hirdetés

Egy kutya is lehet tengeribeteg: ezek az ebek hajlamosabbak rá

Molnár Enikő

2024. július 13 - Képek: Getty Images Hungary

Sokakat elfog a rosszullét, ha hajóznak vagy csónakáznak. Azt gondolhatnánk, hogy az ilyen problémánk négylábú társainkat biztosan nem érintik.

hirdetés

Lassan július közepén vagyunk, és a nap ereje az utóbbi hetekben egyre intenzívebb. Megérkezett az igazi kánikula, ami még a mi alkalmazkodáshoz igen jól felszerelt szervezetünket is megviseli. Szőrös családtagjaink még jobban megérzik magukon a meleg erejét, mi, gazdik pedig próbálunk minden tőlünk telhetőt megtenni, hogy kellőképpen lehűtsük őket. Friss vizet teszünk ki, figyelünk arra, hogy ne a legnagyobb melegben menjünk ki sétálni, a kertben árnyékot biztosítunk, gyerekmedencét állítunk fel, a lakásban beindítjuk a ventilátort vagy a klímát, hűsítő finomságokat tálalunk számukra. Mindenkinek megvan a maga jól bevált módszere, vagy éppen most teszteli azt, hogy hogyan védheti meg kutyáját a hőségtől. A nyári melegben előszeretettel viszik el a gazdik kutyájukat strandolni, sőt, sokan olyan különböző vizes sportokba is bevonják négylábú barátaikat, mint például kajakozás vagy SUP-ozás. Így jogosan merül fel a kérdés: vajon egy kutya is lehet tengeribeteg?

Vannak ebek, akik nehezen bírják a csónakázást

Tengeribetegséget nem csak nagyobb hajókon tapasztalhatunk

Az emberek között is sokan tapasztalnak rosszullétet a kisebb, önerőből hajtott vízi sporteszközökön is. Ez nem csak a kezdőket veszélyezteti, gyakran még a tapasztalt sportolókat is elfoghatja ez a kellemetlen érzés. Nem meglepő tehát, hogy az egyik nehézség, amivel lehet, hogy meg kell küzdenie annak a gazdinak, aki kutyájával közös vízi sportolásra adja a fejét, az a tengeribetegség.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Milyen lehet a kutyáknál a tengeribetegség?

Bizony, egy kutya is lehet tengeribeteg. A tengeribetegség igazából a vízen történő utazás során megtapasztalt utazási betegség (motion sickness), avagy kinetózis. Ezt a problémát sok gazdi az autózás során figyelheti meg, ám nem csak erre korlátozódik: amelyik kutyus rosszul van a kocsiban, annak valószínűleg a vízen is meg kell küzdenie ezzel a kellemetlen érzettel. Többek közt a következő tünetek mutathatják, hogy kedvenced tengeribetegségtől szenved:

  • megnövekedett nyáltermelés;
  • hányás;
  • hasmenés;
  • nyugtalanság;
  • nyüszítés.

Nem csak a tengeribetegség okozhat nyugtalanságot. Lehet, hogy a kutya fél a helyzettől, és több időt kell rászánni arra, hogy hozzászoktassuk

Mit lehet tenni a tengeribetegség ellen?

Ez attól függ, hogy milyen helyzetben vagyunk. Ha nem mi irányítjuk a járművet, akkor csak támogathatjuk kedvencünket, ha már fennáll a rosszullét. Esetleg kereshetünk egy olyan helyet, ami stabilabb, és ahol kevésbé érződik a hajó vagy komp mozgása. Ha mi irányítjuk, és megtehetjük, akkor álljunk meg egy kicsit, és húzódjunk le a partra, tartsunk egy pihenőt. Vannak jól bevált gyógyszerek is, amik segíthetnek a tengeribetegséggel járó rosszulléten. Ezekről az állatorvos tud tájékoztatást adni. Semmiképpen se adj az ebnek találomra emberi gyógyszert!

Ha tervezzük a vízi elfoglaltságot, érdemes előre is dolgoznunk. Elkezdhetjük hozzászoktatni kutyánkat a vízen való sodródás érzetéhez csakúgy, mintha egy autó mozgásához szoktatnánk hozzá. Erről, illetve az utazási betegséget kiváltó okokról részletesebben is írtunk ebben a cikkünkben.

Ide kattintva pedig arról olvashatsz, hogy mire kell odafigyelni, ha kajakozni szeretnéd vinni kedvencedet.

kutya tengeribeteg nyári meleg nyári sport tengeribetegség utazási betegség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!