Csak játszanak vagy harcolnak a kutyák? Így tehetsz különbséget
2024. augusztus 24 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
2024. augusztus 24 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
Néha nem könnyű eldönteni, hogy a kutya mikor játszik, és mikor harcol társával, pedig ennek nagy jelentősége lehet, ha netán elmérgesedne a helyzet.
Amikor két kutya játszik, az emberi szemmel nézve durvának tűnhet, hiszen gyakran morgás, vicsorgás vagy egymás nyakának harapdálása kíséri. De vajon hogyan lehet megállapítani, hogy tényleg csak játszanak, vagy harcolnak-e, és mikor kell közbeavatkozni? Mutatjuk, milyen jelekre érdemes figyelni.
Éppen hogy kinyitják szemüket, a kutyák körülbelül kéthetes korukban játszani kezdenek alomtársaikkal, és ébren töltött idejük jelentős részét birkózással töltik, egészen addig, amíg új otthonra nem találnak. Ez kritikus időszak a szocializáció szempontjából, ekkor tanulják meg azt is, hol van az a határ, ameddig elmehetnek egymás harapdálása során.
A kutyák játékát különféle fizikai jelek kísérik. Ha például kedvenced egyfajta bárgyú vigyorszerű arckifejezés mutat, az jó jelnek tekinthető. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a játék hevében a kutya viselkedése gyakran túlzónak tűnik, ami pattogó mozdulatok és hangos morgás formájában nyilvánulhat meg. Jellemző még, hogy a kutya az első mancsaira ereszkedik, miközben a teste hátsó felét a levegőben tartja. Ezt néha akkor is csinálja, amikor játékot akar kezdeményezni.
Bár a játékot kísérő morgás ijesztőnek hathat, nem szabad nagy jelentőséget tulajdonítani neki. A kutyák szándékosan tesznek rá egy lapáttal, így még hangosabbak is lehetnek, mint amikor ténylegesen „verekednek”.
Amikor a kutyák önként sebezhetővé teszik magukat azzal, hogy hanyatt vágódnak a földön, valószínűleg csak játszanak.
Azzal, hogy a hasukat mutatják egy másik kutya felé, különösen sebezhetővé válnak. A játszó kutya azonban megengedheti magának, hogy elkapják, társaival gyakran felváltva üldözik egymást. Játékra utal az is, ha a kutya mindig visszatér. Még azok a kutyák sem akarják feltétlenül abbahagyni a játékot, akik végül „elvesztik” a harcot, és a hátukon kötnek ki.
Ha a kutya ideges és fenyegetve érzi magát egy másik kutya által, általában megmerevedik, csípőjén feláll a szőr. Ha azonban hosszabb szűrű, ezt nehezebb lehet észrevenni. Megváltozhat a kutya morgása is. Ez a fajta figyelmeztető morgás halkabb lehet, és csukott szájjal, görbülő ajakkal történhet. Intő jel lehet emellett a lapos, lecsapott fül is.
Várhelyi Dóri 10 éve nyitotta meg az ország első kutyauszodáját Veresegyházon, ami 2019-ben Gödöllőre költözött és Kutyauszi – Dog Hotel néven már panzió, napközi és kiképzés is elérhető az uszoda mellett. Európa legnagyobb medencéjében (16m x 6m) várják a négylábúakat a hét minden napján. Az uszoda egyik fontos mottója, hogy: „Jobb a prevenció, mint a rehabilitáció!” Már egészen kölyökkortól ajánlják a tudatos mozgatást, etetést állattartást, és ehhez minden segítséget megadnak a gazdiknak.
25 éve foglalkozik kutyákkal, a munkája a hobbija, amit szenvedélyesen szeret. Magyar vizslákat tenyészt, a fajta elkötelezett híve. Szabadidejében autodidakta módon bújja az etológiával, kinológiával, kisállat dietetikával és ortopéd problémákkal foglalkozó szakirodalmakat.
Kutyauszi – Dog Hotel
2100 Gödöllő, Malomtó u. 2-6
www.kutyauszi.hu
A harcoló kutyák megpróbálhatnak elszakadni egymástól – legalábbis egyikük –, és testbeszédükkel is ezt tükrözhetik. Ilyenkor a farkukat behúzzák maguk alá.
Az a kutya, amelyik fenyegetve érzi magát, gyorsan, határozottan mozog, nem ugrál, és nem csinál olyan váltásokat, mint amikor játszik.
A vesztes kutya jellemzően megpróbálja elhagyni az érintett területet, és esze ágában sincs visszatérni. Ebben a helyzetben valószínűleg egyik kutya sem szórakozik jól, de a vesztes biztosan nem.
Ha kedvenced kisebb termetű, és egy nagyobb testű társával kezd birkózni, fokozott éberségre lehet szükség. Nem minden kutya van ugyanis tisztában a testméretével más kutyákhoz képest. Egyes kutyák ráadásul gyorsabban megsértődnek játék közben, és egy rossz mozdulat is felzaklathatja őket. Velük célszerű inkább otthon játszani, vagy olyan kutyákkal összeereszteni őket, akiket ismer.
Az odafigyelés azért is szükséges, mert még ha a másikban nincs is rossz szándék, és a kutya a játék során nem sérül meg, rossz szocializációs élményt szerezhet, a negatív tapasztalat miatt pedig félelem alakulhat ki benne, amelyet nehéz lehet leküzdeni.
Ügyelj arra is, hogy a játék közben ne legyenek kedvenced játékai a közelben, ahogy az eledele sem, mert a birtoklási vágy konfliktusforrás lehet.
Hiába durvul el a játék, ne próbáld szétválasztani a kutyákat a nyakörvüknél vagy valamilyen testrészüknél fogva, mert harapás lehet a vége. Jobban jársz, ha inkább megpróbálod kizökkenteni őket, például valamilyen hangos zaj segítségével. Erre alkalmas lehet egy kisebb légkürt, amit az autódban tartasz. Segíthet az is, ha lelocsolod őket, vagy valamilyen nagy és lapos tárgyat tartasz közéjük. De a legjobban akkor jársz, ha odafigyelsz az intő jelekre, és ha szükséges, gyorsan és higgadtan közbelépsz, mielőtt még eszkalálódna a helyzet.
Arról, hogy pontosan mi a teendő kutyaharapás esetén, ebben a cikkünkben írtunk.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek