hirdetés

4 egyszerű szabály, ami segít megőrizni kutyád mentális jóllétét

Hangai Lilla

2024. augusztus 5 - Képek: Getty Images Hungary

Számos apróságot tehetünk gazdiként annak érdekében, hogy javítsuk kedvencünk mentális állapotán, ezáltal egy egészségesebb és boldogabb kutyát tudjunk magunk mellett.

hirdetés

A következőkben 4 módszert mutatunk, amelyekkel a kutya mentális egészségén javíthatunk, vagy az ideális szinten tarthatjuk.

A mentális egészség egy kutya esetében is pont olyan fontos, mint egy ember esetében

1.) Az élete legyen gazdag és színes

Nagyon alapvetőnek tűnik, mégis elengedhetetlen kiemelni. A kutya természetes viselkedésének nagy részét elnyomjuk akkor, amikor házi, városi környezetben élünk vele. Az ásás, a kotorászás-keresgélés, a rágás a hosszú szimatolás csak néhány azok közül a tevékenységek közül, amelyekben inkább nem szeretnénk, hogy elmerüljenek kedvenceink. Ezekre a fajspecifikus viselkedésekre azonban rendkívül nagy szükségük van ahhoz, hogy mentálisan és fizikálisan is kielégüljenek – magyarázza Renee Rhoades kutyaviselkedés-kutató.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy hagynia kell, hogy kiéljék legrombolóbb fantáziáikat. Az olyan eszközök, mint a szimatszőnyegek, az ételrejtvények vagy csak és kizárólag a kutya kedvéért beiktatott hosszú séták, mind segíthetnek kielégíteni ösztöneiket.

2.) Használj pozitív megerősítési módszereket

Az etológia tudománya egyre fejlődik, így újra és újra szilárd bizonyítékokat találunk arra vonatkozóan, hogy a pozitív megerősítés hatékonyabb és kellemesebb is a kutya kiképzését tekintve, mint a büntetésalapú. Ez a módszer ugyanis nem csupán egy viselkedés korrekciójáról vagy tanításáról szól. Lehetővé teszi, hogy mindig kiegyensúlyozott és derűs körülmények között személyre szabottabban közelíthessük meg a kutya esetleges problémáit, vagy szimplán a kiképzés adott szakaszát.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

3.) Tartsd szem előtt a fajtáját és az ösztöneit

Soha nem árt figyelembe venni kedvenced fajtáját, amikor tervet készítesz a nevelésével, tartásával kapcsolatban. Minden fajtának kissé eltérő igényei vannak, amit fontos figyelembe venni, ha olyan tevékenységet keresünk a szőrös társunk számára, amiben valóban kiteljesedhet. Ha így közelítjük meg a dolgokat, nagyobb esélyünk van arra, hogy sikerre vigyük a tervet, ami még több örömet okoz a kutyának, és ezáltal még magabiztosabbá válik.

Például egy vadászkutya feltehetőleg imádni fogja a szimatmunkát, egy terelőkutya pedig nagy örömmel mutatja meg gyorsaságát és ügyességét az agilitypályán. A lehetőségek szinte végtelenek, érdemes próbálgatni őket.

4.) Fontold meg a szakmai segítség lehetőségét

Ne csak akkor menjetek kutyasuliba vagy trénerhez, ha úgy érzed, hogy a nevelés során problémába ütköztetek. Egy szakember segíthet jobban megérteni a kedvencedet, és útmutatást nyújthat a képzés irányában is. Ugyanakkor fontos, hogy körültekintően válassz, hiszen egyelőre nem kell egyetemes, szabványos követelmény ahhoz, hogy valaki kutyakiképzéssel foglalkozhasson. A kiválasztott szakembert informáld le több forrásból is, és ne feledd, ha úgy érzed a közös időszak alatt, hogy nem vagytok egy hullámhosszon, ne habozz váltani.

felelős állattartás felelős kutyatartás kutyatartás mentális egészség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!