hirdetés

Ezért kéne mindig megsimogatnod a kutyád, mielőtt kilépsz a lakásból

Kövess Péter

2024. október 26 - Képek: Getty Images Hungary

Egy kutatás rávilágított, hogy a simogatás pozitív hatása még akkor is érvényesülhet, amikor már rég nem vagy kutyád mellett.

hirdetés

Gondolkoztál már rajta, hogy hiányzol-e kutyádnak, amikor nem vagy otthon? És ha igen, vajon mit lehet tenni annak érdekében, hogy ilyenkor jobban érezze magát? A kutatás alapján erre a simogatás lehet az egyik eszköz, ami enyhítheti a kutya által tapasztalt magány negatív érzelmi hatását.

Egy kis simogatás csodákra képes

A simogatás enyhítheti a kutya magányát

Tanulmányok azt mutatják, hogy a kutya valóban hiányolni kezdi a gazdit abban a pillanatban, ahogy elhagyja a lakást, az érzés pedig fokozatosan felerősödik, míg végül 4 óra elteltével már fájó hiánnyá válik. Ez az oka annak, hogy minél tovább maradsz távol, kedvenced annál izgatottabb lesz, amikor hazaérsz.

Van azonban mód arra, hogy valamelyest könnyebbé tedd a helyzetet a kutya számára. Az olaszországi Pisa és Perugia Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy

az indulás előtti simogatás segíthet, hogy a kutya kevésbé szorongjon, amíg távol vagy.

A kutatók azután jutottak a fenti megállapításra, hogy elvégeztek egy kísérletet 10 kutya bevonásával. A csoport 7 keverék kutyából, egy labrador retrieverből, egy hovawartból és egy csivavából állt, akik az 1 és 10 év közötti korosztályba tartoztak.

A simogatás csökkenti a pulzust

A kísérlet során a résztvevők pórázon vezették be kutyáikat egy elkerített területre, ahol egy kutató várta őket, aki megmérte az állatok pulzusszámát. Az első teszt során a gazdik a területre eljutva egy percig beszélgettek a kutatóval, majd elmentek anélkül, hogy különösebb figyelmet fordítottak volna a kutyára. Ezzel szemben a másik teszt során a gazdik megsimogatták a kutyát a kutatóval való interakció során. Ezután mindkét esetben elhagyták a bekerített területet, és elég távol bújtak el ahhoz, hogy a kutya ne érezze a szagukat.

Távozásuk után a kutyák átlagosan három percig keresték őket.

Miután a gazdik visszatértek, a kutatók megmérték a kutyáknál a stresszhormonként is ismert kortizol szintjét, valamint pulzusukat is.

A kutya alaposan megszenvedheti a magányt

A kutatók úgy találták, hogy akár simogatták a kutyákat, akár nem, kortizolszintjük nem változott. Pulzusuk azonban jelentősen csökkent, ha gazdijuk megsimogatta őket indulás előtt. A kutatók később videófelvételek alapján elemezték viselkedésüket, ami rávilágított, hogy a simogatás hatására a kutyák hosszabb ideig mutatták a nyugalom jeleit, miközben a gazdi visszatérését várták.

Ha tehát legközelebb elmész otthonról, a legnagyobb kapkodás közepette is érdemes lehet pár perced szánnod kutyádra, hogy egy kicsit kevésbé viselje meg az az idő, amit kénytelen nélküled eltölteni.

Kíváncsi vagy, honnan lehet tudni, hogy a kutya magányosnak érzi magát? Ebből a cikkünkből megtudhatod.

érzelmek kutatás kutya magány simogat simogatás viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!