hirdetés

Ezért csapja hátra a füleit a kutya

Kövess Péter

2024. október 13 - Képek: Getty Images Hungary

Ha a kutya hátracsapja a fülét, az pozitív és negatív érzelmekről is árulkodhat. Segítünk eldönteni, hogy melyikről lehet szó.

hirdetés

A legtöbb gazdi tisztában van azzal, mit jelent, ha a kutya csóválja a farkát vagy panaszos vonyításba kezd. Vannak azonban kevésbé ismert jelzések is, amelyek könnyen félreérthetők lehetnek. Idesorolható az az eset is, amikor a kutya hátracsapja a fülét.

A kutya füle fontos érzelmeket fejezhet ki

Ezt jelenti, ha a kutya hátracsapja a fülét

Mint a testbeszéd más elemeinél, itt is igaz, hogy a kutya jelzéseit, viselkedését komplex rendszerben kell vizsgálni, hogy kiderüljön, milyen érzelmet is tükröz. Ez különösen érvényes a lógó fülű kutyafajtákra, például a vérebekre, amelyek nem tudják úgy hátracsapni fülüket, mint mások. Lássuk, melyek a leggyakoribb okok.

1.) Elégedettség

Egyes kutyák fülei a fajta adottságai miatt nem hegyesek, így ha ellazulnak, természetes pozíciót vesznek fel. Általánosságban ugyanakkor elmondható, hogy ha a kutya hátracsapja a fülét, de az nincs a koponyájához tapadva, az sokszor elégedettséget fejez ki.

A kutya ellazult, elégedett állapotára utal a kisimult arc, amely a szemöldöknél nem ráncosodik, és nem jár görbülő ajakkal. Laza a testtartás, illetve a lefelé mutató, de nem a lábak közé görbülő farok a relaxált állapot indikátorai.

2.) Félelem vagy idegesség

Ha a kutya hátracsapja a fülét, az sok esetben azt jelzi, hogy fél vagy tart valamitől. Ha testbeszédében más, félelmet tükröző jeleket mutat, szinte biztos, hogy fülét ezért mozdítja hátra.

A félő vagy szorongó kutya ásítozhat, nyalogathatja az ajkát, kerülheti a szemkontaktust (a szemét vagy arcát elfordítva), kivillanthatja a szeme fehérjét, a farkát lefelé, a testéhez közel tarthatja, alacsony testpozíciót vehet fel, és/vagy próbálhat úgy helyezkedni, hogy távol maradjon attól, ami idegesíti.

Néha úgy tűnik, mintha a kutya fülei külön életet élnének

3.) Figyelmeztetés

Az a kutya, amelyik hátracsapja a fülét – pláne, ha laposan leszorítja – akár harapásra is készülhet. Ez gyakran a félelmet vagy agressziót kísérő jelzésekkel párosul. A morgás, a vicsorgás, az ajak görbülete, a merev tekintet és a felborzolt szőr szintén erről árulkodik. Fontos azonban tudni, hogy a legtöbb kutya valójában védekezésből, és nem agresszióból harap.

Ilyenkor egyszerűen úgy érzik, hogy meg kell védeniük magukat.

Bár az efféle viselkedés aggasztó és stresszes lehet, a szakemberek azt javasolják, soha ne büntesd meg a kutyát a morgásért vagy a vicsorgásért. Ezzel éppen ellentétes hatást érhetsz el, így fennáll a veszélye, hogy a következő alkalommal már figyelmeztetés nélkül fog harapni.

Ahelyett, hogy büntetnéd, inkább próbálj rájönni, hogy mi áll viselkedése hátterében. Ha például emberek veszik körbe, lehet, hogy csak több térre van szüksége. Amennyiben ezt megadod neki, és megnyugszik, pozitív megerősítő tréninggel segíthetsz, hogy a jövőben jobban viselje az idegenek közelségét.

4.) Betegség vagy sérülés

A kutya amiatt is hátracsaphatja a fülét, ha fájdalmat érez – valószínűleg azért, mert attól tart, hogy további sérüléseket szenvedhet, ha közelednek hozzá. Ritkább esetben e mögött fülfertőzés is állhat. Ez szintén arra sarkallhatja, hogy fülét óvja a sérüléstől.

Betegséggel is összefügghet a fül hátracsapása

Ha a kutya füle feltűnően erezettnek tűnik, netán viszketésről tanúskodva erősen vakarja vagy rázza, előfordulhat, hogy fülkagylójában (pontosabban füllebenyében) felszakadt egy ér. Amikor ez megtörténik, a fül megtelik vérrel, ami puffadt megjelenést kölcsönöz neki. Ilyenkor állatorvosi beavatkozás szükséges: a fülből el kell távolítani az összegyűlt vért, majd kezelni az azt okozó fülgyulladást.

A fülfertőzés megfelelő kezelése és a mögöttes ok kivizsgálása kiemelkedő fontossággal bír a szövődmények megelőzése, illetve a probléma kiújulása szempontjából.

5.) Hallgatózás

A kutya néha egyszerűen azért húzza hátra a fülét, hogy jobban hallja, ami a háta mögött zajlik. Ez olyan helyzetekben történhet meg, amikor például a kertben tartózkodsz kedvenceddel, és egy másik családtag behívja a házba.

betegség elégedettség félelem figyelmeztetés fül fülek testbeszéd viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!