Ezért ragadnak össze a kutyák párzáskor
2025. február 7 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 7 - Képek: Getty Images Hungary
Párzás után megesik, hogy az ebek nem tudnak szétválni, aminek evolúciós oka van.
Amennyiben először látjuk a kutyák párzását, egész biztosan aggodalomra ad okot majd a látvány. Úgy tűnhet esetenként, hogy nehezen tudnak elszakadni egymástól, miután az aktus lezajlott. De vajon miért ragadnak össze a kutyák párzáskor? Ezt a jelenséget kopulációs kötésnek vagy nemzőkötésnek nevezzük! Ne aggódjunk, ha ez így történik, hiszen teljesen normális.
A párzási folyamat utolsó lépésében történhet meg ez az ominózus eset, amely szinte minden kutyafélével előfordul, beleértve a farkasokat és a rókákat is. A párzás során a kan nemi szervének egy része, a bulbus glandis megduzzad, ami megakadályozza az aktust követő eltávolodást. Lényegében a pár összetapadva marad, amíg a duzzanat alább nem hagy.
A macskákkal ellentétben, akik 21 naponként termékenyek, a kutyák évente csak kétszer tüzelnek. Az evolúciós szempontból a nemzőkötés segít nekik abban, hogy minden lehetőséget kihasználjanak az utódok létrehozására. Javítja annak valószínűségét, hogy az ondó eljut a petesejtekhez, mivel előretolja azt, és egyfajta dugóként működik.
A kutyák a párzás befejező részeként 5–45 percig is egymáshoz ragadva maradhatnak. A kan kutya végül leszáll, és hátrafelé távolodik el a szukától. A párosodáshoz éppen hozzászokó kutyák kissé szoronghatnak az összezártságtól. Ilyen esetben segítsünk a kutyáknak, hogy nyugodtak maradjanak, és ne ugrándozzanak, míg biztonságosan el nem válhatnak egymástól. Ez szerencsére magától megtörténik, amint a kan izgalma alábbhagy.
Talán igen. Hiszen minél több ideig maradnak együtt a kutyák a párzás után a kopulációs kötésben, annál nagyobb az esélye annak, hogy a petesejtek megtermékenyülnek. Azonban azt elmondhatjuk, hogy a vemhesség sosem garantált. Az Amerikai Kennel Club szerint az állatorvos a párosodás után nagyjából 25 nappal, ultrahangvizsgálat segítségével megállapíthatja, hogy a szuka megtermékenyült-e.
A vemhesség jeleit az aktus után három héttel már a gazdik is észrevehetik. Ezek lehetnek:
Ha úgy véljük, kedvencünk – akár akaratunkon kívül is – vemhes lett, forduljunk minél előbb állatorvoshoz.
Ritka, azonban nem lehetetlen, hogy egy ivartalanított eb is szorult helyzetbe kerüljön. Ez akkor fordulhat elő, ha nemrég történt az ivartalanítása, emellett pedig még mindig magas a tesztoszteronszintje. A tesztoszteron növeli a kutya nemi vágyát, valamint befolyásolja a bulbus glandis duzzanatának szintjét. A kevesebb tesztoszteron jelenléte esetén sem kizárt, hogy adódhatnak problémák.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
A kopulációs kötésben lévő kutyák szétválasztása tilos!
A pár széthúzása súlyosan megsebesítheti őket, és ezzel a vemhességet sem védhetjük ki. Ehelyett arra kell törekedni, hogy mindkét állat nyugalommal várja ki a szabadulás pillanatát.
A nem kívánt vemhességek megelőzése érdekében tartsuk távol a nem ivartalanított kanokat a termékeny nőstényektől, hogy ne tudjanak párosodni. Habár ez egy igen nehéz feladat, tekintve, hogy hallottunk már ajtókat, ketreceket áttörő négylábúakról, akik a tüzes nőstény nyomába eredtek. Így továbbra is azt kell, hogy mondjuk, hogy az ivartalanítás az egyetlen üzembiztos módja a vemhesség elkerülésének.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek