hirdetés

Így mozgasd le a kutyát hőségben – olvasóink tippjei

Tóth-Hencz Edit

2024. augusztus 18 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

Összegyűjtöttünk néhány gondolatot olvasóinktól arról, hogy mit csinálnak a kutyusukkal a melegben. Íme, így mozgasd le a kutyát hőségben!

hirdetés

A napokig tartó forróságot nemcsak mi, emberek szenvedjük meg, hanem kedvenceink is. Még nyaralás alatt se feledkezzünk meg arról, hogy a több napig tartó napsütés hatására különböző felületek felmelegedhetnek (mint például az aszfaltburkolat), és még a mi lábunkat védi a cipő, a kutyánkét nem. Ha bizonytalan vagy a felület hőmérsékletében, nézd meg a saját kezeddel, mielőtt a kutyád jelzi, hogy forró a talaj. Napokig tartó forróságban pedig figyelj arra, hogy ne legmelegebb időben indulj el vele sétálni. De a hőség ellenére ilyenkor is szükség van a kutya energiáinak levezetésére. Így mozgasd le a kutyát a hőségben, olvasóink tippjei következnek!

A hőség a kutya szervezetét is megterheli, a francia bulldog különösen érzékeny a nagy melegre

Kerüld el a nap legmelegebb részét

Ne vidd le a forróságba sétálni (11 óra és 17 óra között).  Ha mégis szükséges, rövid időt töltsetek lent. Ne most labdázz vele, és kerüld a nagyobb fizikai igénybevétellel járó mozgásokat is. Ne feledd, a kutya akkor is visszaviszi neked a labdát, ha az az életébe kerül.

„Hajnali 5:00-kor megyünk ki sétálni, vagy mezőre viszem, hogy kimozogja magát, vagy tréningezünk, hogy megkapja az »agyi fárasztást«. 8:00 órakor már mindhárom kutyám a hűvös házban pihen” – javasolja olvasónk.

„A kutyusunk megtalálta a lakás leghűvösebb pontját, a konyhában a járólapon pihen hőség idején. A nagyobb sétára pedig a kora reggeli és késői órákat választjuk” – meséli Heni, aki tudja, hogy a korai kelés számára nehezebb, de nem okoz problémát akkor, ha a kutyájáról van szó.

Hőségben a korai vagy késői órákban sétáljatok hosszabb ideig

Vigyázz a forró járdákkal

A kutyák pillanatok alatt fájdalmas égési sérüléseket szerezhetnek, ha forró talajra lépnek.  Egészségügyi séta esetén lehetőleg próbálj árnyékban és füvön sétáltatni. Ha családi házban éltek, érdemes kihasználni a füves udvart, ahol szükség esetén el tudja végezni a dolgát, kicsit mozog is a kutyus, aztán pedig újra biztonságban van a hűvös falak között. A kutyasétáltatáson kívül más lehetőségek is vannak a kutya mozgatására. Ilyen például, ha trükköt tanítasz neki, lehet formálni vagy keresős feladatokat kitalálni a lakásban.

„Nálam a kutyák légkondiban pihennek, miattuk lett beszereltetve. Sosem bántuk meg ezt a döntést. A lakásban a hűvös arra is jó, hogy egy kis tréninget beiktassunk, ami fárasztja is őket” – írja  olvasónk.

A kutyáknak sok vizet kell inniuk meleg időben, hogy megakadályozzák a kiszáradást

Fontos a hidratálás a kutyának is

A kutyáknak sok vizet kell inniuk meleg időben, hogy megakadályozzák a kiszáradást. Mindig legyen bekészítve otthon a kutyának friss víz. Ne feledkezz meg a vízről akkor sem, ha elindultok a lakásból. A kutyákra adható hűtőmellény népszerűsége egyre nagyobb napjainkban. A kutyák teste közelebb van a talajhoz, mint a mienk. Nem összekeverendő a vizes törülközővel, amit ha a kutya hátára terítünk, megakadályozza, hogy lehűljön a teste! A kutyák alulról felfelé hűtik magukat, ezért fontos, hogy a mancsuk és a hasuk ne melegedjen túl. A nedves törülköző lefektetése egyszerű módja annak, hogy a kutya tudjon hűsölni.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

„Csak az árnyékban sétálunk, ha napközben ki kell menni. A kulacsban mindig van nálam víz a kutyámnak is, és persze magamnak is” – hívja fel a figyelmet Kati arra is, hogy magunkra is figyelnünk kell a melegben.

Hidratálás kapcsán jó ötlenek tűnhet, hogy hideg vizet öntsünk a kutyára, azonban ezt ne tegyük. Vigyázzunk arra, hogy a kutya számára ne legyen kellemetlen a vízzel való érintkezés. Az ember esetében sem szabad hirtelen hideg víznek kitenni a szervezetét, ugyanez vonatkozik a kutyákra is. A kutyák esetében a talp hűtése az igazán fontos, de ezt se leöntéssel tegyük. Ennek az az oka, hogy a kutyák csak a talppárnáikon tudnak izzadni. Azonban ez a felület nem elég ahhoz, hogy a kutya az egész test hőmérsékletét szabályozni tudja. Lihegéssel próbálják lehűteni magukat, de ez az extrém hőség idején nem mindig elég.

Természetesen ha nyári lemozgatásról van szó, nem feledkezhetünk meg az úszásról és egyéb vizes játékokról sem. Ebben a cikkünkben összegyűjtöttünk néhány vízi játékot, amivel a rekkenő hőségben is jól mulathattok.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

felelős kutyatartás hőség kutya nyár

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!