdi beavatkozására.
A kutya hallása sokkal érzékenyebb, így a magas frekvenciájú zaj – amely az emberi fül számára nem is érzékelhető –, stresszt okozhat nála. Egy 13700 kutya bevonásával végzett vizsgálat kimutatta, hogy a zajérzékenység az egyik leggyakoribb szorongást kiváltó tényező az állatoknál, ami csaknem harmadukat érinti.
Zajérzékenységről akkor beszélhetünk, ha egy kutya fél vagy megriad a környezeti zajoktól. Dr. Stephanie Borns-Weil, a Tufts Egyetem munkatársa szerint ez nem összetévesztendő a zajfóbiával, ami más lapra tartozik.
Fontos kiemelni, hogy miközben az emberek a 20 ezer hertzes (Hz) frekvenciáig érzékelik a hangokat, addig a kutyák azokat is meghallják, amelyek a 47 ezer és 65 ezer közötti tartományba esnek. Hogy ennek mi lehet az oka, azt nem tudjuk biztosan. Lehetséges, hogy hallásuk úgy fejlődött ki, hogy képesek legyenek azonosítani a hangok forrását, ami különösen fontos lehet a vadászat során.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Az UC Davis School of Veterinary Medicine kutatást végzett a zajérzékenység hatásairól. Ennek során úgy találták, hogy a kutyák nagyobb valószínűséggel reagálnak szorongással az olyan magas frekvenciájú, szaggatott hangokra, mint például a füstérzékelő figyelmeztető hangjelzése az alacsony frekvenciájú hanghatásokhoz képest, mint a mikrohullámú sütő zümmögése. Az eredményből az is kiderült, hogy
a gazdik gyakran alábecsülik a kutyák zajtól való félelmét.
Dr. Jill Goldman állatviselkedés-szakértő szerint a zajérzékenység mértéke kutyánként eltérő lehet. „A különböző korú vagy fajtájú kutyák különböző zajokra reagálhatnak. Ebben szerepet játszhat az is, hogy a kutya egészségügyi állapota befolyásolhatja a hallási tartományát. Sokat számít a korábbi tapasztalat és expozíció is. Ha egy fiatal kutya bizonyos hanghatásoknak van kitéve, amelyek nem okoznak traumát, azokat könnyebben megszokja” – magyarázta a szakértő.
Nem szabad elfelejteni, hogy az emberi otthonokban a porszívóktól kezdve a fúrókon át a centrifugáló mosógépekig bezárólag rengeteg elektromos eszköz van, amelyeknek a kutyák nem szeretik a hangját.
A kutya viselkedésében és testbeszédében bekövetkező változások megértése segíthet felismerni, hogy érzékeny-e egy adott zajra. „A kutya félelmének intenzitása határozza meg a reakciót. Ha a félelem enyhe, az állat megkeresheti gazdáját vagy egy biztonságos helyre (például az ágy alá) húzódhat, alacsonyabb testpozíciót vehet fel, behúzhatja a farkát és a fülét, ásítozhat vagy nyalogathatja a száját” – sorolta az intő jeleket dr. Stephanie Borns-Weil.
Ezzel szemben a súlyos félelem remegést, lihegést, nyáladzást és szapora szívverést válthat ki, és akár arra is sarkallhatja a kutyát, hogy megpróbáljon megszökni. Az AKC Canine Health Foundation arra figyelmeztet, hogy
minél gyakrabban van kitéve egy kutya ijesztő zajnak, annál intenzívebb lesz a fóbiás reakciója.
Minden kutyánál fennáll a veszélye, hogy egy hangos és váratlan zajtól megriadjon. A legtöbb ugyanakkor képes úrrá lenni a félelmén, és nem kivetíteni azt más zajokra. Egyes kutyák viszont éppen az ellenkezőjét teszik, így más hangok is megijeszthetik őket.
Dr. Goldman felidézte, azután, hogy kedvence egy alkalommal megriadt a füstérzékelő sípolásától, miután a lasagne kifutott a sütőben, miden alkalommal ki akart menni a szabadba, amikor meghallotta, hogy bekapcsolja a készüléket.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a zajérzékenységben genetikai tényezők is közrejátszhatnak, amelyek már gyakran nagyon fiatal korban előjönnek. Sőt, a kutyák azokra a zajokra is félelemmel reagálhatnak, amelyekről megtapasztalták, hogy társaikból vagy gazdijukból hasonló reakciót váltanak ki.
A jelek azt mutatják, hogy összefüggés lehet a szocializáció hiánya és a zajérzékenység között is.
Amennyiben kedvenced félelmet érez bizonyos háztartási zajoktól, az negatív hatással lehet a biztonságérzetére, az egészségére és az életminőségére. Ezért fontos, hogy megértsd a viselkedését, majd megtedd a megfelelő lépéseket. A szakemberek a következőket javasolják:
Ha bővebben is érdekel, mit tehetsz, hogy csökkentsd kedvenced szorongását, olvasd el ezt a cikkünket is.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek