5 kutyafajta kezdő kutyásoknak
2024. október 27 - Képek: azenkutyam.hu, Jacks & Bears, Getty Images Hungary
2024. október 27 - Képek: azenkutyam.hu, Jacks & Bears, Getty Images Hungary
Meghozni a döntést, hogy kutyát szeretnél, hatalmas lépés, ami rengeteg változást hoz az életedbe. A fajta kiválasztása fontos dolog, ám mielőtt belevágsz, számos tényezőt kell mérlegelned.
Van, amikor a leendő gazdának már gyerekkora óta megvan a kiszemelt kutyafajta, ám sokan csak akkor kezdenek közelebbről ismerkedni a különböző ebekkel, amikor elhatározzák, szeretnének egy saját kedvencet. Akiket nem csupán a megjelenés foglalkoztat, talán annak is utánajárnak, hogy milyen kutya való kezdőknek. Ám ennél a döntésnél van egy sokkal fontosabb és alapvetőbb kérdés, amit meg kell vizsgálnod, mielőtt a tettek mezejére lépsz: való-e neked egyáltalán háziállat?
Tudjuk, ez most nagyon nyersen hangzott, de valóban ez a nulladik lépés; ugyanis nem mindenki alkalmas a feladatra. Ennek pedig számos oka lehet; az anyagiaktól kezdve a túl kevés szabadidőn át az életkörülményekig több tényező befolyásolja, megoldható-e a vállalás. Ha valaki túl sokat van távol az otthonától, pénzügyi szempontból nem stabil annyira a helyzete, hogy tudja fedezni az állattartással járó állandó kiadásokat, vagy ha az élettere nem elegendő, akkor azt kell mondanunk, nem ideálisak a körülményei ahhoz, hogy felelősen, minden igényét kielégítően tudjon nevelni és gondozni egy kutyát. Azt, hogy milyen és körülbelül mekkora kiadásokkal jár egy kutya tartása, ebben a cikkben részleteztük.
Amennyiben ezek a legalapvetőbb dolgok rendben vannak – tehát lesz időd rendszeresen foglalkozni a kutyával, meg tudsz neki venni minden szükséges felszerelést, tudod megfelelően élelmezni és az állatorvosi kiadásokkal is számolsz, illetve kényelmes otthont is tudsz számára biztosítani –, akkor az alábbi szempontokat kell még figyelembe venned:
Ezen kérdésekre adott válaszok mind befolyásolják, milyen fajtájú kutya való neked. Legyél magadhoz nagyon őszinte, ugyanis egy állat hosszú évekre szóló elköteleződést jelent.
Egy rosszul meghozott döntés pedig nagyon fájdalmas következményekkel járhat mind a kutyára, mind rád nézve.
Most pedig, ahogy a címben ígértük, ismerj meg néhány olyan kutyafajtát, amelyekkel még a tapasztalatlan gazdáknak is könnyebb dolguk lesz.
Ez a svájci munkakutya nagy testű és igen erős, amire szüksége is volt, hiszen eredetileg a farmokon használták őket kisebb terhek kocsin való vontatására, illetve tehenek terelésére és házőrzésre.
Ám a méretes termethez – a kanok átlagosan 64–70 centiméter, míg a szukák 58v66 centiméter magasak – szelíd természet párosul. A berni pásztorok ugyanis roppant ragaszkodóak és kedvesek. Ehhez a jó természethez pedig magas intelligencia is párosul, így könnyen taníthatók. Igazi védelmezők, de cseppet sem agresszívek, és a mozgásigényüket tekintve is aktív, de nem hiperaktív kutyák. Más háziállatokkal is jól kijönnek. Mindezek kiváló családi kedvencekké teszik őket. Bundájuknak köszönhetően a hidegebb időjárást is jól tűrik, ám azt tudni kell róluk, hogy erősen vedlenek. A fajta egyetlen hátulütője az átlagnál lényegesen rövidebb élettartam: a berni pásztorkutyák mindössze 6–8 évig élnek. Éppen ezért nagyon fontos, hogy olyan tenyésztőtől válasszunk kiskutyát, aki különös gondot fordít a kutyusok egészségére. Aki figyel rá, hogy a kiskutya szülei átessenek a megfelelő genetikai szűréseken, és akinél utána tudunk járni ezeknek az információknak. Jó példa erre a Jacks & Bears Kennel.
