5 dolog, amit jelezhet a folyamatos rágcsálás kutyádnál
2023. május 17 - Képek: Getty Images Hungary
2023. május 17 - Képek: Getty Images Hungary
A rágcsálás egy kutya életében folyamatosan jelen van. Egy fiatal kutya rágás révén fedezi fel a környezetét, de idősebb kutyusoknak is hasznos és kedvelt tevékenysége. Nem mindegy azonban, hogy mi áll a hátterében és miket rág meg kedvencünk.
Teljesen normális, hogy a kölyökkutyák megrágcsálják a tárgyakat maguk körül, miközben felfedezik a világot. A rágásnak számos hasznos hatása lehet egy kutya számára. Fiatal kutyusoknak ez egy módja, hogy enyhítsék az épp növésben lévő fogak által okozott fájdalmat, míg egy idősebb kutya rágás segítségével az állkapcsát erősen és a fogait tisztán tudja tartani. Az unalom elűzését is szolgálja, és enyhíti a kisebb szorongást vagy frusztrációt.
A folytonos, esetenként rongálásba is átcsapó rágcsálásnak több oka is lehet. Összegyűjtöttünk néhány lehetséges okot és tippeket arra, hogyan előzzük meg, hogy kutyusunk azt is összerágja, amit nem szabad.
Az első, ami talán mindenkinek eszébe jut, az a kölykök folyamatos rágcsálása. A vágy, hogy felfedezzék az érdekes dolgokat maguk körül, és a fogzás okozta kellemetlenség rágásra készteti a kölyköket. Hasonlóan az emberi csecsemőkhöz, a kölykök is átesnek egy időszakon, amikor elveszítik tejfogaikat, és fájdalommal jár, ahogy nőnek az új fogacskák. Ez az intenzív rágási szakasz általában hat hónapos korban véget ér. Vannak, akik azt javasolják, hogy a kölyökkutyáknak jégkockákat, speciális, lefagyasztható kutyajátékokat vagy fagyasztható nedves törlőkendőt adjunk, aminek a rágcsálása segíthet a fogzási fájdalom enyhítésében. Bár a kölyökkutyák számára ez szükséges elfoglaltság, de gyengéd útmutatással megtaníthatjuk a kiskutyát, hogy korlátozza ezt a tevékenységét a megfelelő tárgyakra, például a saját játékaira.
Egyes kutyák nyalják, szívják és rágják a takarójukat, párnájukat, vagy amilyen szövetet épp találnak. Szakértők úgy vélik, hogy ez a viselkedés a túl korai (hét-nyolc hetes kor előtt) elválasztás következménye is lehet. Ha egy kutya szövetszívó viselkedése hosszabb ideig jelentkezik, és nehéz elterelni a figyelmét erről, akkor lehetséges, hogy a viselkedés kényszeressé vált. Ilyen esetben hasznos lehet egy szakember segítségét kérni.
Azok a kutyák, akik azért rágcsálnak, hogy enyhítsék a szeparációs szorongás okozta stresszt, általában csak akkor teszik ezt, ha magukra hagyják őket, leginkább akkor, ha teljesen egyedül vannak. A szeparációs szorongás egyéb jeleit is mutatják, mint például nyüszítés, ugatás, járkálás, nyugtalanság, vizelés és székletürítés.
A korlátozott kalóriatartalmú diétán lévő kutyus is könnyen rászokhat, hogy megkóstolja, megrágcsálja a tárgyakat, hátha talál valamilyen plusz táplálékot. Ilyenkor a kutya általában az étellel kapcsolatba kerülő, ételszagú tárgyak felé irányítja a figyelmét, legtöbbször ezeket teszi tönkre.
Egyes kutyák egyszerűen nem kapnak elegendő fizikai és mentális stimulációt. Ilyenkor az eb rágás segítségével néha egyszerűen az unalmát űzi el. Ennek megelőzése érdekében ügyeljünk arra, hogy kedvencünk sokféle módon használhassa elméjét és testét. Nagyszerű lehetőséget kínálnak erre a napi séták, kirándulások és túrák, a póráz nélküli játék más kutyákkal, a közös játékok, a kutyasportok (agility, freestyle, flyball stb.) és a táplálékkal tölthető játékok.
A rágás teljesen normális viselkedés minden korosztály számára, hisz erősen tartja az állkapcsukat és tisztán a fogaikat. A kutyák szeretnek csontokat, botokat és szinte bármit, ami elérhető, megrágcsálni. Igaz, a rágcsálás normális tevékenység, de a kutyák néha nem megfelelő tárgyakon élik ki az ösztöneiket, ezért fontos, hogy mind a kölyökkutyák, mind a felnőtt kutyák részére biztosítanunk kell különféle megfelelő és vonzó rágójátékokat. De ha meg akarjuk előzni, hogy kutyusunk olyat is a fogai közé kapjon, amit mi nem szeretnénk, akkor ez nem mindig elég. A kutyáknak meg kell tanulniuk, hogy mit szabad rágni és mit nem, de szelíd, emberséges módszerekkel kell erre megtanítani őket.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek