hirdetés

Ezért üldözi a kutya a macskát – 3 tipp, amivel leszoktathatod

Berek-Halász Beáta

2024. november 14 - Képek: Getty Images Hungary

Kutyád és macskád is van? Akkor már biztos, hogy elgondolkodtál azon, hogy a kutya vajon miért üldözi folyton a macskát?! Miért nem tudja abbahagyni ezt a helytelen viselkedést, ami stresszt okoz szegény cicának? De hidd el, létezik olyan forgatókönyv, amely szerint e két kedvenc harmóniában élhet egymással.

hirdetés

Számos oka lehet a kutya-macska futamnak. Egyes cicák belemennek a játékba, mások nem részesítik előnyben ezt a fajta bánásmódot. Azonban minden esetben fontos, hogy mi, gazdik, megfelelően kezeljük ezeket a helyzeteket. Mindig résen kell lennünk, fel kell mérnünk, hogy komoly problémáról vagy csak játékról van-e szó. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány okot, ami miatt lehet, hogy a kutya üldözi a macskát.

Többnyire a cicák nem értékelik a kutyák közeledését

1.) Ösztön

A kutyák természetükből adódóan ösztönös vadászok. Veleszületett vágyuk, hogy mozgó dolgokat, állatokat üldözzenek, és sajnos ezalól a cicák sem képeznek kivételt. Amikor a cica például átsurran a szobán, a kutya ösztönei biztos, hogy beindulnak, és megkezdődik az üldözés.

2.) Játék

Természetesen nem minden üldözés baljós szándékú. Egyes ebek, különösen a kölyökkutyák, egyszerűen csak játszani szeretnének macska barátjukkal. Némely cicák ezt szívesen veszik, és belemennek a játékba, azonban előfordulhat az is, hogy macskánk nem értékeli a napi program ezen részét, nem szereti, ha üldözik, és folyamatosan csak egy biztonságos rejtekhelyet keres, ahol fedezékbe vonulhat.

Némely cicák szívesen belemennek a játékba

3.) Fajtafüggő

Ez a viselkedés különösen domináns lehet bizonyos kutyafajták esetében. Jellemző lehet a pásztorkutyákra és a vadászkutyákra, hisz a vérükben van ez a foglalatosság. Őket sajnos nagyon nehéz lesz leszoktatni erről a szokásról, de megoldható. Semmi sem lehetetlen! Azonban ha épp egy olyan párosról van szó, akik kijönnek egymással, akkor nincs gond addig, amíg a kutyus nem túl durva és betartja a szabályokat.

4.) Területi kérdés

Problémás lehet még, ha kutyánk területfoglaló viselkedést tanúsít. Vagyis azért üldözi kis barátját, mert meg akarja mutatni, hogy csak az övé a terület, és nem fogadja el más jelenlétét. A területi agresszió jelei lehetnek a morgás, a fogcsattogtatás és a harapás. Ha ebünk ezen viselkedések bármelyikét mutatja, nagyon fontos, hogy a lehető leghamarabb kezelésbe vegyük a problémát.

Ösztönös cselekedet hajtja a kutyákat

Tippek az üldözés megállítására

1.) Figyelemátirányítás

Elsősorban megpróbálkozhatunk a kutya figyelmének átirányításával. Ennek a kulcsa a pozitív megerősítés. Időt, türelmet és következetességet igényel, hogy megszüntessük a nem kívánt viselkedést. A lényeg a következő: amikor a kutya üldözőbe venné a macskát, fordítsuk a kutya figyelmét egy játékra vagy egy kis csemegére. Ha sikerül, dicsérjük és jutalmazzuk meg egy kis finomsággal. Legyünk azonban óvatosak, addig ne adjunk jutalmat, amíg nem tereltük el teljesen a figyelmet a macskáról.

2.) Használjunk nyakörvet és pórázt

Ez a módszer jól jöhet, különösen akkor, ha a kutya mellé egy új cica érkezik otthonunkba. A póráz biztonságos határvonalat biztosít a két állat számára, hogy hozzászokjanak egymáshoz, mielőtt elengedjük a kutyát. A folyamat során itt is beiktathatunk pozitív megerősítéseket, hogy megtanítsuk kutyánknak, hogy nem szabad a cicát üldözni. Nem csak a póráz lehet jó megoldás, egy korábbi cikkünkben a kutyarács használatáról írtunk. Ide kattintva elolvashatod.

Az összeszoktatás során fontos a folyamatos felügyelet

3.) Használjunk klikkert

A klikker egy szuper oktatóeszköz, amely segítségünkre lehet a tanítási folyamatban. Amikor a kutyában feltámad a vágy, hogy megkezdje a hajszát, parancsoljunk rá a „hagyd ” vezényszóval. Ha a kutya megfelel az elvárásoknak, nyomjuk meg a klikkeren lévő gombot, és adjunk neki egy jutalomfalatot. Ebben az esetben is kulcsfontosságú a következetesség. A klikker használatáról bővebben, ebben a cikkünkben olvashatsz.

Félnek a macskák a kutyáktól?

A válasz egyszerű; igen. Csak gondoljunk bele a macska helyzetébe; ha valami nálunk nagyobb üldözne, mi is biztosan félnénk. Egyes macskák azonban szociálisabbak, kíváncsibbak, és belemennek a játékba, míg mások visszavonulnak a biztonságos területükre, amíg a kutya el nem tűnik. Egyes macskák dominanciát mutatnak, ezért a probléma hatékony megoldásához mind a kutya, mind a macska viselkedését figyelemmel kell kísérnünk.

Egyes macskák azonban szociálisabbak, és belemennek a játékba

Ezt tehetjük, hogy a kölyökkutya ne zavarja a macskát

Ha egy kis kutyát viszünk macskás otthonunkba, nagyobb esély lesz a megfelelő szocializációra, és könnyebb lesz megtanítani, hogy ne bántsa a cicát. Eleinte érdemes lehet különválasztani őket egymástól, ilyenkor jól jöhetnek a fentebb említett rácsok. Az elválasztással a macskának ideje lesz alkalmazkodni a kutya jelenlétéhez a képzési folyamat során. Egy kölyök tele van energiával, amit hajlamos lehet a cica üldözésével levezetni, de ha rendszeresen lemozgatjuk, akkor ezt jó eséllyel megelőzhetjük.

Kiemelten fontos, hogy a szoktatás során folyamatos felügyelet alatt legyenek szőrös barátaink. Soha ne hagyjuk őket kettesben, amíg ez 100%-ig nem biztonságos. Figyeljünk arra is, hogy a cicának mindig legyen helye visszavonulni, ha veszélyben érzi magát. Ne feledjük, hogy türelemmel, következetességgel és idővel a cica és kutya barátság nem csak álom lehet. Egy egyetemi tanulmány során kiderítették, mi az az egyetlen tényező, ami meghatározhatja, hogy kutya és macska között harmonikus kapcsolat alakuljon ki. Az eredményről ebben a cikkünkben olvashatsz.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

kutya macska barátság kutya macska összeszoktatása kutya üldözi a macskát

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!