Miért vonyít a kutya, ha szirénát hall?
2023. december 15 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 15 - Képek: Getty Images Hungary
Nem véletlen, hogy a legtöbb kutya vonyítani kezd, amikor meghallja a sziréna hangját. De ennek nem az az oka, hogy a fülsüketítő zaj bántja a fülüket.
Ha van kutyád, akkor bizonyára már te is tapasztaltad, hogy amikor elhúz az utcán egy szirénázó jármű, a hangját kieresztve vonyítani kezd, miközben a közelben lévő többi négylábú is rázendít. A magyarázat meglepő lehet.
A szirénára adott reakciónak nincs köze a kutyák érzékeny hallásához. A szokás őseiktől, a farkasoktól eredhet, akik a vonyításon keresztül oszthatják meg tartózkodási helyüket a falka többi tagjával a vadonban.
A múltban ez létfontosságú kommunikációs eszköz volt, amikor a falkatagok elvesztették egymást a vadászat során. A kutya ebből a szempontból hasonlít a farkasra: a vonyítással nagy távolságokat áthidalva oszthatja meg helyzetét társaival. Ez történhet akkor is, amikor meghallja a szirénát.
A kutya nem tudja, hogy a sziréna hangja egy járműtől származik, ezért azt úgy értelmezheti, mint egy másik állat vonyítását.
Bár a mai világban a kutya már nincs rászorulva a vadászatra, továbbra is megvan benne a veleszületett falkaszellem, ami arra késztetheti, hogy válaszoljon testvérei hívószavára. Viselkedésében emellett az is közrejátszhat, hogy a hangot annak a jeleként is értékelheti, hogy valami nem stimmel környezetében. Ilyenkor úgy érezheti, hogy erről neked, a falkavezérnek is tudnod kell.
A szakértők szerint ezt a feltevést erősíti az a tény is, hogy ha a hang valóban annyira zavarná a kutyát, akkor az arra sarkallhatná, hogy elfusson és elrejtőzzön előle.
Ha egy kutya a szirénát hallva vonyítani kezd, akkor biztos lehetsz benne, hogy a közelben lévő többi társa is követni fogja a példáját. Ahogy azonban a sziréna eltávolodik, fokozatosan ők is elcsendesednek. Vélhetően azért, mert úgy hiszik, hogy az állat, akitől a hangot kiadta, ismét megtalálta az útját.
Minél többet hallja a kutya szirénát, és minél többször reagál rá, annál valószínűbb, hogy az a jövőben is hasonló reakcióra fogja késztetni.
Amennyiben a kutya úgy gondolja, hogy a hangot egy ismeretlen állat adja ki, viselkedéséhez az is hozzájárulhat, hogy a hang megszűnését elkezdi a saját vonyításával társítani. Így később emlékezhet rá, hogy sikerült „elűznie” vele a betolakodót.
A vonyítás általában nem igényel különösebb beavatkozást a gazdi részéről. Ha azonban kedvenced akkor is csinálja, amikor nem hallható sziréna, és ezt remegő hangon teszi, érdemes lehet állatorvoshoz vinned, mert arra utal, hogy fájdalmai lehetnek. Hogy a vonyításnak milyen további okai lehetnek, arról itt számoltunk be bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek