hirdetés

Miért sétál a kutya kakilás közben?

Hangai Lilla

2024. december 23 - Képek: Getty Images Hungary

Minél inkább megismerjük az ebeket, annál inkább nyilvánvalóvá válik, hogy rengeteg furcsa szokásuk van, és a testfelépítésük is igen egyedi.

hirdetés

Például nagyon sok kutya sétál kakilás közben. Ezt azért tudják megtenni, mert egyedülálló anatómiával rendelkeznek. A végbélnyílásuk helyzete és a végbelük hossza teszi ezt lehetővé számukra, valamint erős medenceizmaiknak is köszönhető, hogy mozgás közben képesek szabályozni a beleik működését.

A kutyáknak is jár a nyugalom a dolguk elvégzése közepette

Ezért sétál a kutya kakilás közben

1.) Tanult szokás

Ha több kutya is van a háztartásban, vagy vannak olyan négylábúak, akikkel kedvenced rendszeresen tölt több időt, és ők is ilyen módon könnyítenek magukon, meglehet, hogy kutyád eltanulta tőlük a viselkedést.

2.) Képzési hiányosságok

Ha egy kutyát nem képeztek ki megfelelően arra, hogy mikor és hogyan tudja elvégezni a dolgát, vagy azt érezhette a múltban, hogy nincs arra elég ideje, hogy nyugalomban könnyítsen magán, előfordulhat, hogy emiatt sétál kakilás közben.

3.) Területjelölés

Az ebek nemcsak a vizeletükkel, de az ürülékükkel is megjelölik a területüket. Nagydolguk elvégzése közben minél nagyobb terepet járnak be és jelölnek meg, annál hatékonyabbak.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

4.) Egészségügyi probléma

Főként akkor gyanakodhatunk egészségügyi problémára, ha a kutyánk hirtelen kezdett el így viselkedni. A végbélsipoly vagy fisztula például gyulladást okoz a végbél környékén, ami fájdalmassá és nehézzé teszi az ürítést.

De akár olyan betegségtől is szenvedhet az állat, amely miatt nem tudja kontrollálni az emésztőrendszerének működését, így gyakran éri baleset séta közben. Amikor ugyanis a kutya ürít, a végbél összehúzódik, és kiszorítja a salakanyagot, az anális záróizom pedig ellazul, hogy átengedje azt. Ezt a folyamatot az autonóm idegrendszer irányítja, és nem áll akaratlagos ellenőrzés alatt. Ezért a kutya nem tudja szándékosan leállítani a ürítési folyamatot, miután az elkezdődött.

Ha ilyen vagy ezekhez hasonló jellegű problémára gyanakszol, mindenképpen vidd el kedvencedet az állatorvoshoz!

5.) A mozgás hatásának kihasználása

Talán a legvalószínűbb oka ennek a viselkedésnek egy átlagos kutya esetében a mozgás belső működésre gyakorolt hatásához köthető. Ahogy dr. Chris Brown állatorvos írja, miközben a kutya szívverése és vérnyomása természetes módon növekszik, ahogy mozog, ez aktiválja az idegrendszerét, és sokkal több vér áramlik a belek területére. Ez kiváltja az izmok összehúzódását, amely eredményeképpen a béltartalomtól könnyebben és nagyobb arányban tud megszabadulni.

Fontos még megjegyezni ennél a pontnál, hogy azok az ételek és jutalomfalatok, amelyek magas arányban tartalmaznak feldolgozott csirke- vagy marhahúst, vagy olyan olcsó töltőanyagokat, mint a kukorica, gyakran nehezen emészthetők. Ez azt jelenti, hogy az elfogyasztott étel nagy része érintetlenül és felszívódás nélkül kerül ki a kutya másik végén. Ez nagyobb mennyiségű ürüléket eredményezhet. A rossz bélflóra és a bélbaktériumok egyensúlyának felborulása szintén laza és nagyobb mennyiségű bélsárral jár.

Fontos, hogy már kis korban odafigyeljünk arra, hogy meglegyen a rutin és a stresszmentes környezet a vécézés pillanataiban is

Hogyan tudod korrigálni a viselkedést?

Ha elvitted az állatorvoshoz a kutyát, és nincs semmilyen egészségügyi problémája, valamint az étrendjét is leváltottad minőségibbre, és még mindig sétál kakilás közben, akkor nagy a valószínűsége, hogy természetes ösztönök vezérlik. Vagy, ahogy írtuk is, tanult szokás, területmegjelölés vagy képzési hiányosságok is állhatnak a háttérben. Az utóbbiakat lehet korrigálni a következőkkel.

  • Alakíts ki rutint! A kutyák számára nagyon fontos a rutin, ezért ha következetesen mindig ugyanazokban az időpontokban mentek le sétálni és WC-szünetekre, az segíthet kedvencednek megérteni, hogy mindig lesz arra lehetősége, hogy nyugodtan elvégezze a dolgát. Soha ne siettesd, várd meg, hogy nyugalomban, mindenféle stresszfaktor nélkül engedelmeskedhessen a természet hívó szavának.
  • Használj pozitív megerősítést! Kapjon az eb jutalomfalatot, dicséretet és simogatást is, amikor a megfelelő helyen végzi el a dolgát. Ez segít megerősíteni a kívánt viselkedést, és ösztönzi őt arra, hogy a jövőben is így cselekedjen.
  • Taníts meg neki egy parancsszót! Ha megtanítasz egy parancsot, ami azt jelzi, hogy azon az adott területen nyugodtan pisilhet és kakilhat, az segíthet neki megérteni, hogy séta közben mikor és hogyan várható el tőle ez a dolog.
  • Irányítsd magadra a figyelmét! A kutyák érzékei rendkívül élesek, így nem is csoda, hogy a figyelmüket viszonylag könnyen elterelheti egy zaj, egy illat vagy más kutyák, emberek jelenléte. Ha teheted, vidd olyan helyre a dolga elvégzéséhez, ahol viszonylagos nyugalomban lehet erre az időszakra.

És ne feledd, semmiképpen sem egy büntetendő viselkedésmintáról van szó! Ha nem beteg az eb, és nem azért cselekszik így, mert valami stresszeli, nincsen a szokással semmi probléma.

furcsa szokások kutya kakil miért ürítés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!