Miért nem akar a kutyám tovább menni, amikor sétálunk?
2023. december 16 - Képek: Az Én Kutyám
2023. december 16 - Képek: Az Én Kutyám
A kutyával közös séta remek módja a kikapcsolódásnak és a kedvenccel közösen töltött időnek. Bosszantó lehet hát, ha az eb nem túl együttműködő, és egyszer csak nem akarja folytatni az utat. Megmakacsolja magát, leül, és bárhogy is kéred, ő bizony nem megy tovább. A viselkedés hátterében több ok is állhat – és ezek közül egyik sem az, hogy a kutya engedetlen és rossz.
Biztosan te is találkoztál már olyan videóval a közösségi médiában, amelyen azt láthatjuk, hogy egy gazdi „harcol” egy mozdulni nem akaró kutyával. Az ember húzza, vonja, kérleli, esetleg veszekszik, de az állat nem hajlandó tovább menni. A képsorok a legtöbb esetben kifejezetten szórakoztatóak, ám közel sem biztos, hogy az állat heccből viselkedik így – sőt.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a leggyakoribb okokat, amelyek miatt a kutyád nem akar tovább tovább sétálni, és tippeket is adunk ahhoz, hogy megoldjátok a felmerülő problémákat.
Ha a kutyád hirtelen megáll séta közben, és úgy látod, hogy nem úgy tartja a testét, ahogy szokta, esetleg nyüszít vagy egyéb, fájdalomra utaló jelet mutat (például remeg, nyalogatja magát vagy megváltozik a légzése), valószínűleg fizikai akadálya van annak, hogy tovább haladjatok.
Idősebb kutyáknál az artritisz akadályozhatja az állatot a mozgásban, de a csípő-diszplázia miatt is érezheti magát kényelmetlenül az állat. Ha a séta során sokat játszott az eb, az is előfordulhat, hogy a kedvenced – akár számodra észrevétlenül – megsérült.
Ellenőrizd, hogy látsz-e sérülést a kedvenceden, vagy tapasztalsz-e bármi egyebet a viselkedésében, amely valamilyen testi problémára utal. Ha nemcsak a séta során, hanem otthoni környezetben is úgy veszed észre, hogy a kutya lassabban, kevesebbet mozog, érdemes felkeresni az állatorvost egy teljes kivizsgálás céljából.
Egyes kutyáknak kényelmetlenséget okozhat, ha hámot, cipőt vagy ruhát viselnek. Bár ezek az eszközök hasznosak lehetnek a séták során, mivel az állat számára természetellenes a viselésük, előfordulhat, hogy szoronganak, ha ráadod valamelyiket. A téli hidegben a kutyakabát is előkerülhet, ám könnyen abba a hibába eshetsz, hogy túlöltözteted az állatot, és melege lesz.
Ha olyan eszköz került elő a séta során, amit egyébként nem szoktatok használni, érdemes megnézni, hogy ha leveszed róla, tovább indul-e. Amennyiben igen, akkor ha nem feltétlen szükséges a használata, inkább ne vedd újra elő. Nélkülözhetetlen eszköz esetén pedig próbáljatok ki egy másik fajtát, ami talán kényelmesebb lesz az állat számára.
Bár a legtöbb kutya csóválja a farkát és izgatott lesz, amikor eljön a séta ideje, egyes kedvencek korábbi trauma vagy a megszokott útvonaltól eltérő irányba indulás miatt félhetnek. Az is lehet, hogy egy olyan szokatlan látvány, szag vagy hang stresszeli őket, amelynek hatására lefagynak: leülnek, és nem akarnak tovább menni.
Ebben a cikkünkben részletesen írtunk arról, hogyan ismerheted fel, hogy a kutyád stresszes, és arra is találsz tippeket, hogyan segíthetsz neki kizökkenni a félelmi állapotból.
Ha a kutyád hirtelen megáll sétálás közben, lehetséges, hogy nem szeretne arra menni, amerre te. Ennek több oka is lehet – többek között, ha egy adott területen korábban kellemetlen élmény érte (például kéretlenül közeledett hozzá egy másik kutya), megeshet, hogy nem szeretne többé arra menni. Az is előfordulhat, hogy a kutyád már betéve tudja az összes útvonalat, és tudja, hogy rövidebb körre viszed, pedig neki szüksége lenne egy nagyobb sétára, hogy meglegyen a megfelelő mennyiségű testmozgása.
Engedd, hogy kivételesen a kedvenced diktálja az útvonalat és a tempót – elég nagy a valószínűsége, hogy újra el fog indulni.
Nagyon fontos, hogy mindig vedd figyelembe a kutyád fizikai jellemzőit, amikor sétálni indultok. Lehet, hogy jó ötletnek tűnik, hogy magaddal vidd a kedvencedet egy hatalmas körútra, ám nem biztos, hogy ez neki is jó lesz.
Ha az átlagosnál több időt töltöttetek kint, és a kutyád nem akar tovább menni, minden bizonnyal csak elfáradt. Ennek legszembetűnőbb jele a lihegés és az, hogy már a leülést megelőzően fokozatosan lassult a mozgása. Kistestű kutyánál nincs nehéz dolgod, hiszen elég, ha ölbe kapod, és már mehettek is tovább. Nagyobb ebek esetén adj egy kis időt az állatnak, hogy pihenjen egy kicsit, és utána induljatok tovább.
Ahogy az emberek, sokszor a kutyák sem szeretnek kimenni, amikor hideg van. A télkedvelő fajtáknak bizonyára nem lesz ilyen problémájuk, ám a kistermetű, rövid szőrű kutyáknak kellemetlenséget okozhat az időjárás.
A fázás egyértelmű jele a reszketés és az, hogy a kutya bár nem ül le a hideg talajra, tovább menni sem szeretne. Ha úgy látod, hogy fázik a kedvenced, ne erőltesd a testmozgást, és inkább induljatok haza, nehogy az állat megbetegedjen. Legközelebb pedig legyetek felkészültebbek, és adj rá egy vastagabb kabátot.
Amikor a kutyád nem akar sétálni, a legrosszabb, amit tehetsz, a veszekedés és az erőszakoskodás. Ez egyrészt az esetek döntő többségében nem lesz célravezető, másrészt pedig rombolhatja a kutya-gazdi kapcsolatot. Bár stresszes lehet, ha a kutyád nem akar tovább menni, a türelem, a kedvesség és a támogatás általában segít a helyzet megoldásában.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek