hirdetés

Ezért hasonlítanak annyira a gazdijukra egyes kutyák

Kövess Péter

2024. december 12 - Képek: Getty Images Hungary

Úgy gondolod, hogy a kutya, akit kölyökkora óta nevelsz, feltűnően hasonlít rád? Kiderült, hogy nem a véletlen műve.

hirdetés

Egy kutatás azt mutatta, nem csak a fantáziánkban él, hogy sok kutya hasonlít a gazdijára. Lássuk, hogy milyen érdekes tanulságokat hozott az eredmény.

Számos példa létezik arra, hogy a kutya és gazdája hasonlít

Ezért hasonlít sok gazdi és kutya

Mint kiderült, nem teljesen alaptalan a felvetés, hogy egyes kutyák kiköpött másai gazdijuknak. Egy 15 tanulmány eredményét összesítő tudományos áttekintés egyenesen arra jutott, hogy a felek nem csak külsőleg emlékeztethetnek egymásra. A jelek szerint az idő múlásával a személyiségjegyeik is egyre inkább fedik egymást.

Egyes tanulmányok keretében például a kutatók arra kértek önkénteseket, hogy próbálják összepárosítani gazdik és kutyáik képeit, ami igen magas találati arányt hozott. Meglepő módon ez akkor is így alakult, amikor csak a szemüket látták. Egy másik kutatás pedig úgy találta, hogy a nőknek gyakran olyan hosszú a hajuk, mint kedvencük füle. Mi lehet a magyarázat? A kutatók úgy gondolják, az emberek olyan kutyákat választanak, akik hasonlítanak rájuk, vagy valamilyen módon tükrözik őket – még ha ez tudat alatt is történik.

A tudományos áttekintés szerint kutyák és gazdáik temperamentumukat tekintve is jobban hasonlítanak.

Azon túl, hogy a gazdik magukhoz hasonló kedvenceket keresnek, ebben közrejátszhat, hogy ahogy öregszenek, hatással lehetnek egymás érzelmeire, megerősíthetik a másik viselkedését, vagy együtt tanulhatnak.

„Ez hasonlít ahhoz, ahogy partnert keresünk. A kutyák és gazdáik között nagyon szoros kapcsolat van, ami az emberi kötelékekhez fogható” – fogalmazott Yana Bender, a tanulmány vezető szerzője.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a vizsgálatokba viszonylag alacsony számú kutya-gazdi párost vontak be. A résztvevők közül pedig sokan fajtatiszta kutyával rendelkeztek, így az eredmény nem feltétlenül igaz keverék társaikra. Befolyásoló tényező lehetett a gazdik elfogultsága is, hiszen számukra nehézkes lehet objektívan értékelni kedvencüket – éppen úgy, mintha egy családtagjukról lenne szó.

A hasonlóság a személyiségre is kiterjedhet

A gazdi komoly hatással van a kutya személyiségére

Turcsán Borbála, az ELTE Természettudományi Karának kutyaviselkedéssel foglalkozó tudományos munkatársa szerint a kutyák egyharmadánál a személyiség genetikai eredetű lehet, míg kétharmaduknál azt nagyrészt a környezet határozza meg, ami leginkább a gazdin múlhat, ha az állat kölyökkorától kezdve együtt vannak. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a több tízezer éven át tartó háziasítási folyamat eredményeként a kutyák bíznak gazdájukban, és kötődnek hozzá.

Olyan mint a gyermek és anya közötti kötődés, a kutyák ezt az emberrel alakítják ki. Ez az alapja a kutyák és emberek közötti összes társas kapcsolatnak” – fogalmazott a National Geographic kérdésére Turcsán, aki nem vett részt a fenti vizsgálatban.

Akárcsak a gyerekek, a kutyák példaképként tekintenek gazdájukra, és vakon bíznak abban, hogy ők jobban tudják.

Ha például jön egy hangos teherautó, a kutya visszanéz a gazdájára. Ha a gazdi nem foglalkozik vele, a kutya megtanulja, hogy ne törődjön vele. Turcsán ennek fényében azt javasolja, hogy kedvenced bizalmát használd fel félelmeinek csökkentésére. Ha mondjuk biztonságos környezetben zajnak teszed ki, az később valószínűleg kevésbé fogja rosszul érinteni.

ember és kutya kapcsolat gazda és kutya kutatás kutya viselkedés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!