hirdetés

Érez honvágyat egy kutya, amikor idegen helyen alszik?

Molnár Enikő

2024. október 3 - Képek: Getty Images Hungary

Van, hogy bizonyos jelenségeket kifejezetten humánspecifikusnak gondolunk, sokaknak ilyen lehet a honvágy is. Biztosan mindenki érezte már azt a feszítő érzést a mellkasában, amikor távol van az otthonától, a szeretteitől. Ha pedig olyan sok mindenben hasonlítanak az emberek és kutyák, akkor mi akadálya lenne annak, hogy hasonló nehézségeik legyenek, amikor a megszokott, szeretett otthonuktól vagy családjuktól távol vannak? 

hirdetés

Nem véletlenül ajánlják, hogy a nyaralást megelőzően, még mielőtt hosszabb időre otthagynánk kedvencünket egy panzióban vagy egy ismerősnél, mutassuk meg neki az új környezetet, és minimum egyszer vigyük el „próbaidőre”. Elmondjuk, hogy a kutyák esetében valóban létezik-e a honvágy.

A honvágy és a kutyák: honnan ismerhető fel, hogy a kutyának honvágya van?

Egy honvágyas kutya stresszt, szorongást él át ezekben az esetekben. Ennek olyan jelei lehetnek, mint a bujkálás, meglapulás, az étel megtagadása, nyüszítés, sóhajtozás és kedvtelenség (például nem kapható a játékra). Nem meglepő, hogy a hosszabb távolmaradást sok kutya ennyire nehezen viseli. Hiszen ilyenkor ki van szakítva a megszokott életéből, és ami még fontosabb, távol a szeretteitől. Társas állatok lévén utóbbi talán még megterhelőbb számukra, mint az szokásos környék elhagyása. Jól ismerjük a szeparációs szorongást, így bizonyára senkit nem ér meglepetésként, hogy a gazdi távolléte az egyik legnagyobb faktora a honvágynak.

Hogyan tudunk segíteni?

Ha tapasztaljuk a jeleket, akkor az, aki éppen a kutyával van, azzal tud neki segíteni, ha kényelmet és biztonságot ad neki. Nincs a helyzetre egy gyors megoldás, amivel egyik pillanatról a másikra megszabadulhatunk a problémától. Viszont ha az eb hozzá van szoktatva a hasonló helyzetekhez, akkor egyáltalán nem valószínű, hogy ilyen extrém módon fog reagálni a gazdi távollétére és az otthonának elhagyására.

A honvágy sokféleképpen megmutatkozhat, de általában stressz jeleit figyelhetjük meg a négylábún

Megkönnyíthetjük az elválást azzal, hogy nem csinálunk belőle nagy ügyet, csak nyugodtan elköszönünk kedvencünktől. Így nemcsak neki, de nekünk is könnyebb. Vannak, akik személyes tárgyakat (mint például játékot, a gazdi egyik ruháját, kis plédet) hagynak ott kutyájuknak, így van valami vele, ami ismert, és így komfortérzetet ad neki.

Mi zajlik le a kutyák agyában, amikor idegen helyen alszanak?

Ugyan ez csak részben kapcsolódik a honvágy témájához, mindenképpen érdekes eredmények születtek az ELTE egyik tanulmányában. 19 kutyán volt lehetőségük elvégezni a kísérletet, aminek segítségével arra szerettek volna rájönni, hogy mi történik egy kutya agyában, amikor idegen helyen alszik.  Specifikusabban, hogyan viselkedik a jobb és bal agyféltekéje a vizsgált ebeknek. Hogy ez miért érdekes? Egyfelől sok a megválaszolatlan kérdés az alvással kapcsolatban, másfelől pedig a kutyák mellettünk vannak évezredek óta, és hasonló környezetben élnek, mint mi. Még szép, hogy kíváncsiak vagyunk az ő működésükre is!

Vajon idegen helyen is ilyen békésen aludna kedvencünk, vagy honvágy gyötörné?

Az embereknél már korábban megfigyeltek egy úgynevezett elsőéjszaka-hatást, ami nagyon hasonlít néhány emlős és madár alvásának mintájához. Számos állat úgy alszik, hogy míg egyik agyféltekéjük pihen, addig a másik a környezetre figyel. Az embereknél megfigyelt hatás is hasonló jelenségre vetett fényt, bár nem ennyire drasztikusan.

Amikor új, szokatlan környezetben töltjük az éjszakát, nem érezzük magunkat eléggé biztonságban: jobban figyeljük a környezetünket, és több idő telik el a lefekvés és az elalvás között

– magyarázza Simon Péter, az ELTE PPK Alvás, Álom és Kogníció Kutatócsoport vezetője.

A kísérletek (amiket non-invazív EEG módszer segítségével vittek véghez, így a lehető legkevésbé stresszessé téve az élményt) segítségével megállapították, hogy az első elalvásnál (kétszer lettek belehelyezve a szituációba az ebek, 3 órás időintervallumokra) „a bal agyfélteke mélyebben aludt, mint a jobb”. Csakúgy, mint az embereknél.

A kísérletet itt meg is nézheted:

A nagy különbség az volt, hogy az elalvás idejét a kutyáknál nem befolyásolta az idegen helyszínen történő pihenés. A kísérletek menetéről készült fenti videón látszik, hogy a gazdikkal együtt aludtak az idegen helyszínen, így valószínűleg kevésbé volt számukra stresszes a helyzet.

agykutatás alvás alvás zavar honvágy idegen hely kutya honvágya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!