hirdetés

Végleg betiltották, nem lesz több: ilyen volt az utolsó kutyavásár Ónodon

Gerhát Petra

2024. november 15 - Képek: Szurkolók az Állatokért Alapítvány

Immár törvény tiltja, hogy a vásárokban kutyákat, macskákat és vadon befogott madarakat árusítsanak. Riportunkban betekinthettek a jogszabály hatálybalépése előtti az utolsó ónodi állatvásárba. Szerencsére több ilyet nem látunk már.

hirdetés

A kelet-magyarországi Ónod állatvásárai legendásak voltak, nem csak azért, mert egyre ritkább volt maga az állatvásár is hazánkban. Az állatvédőknek is rendre akadt dolguk: oltás, chip, megfelelő tartási körülmények nélkül árultak itt rendszeresen kutyákat, macskákat. November végétől azonban tilos kutyát, macskát és madarak vadon befogott példányait árusítani az állatvásárokon.

Az utolsó kutyás állatvásáron már alig voltak ebek, a szaporítók pedig november végétől nem is árulhatnak ezentúl a piacokon / Fotó: Szurkolók az Állatokért

Az állatvédők sikere a kutyavásárok vége

Amint arról Az Én Kutyám is beszámolt, hosszú, munkás évek állnak az állatvédő szervezetek mögött, de végre már jogszabály is tiltja a kutyák árusítását a vásárokon. Megjelent ugyanis a Magyar Közlöny legfrissebb kiadásában a kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló rendelet, amely a rendelet kihirdetését követő 15. napon, azaz 2024. november 21-én lép hatályba. A jogszabály módosításával kapcsolatban Ovádi Péter állatvédelemért felelős kormánybiztos az Index kérdésére megerősítette, hogy a szaporítók elleni határozott fellépés mindig kiemelt ügy volt.

Az állatvásárokon tapasztalt állategészségügyi körülmények többször kifogásolhatók voltak, az árusok rendszerint nem tartották be a jogszabályokban meghatározott feltételeket. Ezek a viszonyok kedveztek a szaporítóknak is, hiszen törzskönyv nélküli állatok kerültek eladásra. Kapin Richárd, a Szurkolók az Állatokért Alapítvány vezetője ellátogatott az utolsó, Ónodon megrendezett állatvásárra november 8-án.

Az utolsó ónodi vásáron elbúcsúztatták a kutyaárusokat

A vásárnak a korábbi évekkel ellentétben ekkor már csak elenyésző részén árusítottak kutyákat, ugyanis több szervezet monitorozta az eladókat, akik régebben még a legalapvetőbb követelményeket sem biztosították az általuk szaporított kutyák eladása során. Se mikrochipje, se oltása nem volt az ebeknek. Az utolsó ilyen vásárra ez alapjaiban változott meg, mivel a polgármesteri hivatal is rendszeres ellenőrzéseket tartott az állatvédők bejelentései nyomán.

Az ónodi vásárt minden hónap első csütörtökén rendezik meg, ennek része volt az állatvásár is. Egy-egy alkalommal több mint tízezer vevő fordul meg ezen a piacon, ahol nemcsak a környékbeli, véletlen szaporulatot árusították, de rendszeresen jelen voltak a szaporítók is. A legnépszerűbb kutyafajtákat, a tacskókat, a golden retrivereket, a bulldogokat, illetve a különféle ölebeket árusították itt nagy tételben, sok esetben meg nem engedett színárnyalatokban. A beteges, korán elválasztott, fajtajellegű kutyákat árusítók természetesen nem valódi tenyésztők voltak, és probléma esetén sem lehetett volna megtalálni őket, vagy bizonyítani a vásárlóknak, hogy az adott személytől van az állat.

Betegségre hajlamosító színárnyalatokban szaporított kutyákból nem volt hiány az ónodi vásárban / Fotó: Szurkolók az Állatokért

Az utolsó vásáron 6-8 kutyát próbáltak már csak eladni, az oltási könyveik is rendben voltak

– meséli Kapin Richárd. Az állatvédő arról is beszámolt kérdésünkre, hogy fél évvel ezelőtt még ennek sokszorosát árusították, sokkal rosszabb körülmények között. A helyi jegyző, illetve a polgármester segítségével közösen sikerült elérniük, hogy 1-2 hónap alatt rendeződtek az eladási körülmények. Ugyanis azt, aki nem tartotta be a szabályokat, egyszerűen kizárták a piac területéről az arra jogosultak.

A szaporítók is rájöttek, hogy már nem pálya Ónodon az, hogy oltatlan kiskutyákat is lehet árulni. A vásárt megelőző napon pedig megjött a hír, hogy nem lehet kutyát, macskát és madarakat árusítani. Mivel pont ott voltunk másnap Ónodon, így el tudtunk búcsúzni végleg a kutyás szekciótól

– magyarázza az állatvédő.

Az ónodi vásár hazánk egyik legrégebbi, messze a középkorba nyúló hagyományú vására. Még Luxemburgi Zsigmond király adott vásárjogot a településnek 1396. július 9-én kelt oklevelében. A  piac azóta töretlenül megrendezésre kerül, a következő időpontban, december 5-én azonban már kutyák nélkül.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

jogszabály kiskutya vásárlás közös ügyünk az állatvédelem szaporítás szurkolók az állatokért

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!