Így lehet biztonságosan idegen kutyát simogatni a gyerekeknek is
2024. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
2024. január 12 - Képek: Getty Images Hungary
A kisgyerekek nagyon kíváncsiak. Mindent meg szeretnének nézni, mindent meg akarnak fogni, hogy megismerhessék a körülöttük lévő világot. Az állatok iránt igen hamar elkezdenek érdeklődni, és a legtöbb kicsinél nagyon hamar beindul a „vadászat”, hogy az összes szembe jövő kutyát megsimogassák.
Ez egyrészt egy abszolút dicsérendő törekvés, hiszen az állatok szeretete minden gyerkőc életének fontos eleme kell, hogy legyen. Másrészt azonban veszélyt is rejthet magában a kutya simogatása, ha a kicsiknek nem tanítjuk meg, hogyan közeledjenek egy ismeretlen kutyához úgy, hogy az az állat számára is örömteli találkozás legyen.
Szülőként és gazdiként is fontos, hogy tisztában legyünk ennek helyes módjával – mutatjuk, mire kell figyelni.
Ha a gyermekünk szeretne egy kutyát megsimogatni, először mindig kérdezzük meg a gazdájától, hogy szabad-e. Előfordulhat, hogy az eb félénkebb, stresszelik őt az idegenek, nem kedveli a gyerekeket, vagy egészségügyi okok miatt nem simogatható. Sőt, az is előfordulhat, hogy a gazdija nem szereti, ha ismeretlenek babusgatják a kedvencét. Bármilyen okból is kapjunk nemleges választ, tartsuk tiszteletben, és a kicsinek is tanítsuk meg, hogy bizony nem minden kutyust lehet dögönyözni.
A fentiek akkor is igazak, ha olyan ebbel találkozunk, akit korábban már simogattunk. Ahogy nekünk, embereknek, úgy a kutyáknak is lehet rossz napja, vagy történhetett bármi, ami miatt nem kapunk zöld lámpát a közeledésre.
Fontos még azt is megjegyezni, hogy ha segítő állattal találkozunk, eleve meg se kérdezzük, hogy lehet-e simogatni. Ezek az ebek ugyanis dolgoznak, és fontos, hogy minden figyelmüket a gazdájuk támogatására fordíthassák.
Amikor gazdiként veszünk részt egy ilyen interakcióban, és ne adj ég a felénk közeledő gyerekkel lévő felnőtt kérdés nélkül a kedvencünkhöz engedné a kicsit, a mi felelősségünk felmérni a helyzetet. Ha úgy látjuk, hogy ez nem lenne a kutyánk számára komfortos helyzet, soha ne a gyerekkel álljunk le vitatkozni, hanem a felnőttnek jelezzük, hogy hívja el a gyerekét.
Ha mindenki egyetért abban, hogy jöhet a simogatás, több dologra is oda kell figyelni annak érdekében, hogy az interakció zökkenőmentes legyen. Először is figyeljünk a kutya és a gyerek magasságkülönbségeiből fakadó esetleges gondokra. Ha a gyerkőc körülbelül egy magasságban van a kutyával, az állat számára kényelmetlen lehet, ha a kicsi az arcába bámul, mivel a kutyák fenyegetésként értelmezhetik a szemkontaktust. Egy kistestű kutyus esetében pedig zavaró lehet, ha a lurkó fölé tornyosul. Ráadásul a kicsik máshogy mozognak, mint a felnőttek és egy-egy hirtelen mozdulat is fenyegetően hathat az ebre.
Az interakció folyamán végig maradjunk a gyerek és a kutya mellett, és kövessük az alábbi folyamatot.
Mivel sajnos nem minden kisgyerekes szülő van tisztában a kutyasimogatás etikettjével, gazdiként ránk hárul a feladat, hogy a helytelen közeledésektől megóvjuk a kedvencünket. Ne féljünk határozott nemet mondani és adott esetben egyszerűen arrébb menni a kutyával, ha úgy ítéljük, hogy baj történhet.
Ha engedjük a simogatást, akkor pedig nyugodtan irányítsuk az interakciót, ha a másik fél nem tudja, mit kell tennie.
Tudtad, hogy vannak olyan testrészek, ahol a kutyák kifejezetten nem szeretik a simogatást? Ebben a cikkünkben megtalálod, melyek ezek, hogy a jövőben elkerülhesd őket.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek