hirdetés

Így élik meg a kutyák, ha a gazda italozott vagy részeg

Hangai Lilla

2025. február 5 - Képek: Getty Images Hungary

Érezted már úgy, hogy egy átmulatott este után vagy otthoni iszogatást követően kutyád mintha ítélkezne feletted? Meg mertél volna rá esküdni, hogy a szeme egyértelműen elárulja, mit gondol éppen rólad…

hirdetés

Nos, az már egyszer biztos, hogy nem vagyunk éppen visszafogottak, amikor egy buli után hazaérkezünk. Hangosabbak vagyunk, sokunkból csak úgy ömlenek az érzelmek, amit néha megpróbálunk fizikai síkra is terelni. Ilyenkor kétlábú és négylábú közönségünk is kihátrálhat a helyzetből, vagy megvillanthatja azt a bizonyos oldalpillantást. A kérdés az, hogy ilyenkor ítélkeznek-e felettünk. Nézzük meg máris, hogy mit érezhet egy kutya a részeg gazdája társaságában.

A kutyák több érzékszervükkel is meg tudják állapítani, ha alkoholos állapotba kerültünk

Tudja a kutya, hogy a gazda részeg?

Röviden, igen. Ha hosszabban szeretnénk válaszolni, akkor pedig azt mondhatjuk, hogy azt érzik, hogy valamilyen változáson mentünk keresztül, a részegség fogalmát azonban nem valószínű, hogy meg tudják határozni, ezáltal pedig teljes mértékben megérteni az állapotunkat. De honnan tudják, hogy ittas a gazdi?

Szag

Azt valószínűleg senkinek sem kell bemutatnunk, hogy milyen zseniális a kutyák szaglása. Az elképesztően kifinomult szaglószervükhöz pedig járul az agyban a miénknél körülbelül 40-szer nagyobb terület, amely az aromák feldolgozására szolgál. Négylábú barátaink számára tehát nem összetett feladat, hogy a leheletünkből és a pórusainkból áradó alkoholgőzt kiszimatolják. Akár egyetlen pohárét is. Az is előfordulhat ilyenkor, hogy távolságtartóvá válnak, mert az illatlenyomatunk valamelyest megváltozik.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

Testbeszéd

Mivel a kutyák nem beszélik a nyelvünket, ezt az apró bökkenőt a testbeszédünk megfigyelésével kompenzálják. Ha pedig ittasak vagyunk, a testbeszédünk és a viselkedésünk is változik. Az elfogyasztott mennyiségtől függően többé vagy kevésbé. Ezt pedig szemfüles barátaink azonnal észre is veszik.

Hömpölygő érzelmek

Az ital mint szociális kenőanyag, bizonyos esetekben a vártnál intenzívebben fejtheti ki a hatását, és egyszer csak azon kaphatjuk magunkat, hogy érzelmeink kontrollálatlanul törnek elő belőlünk. Ha a szeretet túlcsordul, annak ki más is lehetne a legkézenfekvőbb áldozata, mint a kutya?! Sok gazdi ilyenkor a szokottnál is jobban és többet szeretné ölelgetni és puszilgatni kedvencét akkor is, ha az eb erre nem feltétlenül vevő.

A TikTokon nem is olyan régen vírus módjára terjedt egy videó a következő címmel: „A kutyám utálja a házibulikat, mert ez történik, amikor az emberek lerészegednek. Ő meg csak túl udvarias ahhoz, hogy távozzon.” Bár első látásra cukinak tűnhet a videó, egyértelműen látható rajta, hogy az eb rendkívüli módon kényelmetlenül érzi magát.

