hirdetés

Ezért szöknek el a leggyakrabban a kutyák: tanácsok a megakadályozására

Berek-Halász Beáta

2024. november 21 - Képek: Getty Images Hungary

Szökős a kutya? Kinyitod a bejárati ajtót, és már ott sincs, egy pillanat alatt kámforrá válik? Vagy csak békésen sétáltok, hirtelen meglát valamit, és Houdini módjára tűnik el a szemed elől? Van rá megoldás!

hirdetés

Az egyik legrosszabb rémálma a gazdiknak a kutya esetében a szökés, vagy az, hogy állatnak valami baja esik. Sajnos ez gyakori és veszélyes forgatókönyv ez, és nem utolsósorban bírsággal is járhat.

A gazdik egyik rémálma, hogy kutyájuk elszökik

A hazai kutyás háztartások száma mára jócskán meghaladja a 3 milliót. A Statista kutatása is kimutatta, hogy az Európai Unióban Magyarországon volt a legmagasabb a kutyatartók aránya. 2023-ban a lakosság csaknem felének volt legalább egy kutyája, míg más országokban, például Lengyelországban és Romániában a háztartások valamivel több mint egyharmada rendelkezett legalább egy házi kedvencként tartott ebbel. Elképesztő számok ezek, és sajnos azt is tudjuk, hogy nem minden kutyus ilyen szerencsés, hisz rengeteg ebet találhatunk menhelyeken és az utcákon kóborolva.

A kutya gazdáját magas bírság sújthatja szökés esetén

Egy kis kitérő után, ahogy már korábban is említettük, nagyon kell vigyáznunk kedvenceinkre, ha szökési vágyait gyakorta elégíti ki. Nemcsak az ő testi épsége – ami persze a legfontosabb –, de pénztárcánk is bánhatja kalandozásait. A 2021. január 7-én életbe lépett, az állattartási szabályok megszegéséért kiszabható büntetések összege jelentősen megemelkedett, az alap 75 ezer forintól akár 450 ezer forintra is rúghat bizonyos esetekben a kiszabható bírság összege.

Gyakran az unalom űzi az ebet

Na de miért szökik el kutyánk, és mit tehetünk ellene?

A szökés hátterében általában valamilyen szükséglet kielégítse áll. Ezek az alábbiak lehetnek:

  • Könnyű menekülési útvonal: egy nyitott ajtó, egy alacsony kerítés, egy nyitott ablak ösztönzőleg hathat a kalandvágy kielégítésére.
  • Vadászösztön: akár egy zsákmányállat (például macska) látványa, egy elhaladó kutya, vagy akár ember üldözésének szándékával is megszökhet a kutya.
  • Taníttatás és a szocializáció hiánya: a kutya keveset találkozik más ebekkel, vagy nincsenek megtanítva neki az alapvető szabályok.
  • Unalom: egyes kutyák unatkoznak, ha a gazdi nincs otthon, vagy nincs ideje sétára vinni. Ilyenkor a szabadban keresik az ingereket.
  • Idegesség vagy szeparációs szorongás: a szorongás és a félelem menekülő viselkedést válthat ki.
  • Szaporodási vágy: a kutyák társ után kutatva is elszökhetnek.

Vigyázzunk a könnyű menekülési útvonalakkal

A szökés mint fajtasajátosság vagy a kor függvénye

Bármelyik kutyafajta elszökhet, ha lehetősége nyílik rá, azonban a vadászkutyák csoportjába tartozó fajták jellemzően nyughatatlan ebek, akikben a keresőösztön elég erősen dolgozik. Akármilyen körülményeket biztosítunk, egy vizsla, egy tacskó vagy kopó esetében mindig erős lesz a kalandozási vágy. Rajtuk kívül a tanulatlan kölykök és az idősebb, pláne demenciában szenvedő vagy halláskárosult kutyák hajlamosabbak az ilyen cselekedetekre.

