hirdetés

5 tippet adunk, amitől a kutya boldogabb lesz a lakásban

Tóth-Hencz Edit

2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary

Nehezebb lakásban kutyát tartani, mint kertes házban? 5 tippet hozunk, amivel a lakásban élő ebek élete is gazdaggá tehető.

hirdetés

Ha lakásban élsz, az nem jelenti azt, hogy kedvenced kevésbé marad egészséges vagy lesz boldog, mint azok, akik kertes házat hívhatnak otthonuknak. Rajtad múlik ugyanis, hogy milyen körülményeket teremtesz négylábú társad számára. A következőkben összegyűjtöttünk néhány szempontot, amiket figyelembe véve sokat tehetsz a lakás harmóniájáért és a kutya jóllétéért.

A napi hosszabb séták nem csak a kutyának tesznek jót

1.) A rendszeres testmozgás elengedhetetlen

A rendszeres séták nemcsak a fizikai egészség, hanem a mentális stimuláció szempontjából is elengedhetetlenek. A pisiszünetek mellett a hosszabb séták (fajtától és igénytől függően lehet több is, de minimum egy) rengeteget segítenek a fizikai és mentális egészség megőrzésében. Fontos, hogy mindig vedd figyelembe az időjárást is ezeken a sétákon! Ha nincs túl meleg vagy túl hideg kedvencednek, olyankor érdemes a településen kívül is lemozgatni az ebet, legyen szó erdőről, vízpartról, mezőről vagy ligetről.

2.) Mentális stimuláció és gazdagítás

A mentális stimuláció ugyanolyan fontos, mint a mozgás. Vesd be a trükktanulást, az ételrejtvényeket, a szimatmunkát vagy a keresős feladatokat, amelyek közül sokat a lakásban is lehet játszani. (Persze a kertes házban élő ebeknek ezek ugyanolyan fontosak!) Segítségükkel elérheted, hogy kedvenced ne unatkozzon, ami így nem manifesztálódik szorongásban vagy romboló viselkedésben. A változatos játékok és az újak rendszeres bevezetése segíteni fog sokáig frissen tartani kutyád elméjét.

A változatos játékok és az újak rendszeres bevezetése frissen tartja a kutya elméjét

3.) A lakás legyen kényelmes környezet a kutya számára

Még egy kis lakásban is szüksége van a kutyádnak egy kényelmes helyre, amit a sajátjának nevezhet. Ez lehet egy saját fekhely, vagy a kennelje. (A kennel helyes alkalmazásáról itt írtunk.) A fontos az, hogy ide el tudjon vonulni az állat, ha biztonságban vagy nyugalomban szeretné magát érezni, tehát semmilyen körülmények között ne zavarják. Legyen saját vizes- és ételestálja, ami szintén biztos helyen van, így nem érzi, hogy bármi is veszélyeztetné, ha ezeket használja. A rutin és következetesség szintén nagy fokú békét és nyugalmat adnak a kutyának.

4.) Szocializáció és interakció

A kutyák társas lények, akár az emberek, a legtöbben szívesen töltenek időt velünk és más kutyákkal is. Emiatt érdemes kutyafuttatókat látogatni, falkasétára menni, kutyabarát rendezvényeken részt venni, kirándulni olyan barátokkal, akikkel a kutyusok is jól érzik magukat. A fajtársakkal és az emberekkel való rendszeres interakció létfontosságú a kutya érzelmi jóllétéhez és a folyamatos szocializációjához.

Ha már itt tartunk, engedd meg, hogy a figyelmedbe ajánljuk a 2024. szeptember 7-én, a Városligetben megrendezendő DOGZ Fesztivált és Konferenciát, ahol közel 50 kutyás program közül válogathatsz, melyek jelentős része ingyenes. Az infoboxban lévő linkre kattintva elérheted a honlapot, ahol bővebben is tájékozódhatsz a rendezvényről.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

5.) Légy tekintettel a zajra

Problémát okozhat a szomszédokkal, ha a kutya rendszeresen és sokat ugat. Mindenképpen meg kell keresni az ugatás okát, ami fakadhat unalomból, félelemből vagy frusztrációból is, tehát kedvencednek is azzal teszed a legjobbat, ha nem veszed a dolgot félvállról. A túlzott ugatást minden esetben kezelni kell, nemcsak akkor, ha panellakásban él a kutyus. Egy olyan kutyánál, aki félelemből ugat, a megoldás a negatív ingerek csökkentése és a szorongás mihamarabbi megszüntetése. Unalom esetén a legjobb orvosság, ha a kedvencünket rendszeresen, szellemileg és fizikálisan is lefárasztjuk. Szeparációs szorongás esetén érdemes szakember segítségét kérni, de akkor is, ha úgy érzed, hogy egyedül nem érsz a dolog végére.

Fontos azonban kiemelni, hogy az ugatás a kutyák normális viselkedésének része, tehát azzal nincs gond, ha az eb hallatja alkalmanként a hangját. Ez azonban nem lehet meghatározó a hétköznapokban! Teljesen kiküszöbölni tehát nem egészséges és nem is humánus, azonban az említett okokból fakadó ugatást érdemes orvosolni.

felelős kutyatartás kutya a lakásban kutya játék lakásban

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!