hirdetés

Kutyafülvédők: haszontalan, vagy zajcsökkentés mesterfokon?

Király Barbara

2024. szeptember 1 - Képek: Getty Images Hungary

Egy átlagos kutya hallása négyszer jobb, mint az embereké, de szükség van emiatt pluszvédelemre? Nézzük, mire jók a kutyafülvédők.

hirdetés

A kutyák hallása nagyon érzékeny, ez sokszor javukra válhat, de ha csak egy viharra vagy tűzijátékra gondolunk, egyből tudjuk, hogy bizony ez hátrány is lehet az ebeknek. Vannak azonban segédeszközök ezekre az esetekre. Utánajártunk, hogy a kutyafülvédők segíthetnek-e az állaton.

A kutyáknak sokkal érzékenyebb hallása van, mint az embereknek

Miért van szükségük a kutyáknak fülvédelemre?

A kutyáknak sokkal érzékenyebb hallása van, mint az embereknek. Ha nem vigyázol, akkor könnyen fülkárosodást okozhatnak különböző zajok kedvencednek. Nézzük, mi okozhat bajt:

Intenzív hangos zajoknak való kitettség

A vadász- és rendőrkutyák füle az emberekéhez hasonlóan hamar megsérülhet a hirtelen fegyverropogástól, ami komoly halláskárosodáshoz vezethet. Ugyanez a helyzet a tűzijátéknál is.

Hosszan tartó zajnak való kitettség

A forgalmi zajok vagy a városban való közlekedés olyan hosszan tartó hanghatások, amelyek zavaróak lehetnek. Nem csupán a kutya hallására veszélyes, de a folyamatos zajszennyezés kedvencünk mentális jóllétét is negatívan befolyásolja, éppúgy, mint az emberekét.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Zajérzékenység

Sok kutya zajérzékeny. Minden olyan eszköz, ami lehet, hogy az ember számára nem számít hangosnak, a kutyákat zavarhatja. Ilyen lehet többek között a porszívó, a hajszárító, különböző riasztók, de a tűzijáték és a mennydörgés is. Ezekben a helyzetekben jól jöhet egy fülvédő, amely csökkenti ezeket a zajokat.

Ápolás

Sok esetben a kutyákat nem is maga a fürdés rémiszti meg, hanem az utána történő szárítás. Ugyanis ez az eszköz is nagyon hangos az ebek számára. Fontos kedvenced tisztán tartása, ezért ha nem bírja kedvenced a hajszárító hangját, akkor segítség lehet egy zajcsökkentő eszköz igénybevétele.

Sok kutya zajérzékeny

Így válassz megfelelő fülvédőt

Azt fontos kiemelni, hogy egy zajvédő csupán tompítja a túl erős hanghatásokat, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen kizárja zajokat. Ez nem lenne hasznos, és megijeszthetné a kutyust, ha úgy tűnne, hogy hirtelen elvesztette a hallását.

  • Méret: Mivel a fajták mérete változó, ezért ezek a zajszűrő kiegészítők is több méretben kaphatóak. Fontos, hogy kutyádnak kényelmes legyen a választott darab, így megkönnyíted a viselést számára, mivel a túl nagy lecsúszhat, a túl kicsi pedig nagyon szoros lehet az eb fején.
  • Zajvédelem: Fontos, hogy megfelelően szűrje a zajt a fülvédő, hogy a kellő hatást érhesd el vele, és könnyebbé tudd tenni kedvenced mindennapjait. Egyes fülvédők csupán mechanikai védelmet nyújtanak például toklász ellen, így választásnál ellenőrizzük, hogy az adott darab a hangokat is szűri-e.
  • Anyag: Mivel ezek a fülvédők többféle anyagból is készülnek, ezért a legjobb, ha olyat veszel, ami nem csúszik le kedvenced fejéről, nem túl nehéz neki, és kényelmesen érezheti magát benne. Ezzel nagyban megkönnyíted a hozzászokást kutyádnak ehhez a kiegészítőhöz.

A kifejezetten kutyáknak szánt fülvédők segítenek az ebeknek a zaj kiszűrésében

Így barátkoztasd össze kedvencedet a fülvédővel

A fülvédő igazán hasznos lehet kedvencednek, ha megfelelően hozzászoktatod, hogy nyugodtan, kényelmesen és szívesen viselje. Mutatjuk, hogy hogyan szoktasd hozzá kutyádat ehhez a védőfelszereléshez.

  • Az első lépés, hogy megismertesd kutyáddal a kiválasztott fülvédőt. Helyezd le elé a földre, és várd meg, amíg megszimatolja, önállóan megismerkedik vele.
  • Ha úgy látod, hogy már nem ismeretlen számára ez a tárgy, akkor lassan kezdd el a füle közelébe helyezni. Közben jutalmazással rásegíthetsz, hogy jó élmény legyen kutyádnak, amikor a füle közelébe kerül a védőfelszerelés.
  • Nyisd ki a fülvédőket, és óvatosan tartsd őket a kutya fején. Ezt ismételd meg addig, míg már nem frusztrálja a szituáció.
  • Ismételd addig, míg végérvényesen a fején hagyhatod anélkül, hogy leszedné vagy szorongást keltene benne a helyzet.

Az idősebb kutyáknál a korral is járhat, hogy fokozatosan elvesztik hallásukat. Ebben a cikkünkben arról olvashatsz, hogy hogyan tudsz felkészülni erre a helyzetre, és hogy milyen módon tudsz segítséget nyújtani kedvencednek, hogy hallása elvesztése után is teljes életet élhessen.

fülvédő kutyáknak kutya hallása védelem

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!