Így akadályozd meg a szökést

Fontos, hogy azonnali lépéseket tegyünk az állat biztonsága érdekében. Amennyiben a kutya a szökés szándékát mutatja, először mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, hogy kizárjuk a betegséggel járó problémákat. Ha orvosi okot nem állapítanak meg, esetleg érdemes viselkedés-szakértővel is konzultálni. Új szabályokat is bevezethetünk, például négylábú barátunkat megtaníthatjuk arra, hogy távol az ajtótól várjon, amikor kinyitjuk azt. Az alternatív opciókat vonzóbbá kell tennünk, mint a szökést, így mindenképpen dicsérjük és jutalmazzuk meg kedvencünket, ha jól cselekszik.

Útközben is vigyázzunk, szökésbiztos módon szállítsuk kedvencünket

Hogy tartsuk biztonságban az ebet?

1.) Séta alkalmával

Mielőtt sétálni indulunk, győződjünk meg róla, hogy a kutya biztonságos nyakörvet, hámot, pórázt visel.

2.) Az udvaron

Mindenképpen legyen kerítés a házunk körül, ha kutyánk van. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy az udvaron nincsenek-e potenciális menekülési útvonalak, például lyukak, vagy olyan tárgyak, amelyekre fel lehet mászni.

3.) Élmény biztosítása

Ne hagyjuk kedvencünket unatkozni; vigyük sétálni, játsszunk vele, valamint biztosítsunk számára ideális környezetet. Kapjon saját fekhelyet, mindig tudjon inni és enni, vagyis a tálját ne hagyjuk üresen. És végül, de nem utolsósorban, legyen legalább egy játék, amellyel lefoglalhatja magát. Gondoskodjunk közös programokról akár otthon, akár házon kívül, és kedvencünket ne hagyjuk hosszabb időre egyedül. Azonban vannak olyan programok, amelyekre nem tanácsos magunkkal vinni, például ha tűzijátékon vagy felvonuláson veszünk részt. Ilyen alkalmakon még a nagyon társaságkedvelő kutyák is túlterheltté és félőssé válhatnak, ami szintén szökéshez vezethet.

Az is jó megoldás lehet, ha kutyasportokban veszünk részt kutyánkkal, mint az agility, az obedience, vagy akár a dog dancing. Így kielégítheti érdeklődési és mozgásigényét, találkozhat más ebekkel és gazdáikkal. Hasznosak lehetnek az engedelmességi tréningek is, amelyeken az alapvető engedelmességi parancsokat megtanulhatja. Ha társat kap maga mellé, akivel szabadon, bármikor játszhat és elűzheti unalmát.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

4.) Szocializáció

Ha olybá tűnik, hogy kutyád nem szocializálódott megfelelően, vagy hiányosnak ítéled meg a képzését, ideje beiratkoznotok egy kutyaiskolába, vagy felkeresnetek egy trénert, aki segít orvosolni a problémát.

5.) Orvosi megoldás

Az ösztönös szökések mélyen evolúciós beidegződések következményei. Azokban az esetekben, amikor a kutyák szaporodási szándékkal szöknek, annak megoldásaként csak az ivartalanítás javasolható.

Séta közben is legyen biztonságban a kutya. Sportolás közben megoldás lehet a deréköv

Készüljünk fel a szökésre

Legyünk naprakészek a kutya szökési kísérleteinek megakadályozásában, valamint nyakörvén legyen biléta az elérhetőségünkkel, ha mégis sikerrel járna.

  • Legyenek naprakészek a mikrochipen rögzített adatok: 4 hónapos kor felett kötelező a chippel való megjelölés, ám ugyanennyire fontos, hogy a PetVetData rendszerben rögzített adatok frissek legyenek.  Ha megváltozik a lakcímed, a telefonszámod, vagy te leszel az új gazdája egy kutyának, az első teendőd legyen ennek jelzése az állatorvosotok felé. Ő tudja ezeket frissíteni az adatbázisban.
  • GPS-s készülék használata: viseljen kutyánk GPS-készüléket, amely nyomon követi a pontos tartózkodási helyét. A készüléket úgy is beprogramozhatjuk, hogy rezgéssel vagy hangjelzéssel figyelmeztesse a kutyát, ha átlépte telkünk határait.
GPS nyomkövetés ivarzás kutya szökik mikrochip nevelés szocializáció vadászösztön

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!