@orange2319

So hard being a dog 😂 #dogsoftiktok #drunk #party #strangerdanger #helphim

♬ Real Love Baby – Father John Misty

A bulik és a kutyák nem kompatibilisek

Bár az alcímben tett kijelentés sarkosnak tűnhet – és biztos lesz olyan is, aki majd elmondja, hogy márpedig az ő kutyája imádja a bulikat –, maradjunk annyiban, hogy egy négylábú alapvetően nem való szórakozóhelyre, vagy bármilyen nagyobb, italozással kapcsolatos eseményre. Még akkor sem, ha egyébként nagyon jó kutyus – akárcsak a fenti is –, és jól tolerálja a helyzetet. Ugyanis könnyű megsérteni egy állat határait olyan szituációban, ahol nem teljesen vagyunk a saját magunk urai. Emellett pedig a zajok, a szagok, a nagy tömeg és a folytonos változások sem tesznek jót egyetlen kedvencnek sem. Még akkor sem, ha mindenki a lehető lehető legnagyobb szeretettel viszonyul hozzá.

Azt javasoljuk, hogy ha bulizni mész – akár csak házibuliba is –, hagyd otthon kedvencedet, vidd el kutyapanzióba vagy egy megbízható rokonhoz, baráthoz. Ha te rendezel bulit, akkor is érdemes lehet azon elgondolkodni, hogy arra az estére máshol helyezd el, vagy legrosszabb esetben is biztosíts neki egy saját, nyugodt szobát, ahol senki sem zavarja, és pihenhet. Gazdaként a te felelősséged, hogy a jóindulatú, de túlzásba eső vendégeket eltávolítsd a kutya közeléből. A legjobb, ha már az elején lefektetitek a szabályokat azzal kapcsolatban, hogyan és hogyan ne közeledjenek szőrös társadhoz.

Ó, és még valami! Bár feltételezzük, hogy ilyesmi senkinek sem jutna eszébe, mégis leírjuk, hogy mindenféle alkohol mérgező a kutyára nézve, így nem kaphat belőle! Egy kicsit sem!

Az a bizonyos side eye, vagy sanda oldalpillantás

A kutyák elítélnek minket, ha részegen látnak?

Bár a jellegzetes oldalpillantásból arra következtethetnénk, hogy igen, a válasz nem ilyen egyszerű. A témában nem készült túl sok kutatás, azonban egy, a Kyoto University által 2022-ben készített teszt arra engedhet következtetni, hogy valóban lehet arra esély, hogy kedvenceink megítélnek, esetleg ítélkeznek is felettünk.

A kutatók azt találták, hogy a kutyák jobban érdeklődtek azok iránt az emberek iránt, akik bizonyos feladatokat jobban végeztek el, mint azok iránt, akik nehézségekkel küzdöttek. A nőstény kutyák bizonyultak a legkritikusabbnak.

A kutatócsoport 74 különböző házi kedvencként tartott kutyát tesztelt a legkülönfélébb fajták közül. Az emberi önkénteseket két csoportba osztották. Az első csoport tagjainak egy üres tartályt kellett gyorsan kinyitniuk, és megmutatniuk a kutyának. A második csoport tagjainak ugyanezt az üres dobozt kellett megpróbálniuk kinyitni, de küzdeniük kellett vele, majd fel kellett adniuk. Ezután a kutyáknak megmutatták mindkét csoport tagjait, akik mind jutalomfalatokat tartottak. Összességében a kutyák azoktól az emberektől fogadták el a jutifalit, akik gyorsan ki tudták nyitni a dobozt. Ez azt mutatja, hogy a kutyák felismerik, ha az emberek jól végeznek egy feladatot. Érdekesség, hogy ez a viselkedés – más állatok cselekedetein alapuló ítéletalkotás – más társas állatoknál is megfigyelhető, például a delfineknél, a hollóknál és a csimpánzoknál.

A tesztből kitűnik tehát, hogy nem teljesen hasonló körülményeket fedtek le, mint az italozás következtében megváltozott viselkedés esetében számíthatunk rá. Ugyan van arra esély, hogy a kedvenced nem nézi jó szemmel a spicces megnyilvánulásaidat, ezt igazoló tudományos bizonyíték egyelőre nem áll rendelkezésünkre.

alkohol gazdiviselkedés ítélkezik a kutya kutya alkohol kutya buli kutya viselkedés kutya viselkedése

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!