hirdetés

Összekapcsolódsz a kutyáddal, amikor a szemébe nézel: szinkronizál az agyatok

Kövess Péter

2024. szeptember 28 - Képek: Getty Images Hungary

Nem véletlenül érzed úgy, hogy mélyen összekapcsolódsz kutyáddal, amikor a szemébe nézel. Egy kutatás szerint ilyenkor összehangolódik az agyatok.

hirdetés

Kínai kutatók most először mutattak ki olyan idegi aktivitást, amely két különböző faj – ebben az esetben az ember és a kutya – agya közötti szinkronizációra utal. Az eredmények azt sugallják, hogy kedvenceinkhez mélyebb neurológiai szinten kötődünk. Lássuk tehát, mi történik az agyadban, ha a kutya szemébe nézel.

Amikor a kutyád szemébe nézel, mélyen összekapcsolódhattok

Így hat az agyadra, amikor a kutya szemébe nézel

Már korábbi tanulmányok is kimutatták, hogy amikor az emberek egymással beszélnek vagy dolgoznak, agyi tevékenységük a kulcsfontosságú régiókban szinkronizálódhat. A kínai kutatók vizsgálata volt azonban az első, amely egy másik faj vonatkozásában hasonló eredményről számolt be.

Kísérletük során a szakemberek elektródák segítségével mérték meg az emberek és kutyák agyi aktivitását. Ehhez 10 fiatal beagle kutyát állítottak párba számukra ismeretlen emberekkel, akikkel 5 napot töltöttek együtt.

A párosok a kísérlet keretében nonverbális kommunikációt folytattak, például a simogatáson keresztül, vagy úgy, hogy egymás szemébe néztek. Így derült ki, hogy az utóbbi interakció során

a két faj agya közötti korrelációk a frontális és a parietális régiókban drámaian megnőttek.

A simogatásnak is komoly hatása van

Amikor az emberi résztvevők a kutyákat simogatták, a csapat hasonló szinkronizációs mintákat figyelt meg, ami azonban csak a parietális agyi régióban volt erősebb. Az embereknél a frontális és a parietális agyi régió aktivitása a közös figyelemhez kapcsolódik.

Korábbi tanulmányok azt is kimutatták, hogy amikor az emberek megsimogatják kutyájukat, a homloklebeny aktivitása megugrik, ami arra enged következtetni, hogy figyelmünk ilyenkor kedvencünkre összpontosul, és érzelmileg még inkább kötődnek hozzájuk. Ám ez idáig nem volt világos, hogy ugyanezt tükrözi-e a kutya agya is.

Amikor az új tanulmány résztvevőit arra kérték, hogy simogassák meg a velük párban álló kutyákat, és közben nézzenek a szemünkbe, agyi tevékenységük jobban összehangolódott, mint amikor a két tevékenységet külön-külön végezték.

A simogatás tovább erősíti az eredményt

Az emberi agy az irányadó

A kutatók egy speciális matematikai algoritmust alkalmaztak annak kiderítésére, hogy az ember vagy a kutya agya játszik-e vezető szerepet a folyamatban. Az interakciók adatait elemezve a kutatócsapat úgy találta, hogy az emberi agy volt az, amelyik elindította a szinkronizálódó idegi tevékenységet.

A vizsgálat során nőtt az ember-kutya párok közötti agyi szinkronizáció, ami szoros kapcsolatot feltételez.

Bizonyos betegségek gyógyításában is segíthet

Egyes kutatók azt feltételezik, hogy az autizmus-spektrumzavarban (ASD) szenvedők kondíciós hiányosságai a másokkal való csökkent agyi szinkronizáció következményei.

A hipotézis további vizsgálata érdekében a kutatók újra elvégezték a kísérleteket, de ezúttal kilenc olyan kutyával, akik az emberi ASD-hez hasonló tulajdonságokat mutattak. Ebben az esetben az ember-kutya párok kisebb agyközi szinkronizációt mutattak, ami csökkent közös figyelemre utal.

Korábbi vizsgálatokban kimutatták, hogy az LSD fokozza az egerek szociális hajlamát, ezért a kutatók kipróbálták, mi történik, ha adnak egy adagot a pszichedelikus szerből az ASD-s tünetekkel küzdő kutyáknak. Ez valóban javította a szinkronizációt a velük párosított emberekkel.

ágy agyműködés gazdi kutatás kutya simogatás viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!