Bár eredetileg a golden retrievereket vízimadarak vadászatára és apportírozására tenyésztették, ma a világ egyik legnépszerűbb társas kutyafajtájának számítanak.
Szintén nagy testű fajta, a kanok jellemzően 56–61 centiméter magasak, míg a szukák 51–56 centiméter magasra nőnek. Hosszú, aranyló szőrük ápolására kell időt fordítani, de ez cserébe rendkívül elegáns megjelenést kölcsönöz nekik. Ehhez pedig hasonlóan ragyogó természet párosul. Okos, könnyen képezhető és barátságos kutyák, akik imádnak játszani és feladatozni. Utóbbiak miatt aktívabb családoknak ajánlott a tartásuk. Fontos kiemelni, hogy szükségük van elegendő térre is. Átlagosan 10–12 évig élnek. Egészségügyi szempontból az ízületi problémák jellemzőek rájuk.
Bár eredetileg az agarakat is vadászatra tenyésztették ki, manapság inkább a különféle kutyás sportokban jeleskednek. Rövid szőrű, atletikus testalkatú kutyák, a kanok körülbelül 71–76 centiméter, a szukák pedig 69–71 centiméter magasak.
Az agarak szelídek, ragaszkodóak és intelligensek. Amellett, hogy jó sportolók, amit fontos kiaknázni az esetükben, bizony a lustálkodást sem vetik meg. Emiatt viszont szükségük van egy kényelmes, csendes helyre, ahol ejtőzhetnek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az agarak igen érzékeny lelkű kutyák, amire tekintettel kell lenned! Mind a városi, mind a vidéki életstílushoz könnyen alkalmazkodnak, azonban a hideget nem viselik jól, ezért kizárólag benti tartásra javasoljuk őket. Emellett az erősebb zsákmányszerzési ösztönnel is számolni kell az esetükben. A gazdák örömére igen egészséges fajta, hosszú, 10–14 éves élettartammal megáldva.
Az uszkár többféle méretben (óriás, közép, törpe és toy) létezik, ám pozitív tulajdonságaik ettől függetlenül megegyeznek: okosak, könnyen alkalmazkodnak és gyorsan tanulnak. Amivel számolni kell az uszkárok esetében, hogy nagyon aktív, sportos kutyák, és jellemzően ugatósabbak, mint más fajták.
A bundájuk mindennapi fésülést, gyakori fürdetést, valamint rendszeresen fazonírozást igényel; cserébe viszont nem vedlenek. További öröm, hogy hosszú ideig élvezheted a társaságukat, hiszen átlagosan 12–15 évig élnek. Ennek ellenére néhány egészségügyi panasz jellemzőbb rájuk, mint az epilepszia, egyes szembetegségek, valamint a nagyobb testű uszkároknál a diszplázia és a patellaficam.
Bár a pomerániai törpespiccek ránézésre kicsik – mind a kanok, mind a szukák 22–28 centiméter magasak –, őseiknek hála mégis kemény, szívós kiskutyák. Ugyanakkor barátságosak és ragaszkodóak is. Mozgásigényük mérsékelt, de szeretnek ugatni, és néha megmakacsolják magukat. Emellett igen egészséges kutyák, akár 16 évig is élnek.
Természetesen az említett 5 fajtán kívül is sok kutya való kezdőknek, ezért azt javasoljuk, hogy mielőtt meghoznád a végleges döntést, mindenképp végezz alapos kutatómunkát. Még akkor is, ha már évek óta szemezel egy adott fajtával – kiderülhet, hogy minden szépsége és vonzereje ellenére mégsem neked való!
Az itt összegyűjtött fajtaleírásaink jó kiindulási alapot adnak, emellett tenyésztőkkel, állatorvosokkal és az adott fajtával kellő tapasztalattal bíró tulajdonosokkal is érdemes beszélgetned. Sok hasznos, a döntésedet befolyásoló információt tudhatsz meg tőlük.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek