Ez segít, hogy a kutya és a macska között harmonikus legyen a kapcsolat
2024. június 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 30 - Képek: Getty Images Hungary
Az internet és a világ bizonyos szegleteiben még mindig tartja magát az a tétel, hogy a kutyák és a macskák nem jönnek ki jól, és ez nem is lehet másként, nagyon kevés kivételtől eltekintve.
Csakhogy végre egy, az Applied Animal Behaviour Science című folyóiratban közzétett, a Tel-avivi Egyetem által készített tanulmánynak hála, kiderült, hogy létezhet tökéletesen harmonikus kapcsolat egy kutya és egy macska között is. Egyetlen tényezőn múlik a dolog, mégpedig azon, hogyan mutatják be őket egymásnak.
A Tel-avivi Egyetemen végzett új kutatás az első ilyen jellegű volt a világon, és sikerült is egy új receptet találnia a sikerhez. Az eredmények arra mutattak, hogy ha a macskát a kutya előtt fogadják örökbe, és ha fiatalkorukban mutatják be őket egymásnak, akkor nagy valószínűséggel a két háziállat jól kijön majd egymással. A fiatalkort a macskák esetében 6 hónapos, vagy annál ifjabbként határozták meg, a kutyák esetében 1 éves, vagy annál ifjabbként.
Közel 200 olyan háziállat-tulajdonost kérdeztek meg, akiknek macskájuk és kutyájuk is van. Videóra vették ezeknek az állatoknak az interakcióit, és kielemezték a viselkedésüket. A TAU kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a macskák és kutyák boldogan együtt élhetnek, ha bizonyos feltételek teljesülnek. Joseph Terkel professzor, a Tel-avivi Egyetem Zoológiai Tanszékének munkatársa, és végzős diákja, Neta-li Feuerstein megállapították, hogy az általuk vizsgált otthonok kétharmadában pozitív kapcsolat volt a macska és a kutya között. De nem volt mindenhol móka és kacagás! Az otthonok 25%-ában közömbösséget figyeltek meg a macska és a kutya között, míg 10%-ában agressziót és tettlegességet is tapasztaltak.
Az egyik oka a harcoknak a fajok közötti jelzések félreértésében gyökerezhetett. A macskák és kutyák talán nem tudták értelmezni egymás testbeszédét. Például a macskák csapkodják a farkukat, amikor mérgesek, míg a kutyák morognak. A macska dorombol, amikor boldog, míg a kutya csóválja a farkát. A macska elfordított feje agressziót jelez, míg a kutyánál ugyanez a fejpozíció a behódolás ismertetőjegye.
Azokban az otthonokban, ahol a kutya-macska együttélés békés körülmények között létezett, Terkel professzor meglepő viselkedést figyelt meg. „Azt találtuk, hogy a macskák és kutyák megtanulják egymás nyelvét beszélni. Meglepő volt, hogy a macskák megtanulhatják a kutyanyelvet, és fordítva.” Megjegyezte továbbá a professzor, hogy ami a dologban különösen érdekes, hogy mind a macskák, mind a kutyák képesek túllépni ösztöneiken. Megtanulhatják értelmezni egymás testbeszédét, ami arra utal, hogy a két fajnak több közös vonása lehet, mint azt korábban gondolták. Miután megszokják egymás jelenlétét és testbeszédét, a macskák és kutyák játszhatnak együtt, orrukat összeérintve üdvözölhetik egymást, és együtt is alhatnak. Könnyen megoszthatják ugyanazt a itatótálat, és bizonyos esetekben ápolhatják is egymást.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ennek a kutatásának messzemenő következményei túlmutathatnak a háziállatokon. Az emberekre is vonatkozhatnak, azokra az emberekre, akik nem jönnek ki egymással; ideértve az olyan különböző kapcsolatokat, mint a szomszédi vagy a munkatársi viszony, vagy globálisan szemlélve pedig az országok vezetői, a népek képviselői. „Ha a macskák és kutyák megtanulnak kijönni egymással, akkor az embereknek is jó esélyük van erre” – emelte ki bizakodóan Terkel professzor.
Ha nálatok otthon kicsit másabb a felállás, és a kutya szokta nyaggatni a macskát, akkor kattints ide, és megtudhatod, hogyan szoktathatod le róla.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek