7 gondozási tipp, amelyet sok gazdi figyelmen kívül hagy
2025. január 23 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 23 - Képek: Getty Images Hungary
Egy kisállat tartása igen nagy felelősséggel jár. Ha magunkhoz veszünk egy kutyát, sok mindenre ügyelnünk kell élete során mind egészségügyi, mind mentális szempontból. Éppen ezért segítségül összeszedtünk néhány példát arra vonatkozólag, hogy mire érdemes kiemelt hangsúlyt fektetni.
Azt már biztosan mindenki tudja, hogy négylábú társunkkal rendszeres állatorvosi vizitre kell járnunk, be kell adatni neki az oltásokat, és rendszeresen adagolni kell számára a parazitamentesítő készítményeket is. Ez remek alapot ad, azonban egy kutya ellátása ennél komplexebb. Íme, egy kis segítség, hogy ne hagyjuk figyelmen egyetlen lényeges gondozási tippet sem a kutyánk esetében.
Kedvenceink elhízása sajnos nagyon gyakori probléma. Egy 2022-es felmérésben a kutyák mintegy 59%-a volt túlsúlyos vagy elhízott. Az elhízás hajlamossá teszi szőrös barátainkat olyan egészségügyi állapotokra, mint az ízületi gyulladás vagy akár a cukorbetegség. Nagyon fontos, hogy már kölyökkorban kezdjünk el figyelni a súlyváltozásokra!
A kutyáknak és a macskáknak is különböző táplálkozási igényeik vannak a különböző életszakaszokban. Azonban ezt számos más tényező is befolyásolja, nem csak az életszakasz; ilyen például az egészségi állapot és az aktivitási szint is. Például egy kölyökkutyának a méretéhez képest magasabb a kalóriaszükséglete, mint egy egészséges felnőtt állatnak a saját méretéhez viszonyítva. Különleges táplálkozási igényeik miatt olyan táplálékra is szükségük van, amelyet kifejezetten a növésben lévő állatok számára állítottak össze. Minden esetben győződjünk meg arról, hogy jó minőségű, a kutya életszakaszának megfelelő eledellel etessük.
Ne feledkezzünk meg a fogápolásáról sem! Az állatorvosok azt javasolják, hogy naponta mossuk meg egy nagyon puha fogkefével és kutyák számára kifejlesztett fogkrémmel szőrmókjaink fogait. Ezen túl pedig évente egyszer állatorvossal is ellenőriztessük a fogak állapotát, majd ha kell, szedessük le a fogkövet. Ha a napi fogmosást nem tudjuk kivitelezni valamilyen oknál fogva, a heti 1-2 alkalom is jobb a semminél!
Az ízületi gyulladás sajnos gyakori probléma a háziállatoknál, különösen az idősebb egyedeknél, vagy azoknál, akik valamilyen fejlődési rendellenességben, például csípőízületi diszpláziában szenvednek. Szinte minden egészségi állapot esetében a korai diagnózis és beavatkozás jobb eredményt hozhat. Az ízületi gyulladás szembetűnőbb jelei közé tartozik a sántítás, a duzzadt ízületek és az izomsorvadás.
Sokszor vannak finomabb jelek is, amelyek általában még a sántítás előtt jelentkeznek:
Ha ilyen jeleket tapasztalunk, mindenképpen forduljunk állatorvosunkhoz! Azonban van két dolog, amivel nagyon sokat tehetünk a megelőzésért: tartsunk kedvencünket megfelelő súlyban, és keressünk számára ízületi problémák megelőzésére adható táplálékkiegészítőt.
Csábító lehet, hogy költségtakarékossági okokból visszautasítsuk a szűrővizsgálatokat, ha éppen nincs semmi gond. A fiatal felnőtt kutyák esetében a szűrővizsgálat évente, míg idős háziállatok esetében (7 éves kor után) félévente szükséges. Egyes egészségügyi állapotok pedig még gyakoribb ellenőrzést igényelhetnek.
A laboratóriumi vizsgálatok lehetővé teszik olyan egészségügyi állapotok kiszűrését, mint például a cukorbetegség, a vesebetegség, a májbetegség, a Cushing-kór, valamint a pajzsmirigy-alulműködés és túlműködés. Nagyon lényeges megértenünk, hogy szinte minden egészségügyi állapot esetén jobban jár kedvencünk, ha korábban diagnosztizálják azt, és be is avatkoznak, ha szükséges.
Nem kérdezhetjük meg négylábú barátunkat, hogy hogy van, vagy mit érez, azonban rengeteg bizonyíték van arra, hogy a kutyák szorongásos zavarokat, depressziót, kényszerbetegségeket, traumatikus stresszreakciókat, fóbiákat és demenciát is mutathatnak.
Szőrös barátaink mentális egészségének fenntartása érdekében az alábbiakat tehetjük:
Amennyiben hirtelen változásokat észlelünk kedvencünk viselkedésében, például fokozott agressziót vagy alvási nehézségeket, keressünk fel egy viselkedés-szakértőt!
Az állatorvosok egész évben javasolják a parazitamegelőzést még a benti állatok számára is. Az élősködők hatósugara és aktív időszakaik egyre bővülnek, sok ilyen bosszantó lény még a tél közepén is előfordulhat. Ha egy alkalmat is kihagyunk, és nem használunk megelőző szereket, veszélyeztethetjük kedvencünk egészségét. Ha bizonytalan vagy, kérd ki az állatorvos véleményét a termék kiválasztásakor, ugyanis rengeteg kombinált készítmény van már a piacon, amivel több legyet üthetsz egy csapásra.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
A kedvtelésből tartott állatok biztosításának megkötése segítségedre lehet a spórolásban. A biztosításnak három típusa van: a baleset és betegség, állatorvosi kezelések, kezelések és felelősségbiztosítás. A baleset- és betegségbiztosítási csomagok általában minden olyan betegségre vagy sérülésre kiterjednek, amelyek nem már meglévőek vagy veleszületettek. A kizárólag baleseti biztosítási csomagok olyan sérülésekre és betegségekre nyújtanak fedezetet, amelyek baleset következményei. Például ha elütik az állatot, vagy az állat elfogyaszt valamilyen számára veszélyes dolgot. A prevenciós jellegű biztosítások alapvetően segítséget nyújthatnak az oltások, a fogtisztítások vagy akár az időszakos ellátások költségeinek fedezésére.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek