Gond-e, ha a kutyád katicabogarakat eszik?
2024. június 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 11 - Képek: Getty Images Hungary
A kíváncsi ebek sokszor olyat is megesznek, amit nem kéne; köztük rovarokat, bogarakat. Utánajártunk, lehet-e baj abból, ha kedvenced katicákat fogyaszt.
Az American Kennel Club felidézett egy képet, amelyen egy kutya szájpadlása látható, tele katicabogárral. Mint alább láthatod, valóban hátborzongató látvány, amelynek láttán joggal merül fel a gazdikban, hogy veszélyes-e a katicabogár a kutya számára?
Miképp korábban mi is írtunk az esetről, a képen szereplő Bailey nevű kutya szájába – a legtöbb híradással ellentétben – nem befészkeltek a bogarak, hanem az eb kapkodta be őket. Az is fontos adalék, hogy ezek úgynevezett ázsiai, vagyis harlekinkaticák voltak.
A kutya gazdáinak kedvencük étvágytalansága és bágyadtsága tűnt fel először, az orvosi vizsgálatnál pedig kiderült, hogy körülbelül 16 bogár (bár a pontos számról megoszlanak az információk) van a kutya szájpadlására tapadva. A harlekinkaticáról, erről a roppant invazív fajról tudni kell, hogy veszély esetén ragacsos nedvet bocsátanak ki, ami odaragasztotta a bogarakat a szájpadlás redői közé.
Ám Bailey története nem általános; a szóban forgó eb folyamatosan vadászta a katicákat, így tudott ilyen sok példány összegyűlni a szájában. Nem egyszerre kerültek bele, pláne nem ott szaporodtak el. Az viszont tény, hogy ennyi bogár bizony sok kellemetlenséget, és minden bizonnyal nagy fájdalmat okozott a kutyának. Miképp az előbbi bejegyzést posztoló állatorvosi rendelő kommentárja is írja, a harlekinkaticák harapása fájdalmas, valamint fekélyeket okozhat az ínyen, illetve a nyelven is. Ezenfelül azt is írják, hogy ez már a második eset volt, amivel találkoztak.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ennek ellenére az Amerikai Állatorvosok Szövetsége nyugalomra inti a kutyatartókat. A szakirodalom nagyon kevés, mindössze pár darab ilyen esetet jegyez, valamint lenyelve sem gyakori, hogy komolyabb gondot okoznának a rovarok vagy bogarak. Ugyanakkor nem kizárt, hogy gyomor- vagy bélrendszeri panaszok lépnek fel. Ezek az alábbiak lehetnek:
Tehát ha a felsorolt tüneteket tapasztalod kedvenceden, merüljön fel benned a bogárevés mint opció, és ellenőrizd az állat száját, illetve egyeztess az állatorvossal is.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Nem csak a katicabogár miatt kell figyelni a kutya viselkedésére: nagyobb bajt okozhat, ha egy darazsat vagy egy méhet vesz üldözőbe, és bekapja vagy lenyeli azt. Ha a rovarnak van ideje használni a fullánkját, a csípés helyén keletkező duzzanat akár fulladáshoz is vezethet. Egy arra érzékeny ebnél pedig súlyos allergiás tünetek, vagy akár anafilaxiás sokk is felléphet, ami rövid időn belül életveszélyes állapottá válik, kezeletlenül pedig belehalhat a kutya.
Mint korábban már írtunk róla, a meztelencsigák tüdőférgekkel fertőzhetik meg a kutyát, míg egyes hernyók méreganyaga is irritációt válthat ki.
A legtöbb kutyát a kíváncsiság hajtja; és a rovarok és bogarak mozgása, ide-oda szálldosása kelti fel az érdeklődésüket. Ha azt tapasztalod, hogy kedvenced módfelett érdeklődik az apró élőlények iránt, mihamarabb szoktasd le róla. Tereld el a figyelmét, és tiltószóval is erősítsd meg, hogy a kis izgő-mozgókkal ismerkedni „nem szabad”!
Ide kattintva olvashatod el, miként kell eljárnod, ha darázs vagy méh csípte meg kedvencedet.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek