Ilyen hatással van a gazda hangulata a kutya viselkedésére
2024. július 30 - Képek forrása: Getty Images Hungary
2024. július 30 - Képek forrása: Getty Images Hungary
A kutyák megérzik, ha a gazdájuknak rosszkedve van, ők is rosszul kezdik magukat érezni. A kutatók a hangulatváltozást vizsgálták az ebeknél.
Régóta ismert tény, hogy a kutyák képesek kiszagolni az emberek hormonális állapotát, többek között a stressz-szintjüket is, azonban az teljesen új információ, hogy a kutya viselkedésére is hatással van a gazda hangulata.
„A kutyatulajdonosok tudják, hogy kedvenceik mennyire ráhangolódnak az érzelmeikre, de kutatásunkban kimutattuk, hogy már egy stresszes, ismeretlen ember szaga is hatással van a kutya érzelmi állapotára, a jutalmak érzékelésére és tanulási képességére” – mondta a Guardiannek Nicola Rooney, a Bristoli Egyetem állatorvosi karának kutatója, a tanulmány vezető szerzője.
A kutatócsoport 18 kutya-gazda párost vizsgált aktuális hangulatukat illetően. A kísérletek során a kutyákat megtanították arra, hogy amikor egy etetőtálat egy adott helyre tesznek, akkor az jutalomfalatot tartalmaz, és arra is, ha a másik helyre kerül, akkor üres marad a tál. Miután ezt megtanulták, a kutyák gyorsabban indultak meg a jutalomfalatot rejtő hely felé, mint az üres tálhoz. Arra is kíváncsiak voltak a folytatásban, hogy a kutyák milyen gyorsan közelítenek meg egy új, a két eredeti hely között elhelyezett tálat.
Azt feltételezték, hogy ha gyorsan megindul a tál felé, akkor a kutyák szerint finomságot rejt, ezt az állatok optimizmusával kötötték össze. Ha pedig lassan közelítették meg az új helyet, az pesszimizmust és negatív érzelmi állapotot jelzett.
A kísérleteket újra és újra megismételték, és közben háromféle szagkörnyezetet teremtettek: az egyik esetben semmilyen szagnak nem tették ki a kutyákat, a másik kettőben pedig vagy egy matematikai feladvány miatt stresszelő, vagy egy nyugtató hangokat hallgató ember izzadság- és leheletmintáit szagoltatták velük.
A stresszre utaló szagminták hatására a kutyák lassabban indultak el az új tál felé, míg a nyugalmi állapotban lévő ember szaga nem váltott ki ilyen hatást. Azt sejtik, hogy a pesszimista, lassú megközelítés egyfajta energiatakarékosság, és egyben a csalódást elkerülő viselkedésminta A kutatók szerint azért fontos megérteni, milyen hatással van a kutyák jóllétére gazdáik hangulata, főként a stressz, mert ezt később fel lehet használni többek között a kísérő-, munka- és segítőkutyák kiképzésénél.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek