hirdetés

Ezek a legfontosabb szempontok a kutya kiválasztásánál a hazai gazdák esetében

Szénási Szimonetta

2024. november 4 - Képek, grafika: azenkutyam.hu

A Magyar Kutyás Körkép 2024 kérdőív-feldolgozásának harmadik részéhez érkeztünk, amelyből többek között kiderül, mivel etetik a kutyákat, milyen gyakran és milyen okokból járnak velük orvoshoz, valamint milyen szempontokat vesznek figyelembe a kiválasztás során a gazdák.

hirdetés

Az általunk összeállított kérdőív célja az volt, hogy átfogó képet kapjunk a hazai kutyatartási szokásokról. Összesen 2417 gazda válaszolt a feltett kérdésekre, válaszaik pedig tanulságos dolgokra világítottak rá a hazai gyakorlatot illetően. Többek között arra, hogy milyen szempontok dominálnak a leendő kutya kiválasztása során, ahogy az egészségvédelem mikéntjére is fény derült.

A kutyák táplálásának mikéntjére is rákérdeztünk / Fotó: azenkutyam.hu

Ilyen oltásokat kapnak a kutyák

Magyarországon jelenleg kizárólag a veszettség elleni vakcina kötelező, évenkénti ismétléssel. Ám köztudott, hogy nem ez az egyetlen betegség, amely ellen védeni kell kedvenceinket. Számos más kór okozhat súlyos, akár életveszélyes állapotot. Gondoljunk csak a parvovírusra vagy a szopornyicára, hogy csak két közismertebbet említsünk.

Ennek ellenére elég nagy számú kutyatartó elhanyagolja az állat védelmét.

A válaszolók 20,5%-a kizárólag a veszettség elleni vakcinát adatja be a kutyájának. Ennek alapján több száz kutya marad védelem nélkül számos veszélyes kór ellen, továbbá egy fertőzés esetén potenciálisan fenyegető más négylábúakra nézve.

 

Magyar Kutyás Körkép eredmény

Ahogy azt dr. Balázs Bence állatorvos, az idei DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadója is hangsúlyozta, mind az évente megismételt veszettség elleni oltás, mind a kombinált vakcinák elengedhetetlenek a betegségmegelőzésben, és esetenként az állat életének védelmében.

Az alábbi grafikon mutatja, mely oltásokat milyen arányban kérik a gazdák:

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

Az éves vizitek elengedhetetlenek a kutya egészségmegőrzéséhez

Ahogy arról számos alkalommal írtunk már, az éves – idősebb kutya esetén pedig a félévente megejtett – rutin állatorvosi viziteknek igen fontos szerepe van: ezeken az általános vizsgálatokon még idejekorán felismerhetőek az esetleges egészségügyi problémák. És mint közismert, minél hamarabb derül fény egy-egy betegségre, a kezelés prognózisa is annál biztatóbb. Ezenfelül a fogászati ellenőrzést, valamint a fogkő-eltávolítást is ajánlott évente megismételni. Ha pedig bármilyen apró rendellenességet, elváltozást észlelsz a kutyusodon, azonnal szakemberhez kell fordulni! Ennek fontosságára hívta fel figyelmet dr. Szabolcs Nóra onkológus, szintén a DOGZ Konferencia keretében.

Ennek ellenére vannak gazdák, akik kizárólag a kötelező oltások, illetve panasz esetén keresik fel az állatorvosi rendelőt, sőt,

5 kitöltő azt nyilatkozta, hogy soha nem járnak orvoshoz.

 

Magyar Kutyás Körkép eredmény

Mit esznek a hazai kedvencek?

Az erre vonatkozó kérdésünkből (amelyre több opciót is meg lehetett jelölni) kiderült, hogy a kitöltők kutyáinak jelentős része száraz kutyatápot kap (82%), nedves eledelt már csak a válaszolók kedvenceinek mintegy harmada (31,9%). Ennél kicsit kevesebben válaszolták azt, hogy főznek az állatra (26,2%), a nyers etetésnek (BARF) a válaszadók 12,8%-a a híve, míg érkezett viszonylag sok olyan válasz is, hogy

a kutya nagyrészt vagy kizárólag maradékon él (3,2%, ami 78 kitöltőt jelent.)

Utóbbi kapcsán hangsúlyozzuk, hogy bár a kutyák nem kizárólagos húsevők, de szükségük van a kiegyensúlyozott és komplex, életkoruknak, egészségi állapotuknak és aktivitásuknak megfelelő étrendre. Az emberi maradék nem fedi ezeket a kritériumokat.

Mi számít a kutya kiválasztása során?

Több kérdésünk irányult arra, mely szempontok mérvadóak a kutya kiválasztása során. Ezekben az esetekben 1-től 5-ig kellett értékelniük a gazdáknak az egyes szempontokat. Ennek alapján azt mondhatjuk, hogy a kutya mérete és életkora a döntő szempontok.

A többségnek fontos, mekkora lesz majd a kutyus:

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

A kutya életkora is mérvadó a kiválasztásakor:

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

A leendő gazdák többsége mérlegeli azt is, mekkora a mozgásigénye az adott fajtának. Ez pedig elengedhetetlen, hiszen ezzel nap mint nap kalkulálni kell a séták, a kutyás aktivitások és a közös programok szervezése során.

Számolni kell a kutya aktivitásával is a kiválasztása során:

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

A küllem mérsékelten számít, míg az, hogy fajtatiszta-e az adott eb, csak kisszámú kutyatartó számára döntő.

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

Itt azért érdemes egy gondolat erejéig kitérni arra, hogy

a fajtatisztaság ellenpontját nem kizárólag a keverék, menhelyi kutyákat jelenthetik, hanem sajnos a szaporítóktól kikerült fajtajellegű kutyákat is.

Mondanunk sem kell, mennyire káros bármilyen formában támogatni ezt az ártó, gyakran állatkínzással párosuló tevékenységet.

A fajtatisztaság kevéssé fontos szempont:

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

Ehhez kapcsolódóan érdemes felidézni a kérdőív kiértékelésének első részét, amelyből kiderült, hogy bár sokan fajtatisztának gondolt kedvencet tartanak, azok jelentős részének nincs törzskönyve. Tehát valójában nem tenyésztőtől vásároltak fajtatiszta négylábút. Ez rámutat arra, mennyire fontos a tájékozódás és a tájékozottság a kutyavásárlás terén.

Végezetül az, hogy a leendő kedvencnek mekkora lesz a fogyasztása, azaz mennyit fog enni a kutya, szinte egyáltalán nem, vagy nem sokat nyom a latban. 

Magyar Kutyás Körkép eredmény

 

A Magyar Kutyás Körkép említett első részét itt éred el, míg ide kattintva a második rész eredményeit ismerheted meg. Utóbbiból kiderül, honnan tájékozódnak elsősorban a leendő gazdik, és mi ezzel a probléma.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

állatorvosi rutinellenőrzés BARF eledel fajtatiszta kutya kérdőív kutya táplálása oltások tenyésztés veszettség elleni oltás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!