hirdetés

Ezért szeret rád ülni a kutyád

Kövess Péter

2024. november 1 - Képek: Getty Images Hungary

Ha gyakran ül rád a kutyád, az nagy valószínűséggel nem a véletlen műve, hanem valamilyen jelentéssel bír. Ilyen okai lehetnek.

hirdetés

A kutya viselkedésének, testbeszédének számos olyan eleme van, amely magyarázatra szorul. Idesorolható az az eset is, amikor a kutya rád ül. Lássuk, ezzel mit is fejezhet ki.

Sok kutya élvezi az ember közelségét, ezért a lábához vagy arra ül

Ezt jelenti, ha a kutya rád ül

A szokás a legtöbb esetben a gazdihoz fűződő viszonnyal függ össze, ám kiválthatják bizonyos helyzetek is, sőt, akár genetikai okai is lehetnek. Az emberi szemmel talán kicsit furcsán ható szokásnak szakemberek szerint hét fő oka lehet.

1.) Biztonságkeresés

A kutya leginkább a gazdi mellett érzi magát biztonságban, amikor fél, vagy valamilyen okból kényelmetlenül érzi magát. Ilyenkor hasznos lehet megsimogatni, és hagyni neki, hogy rád üljön. Ez biztonságérzetet nyújthat számára még az olyan nyugtalanító helyzetek során is, mint a tűzijátékok vagy a viharok.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

2.) A kötődés kimutatása

A kutyák gyakran hozzábújnak vagy ráülnek kutyatársaikra, akikkel jó kapcsolatban vannak, ami ugyanakkor igaz az emberekre is. Ha hagyod, hogy kutyád rád üljön, az segíthet megerősíteni a köztetek lévő köteléket. Ha pedig jó kapcsolatot ápolsz vele, könnyebb lesz kiképezni, mert így nagyobb eséllyel fog a jelzéseidre reagálni.

3.) Melegség iránti vágy

Méretüktől, szőrüktől és fajtájuktól függően a kutyáknak igényük lehet a melegségre, amit akár a gazdira ülve is megkaphatnak. Miközben egy szibériai husky vagy egy alaszkai malamut nem feltétlenül élvezi ezt, addig egy agárnak vagy csivavának kifejezett igénye lehet rá.

Egy ilyen helyzet biztonságos, megnyugtató érzést nyújt

4.) Figyelemfelkeltés

Az emberekhez hasonlóan a kutyák is élvezik a figyelmet és az interakciót. Így tehát előfordulhat, hogy kutyád ezért ül rád.

Ez az egyik módja annak, hogy egy kutya kapcsolatba lépjen veled játék közben – mintha csak a testvére lennél.

Ha kedvenced a nap nagy részét egyedül tölti, már különösen ki lehet éhezve a figyelmedre, amikor hazatérsz. Mivel ezt nem tudja elmondani neked, a saját eszközeivel kell kifejezni magát: például úgy, hogy rád ül. Ilyenkor érdemes lehet megragadnod az alkalmat egy kis közös játékra, ami szintén erősíti a köztetek lévő köteléket.

5.) Megjelölés

Ha a kutyád rád ül vagy hozzád dörgölődzik, akár az is lehet a célja, hogy a szagával megjelöljön. Ezzel azt fejezheti ki, hogy kötődik hozzád, és megbízik benned.

6.) Tanult viselkedés

A kutyák gyakran úgy tanulnak, hogy újra és újra megismételnek valamit, míg az berögzül. Valami hasonló történik akkor is, amikor megtanítod a kutyádat pacsit adni: előbb-utóbb rájön, hogy jutalom jár érte. Amikor a kutya rád ül, nem kizárt, hogy ez a cél vezérli, vagyis tudja, hogy elérheti vele a kívánt eredményt.

Egyes fajták jobban igénylik a közelséget

7.) Fajtaspecifikus szokás

Egyes kutyafajtákra jobban jellemző, hogy ráülnek, vagy más módon keresik a fizikai kontaktust az emberrel. Idetartoznak a berni pásztorkutyák, illetve a vizslák is, akik kifejezetten igénylik az emberi közelséget. Rájuk ezért jellemző a szeparációs szorongás is gyakrabban.

Kíváncsi vagy, hogyan taníthatod meg az „ül!” parancsot kutyádnak? Ide kattintva egy kiképzőtől kaphatsz hasznos tanácsokat.

érzelmek gazdi kötelék kötődés kutya testbeszéd ül viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!