hirdetés

Ha ezt csinálja a kutyád, a figyelmedre áhítozik

Király Barbara

2024. szeptember 3 - Képek: Getty Images Hungary

A kutya a figyelem érdekében sokféle jelzést bevethet. Fontos, hogy gazdiként jól értelmezd a kommunikációját.

hirdetés

Kutyád ugatással, morgással, esetleg különböző dolgok szétszedésével jelez neked, hogy nem foglalkozol vele eleget? Egy ideig még aranyos is lehet ez a figyelemfelkeltő viselkedés, de hamar komoly problémává alakulhat, ha nem szoktatod le róla időben.

A kutyák bármire képesek, hogy felkeltsék az érdeklődésedet

Milyen viselkedést produkálhat a kutya a figyelem érdekében?

Tulajdonképpen bármely viselkedés, amely a gazdi figyelmének felkeltésére irányul. Az ugatás, a morgás, a harapdálás, esetleg különböző dolgok szétszedése mind-mind olyan tettek, amelyekkel az állat szeretné felhívni magára a figyelmet. Ha van egy rutinotok, és ez megváltozik, vagy bármilyen okból kifolyólag a megszokottnál kevesebbet tudsz foglalkozni kedvenceddel, ezt érzékeltetni fogja veled.

A kutyák számára nagyon fontos a gazdikkal együtt töltött idő

Miért zavar a kutya?

A kutyák társasági lények, akiknek gazdájuk közelsége jelenti a mindennapi boldogságot. Így minden alkalmat megragadnak, hogy magukra irányítsák a gazdájuk figyelmét. Ez azonban hamar zavaróvá válhat, ugyanis kedvenced szinte bármit bevet, hogy elnyerje az áhított figyelmedet.

Ha például tévét nézel, és kutyád közben ugat, körülötted lófrál, esetleg játékból harapdál, akkor biztos lehetsz benne, hogy a figyelmedet magára szeretné terelni. Ilyenkor az is hiba, ha elkezded simogatni, ahogy az is, ha rászólsz: mindkettővel célt ér, hiszen rá figyelsz a képernyő helyett, hogy a példánál maradjunk.

Nem szabad megerősítened a zavaró viselkedést

Ezt tedd gazdiként a figyelemfelkeltő viselkedés ellen

1.) Hagyd figyelmen kívül a nem kívánt viselkedéseket

Ez nagy kihívást jelenthet, ugyanis miután elkezded figyelmen kívül hagyni kedvencedet, addig kell kitartanod, amíg kutyád abba nem hagyja az adott dolgot. Általában a figyelemfelkeltő viselkedés rosszabbodik, mielőtt jobb lesz. Ha bármilyen figyelemmel jutalmazod kedvenced (simogatás, játék, megrovás), megerősíted számára, hogy jó, legalábbis célravezető, amit csinál. Tehát, ha szükséges, hagyd el a szobát, és csukd be az ajtót, hogy elkerüld a kontaktust a kutyáddal ebben a helyzetben. Ha ellop valamit, tegyél úgy, mintha nem vennéd észre, ha közeledik hozzád az ellopott tárggyal, vegyél fel egy könyvet, vagy fordulj el. Ha a tárgy olyan valami, ami nem veszélyes számára, vagy értékes számodra, hagyd, hogy birtokolja, és továbbra ignoráld a próbálkozását. A lényeg, hogy a kutya semmiképpen se kerüljön a figyelem középpontjába.

2.) Jutalmazd meg a kívánatos alternatív viselkedést

Ha kutyád közeledik hozzád anélkül, hogy ugatna, vagy valami lopott tárggyal dicsekedne neked, dicsérd meg. A pozitív megerősítés sokat segíthet az ebnek, hogy tudja, hogy mely viselkedés helyes, és mely helytelen.

3.) Legyenek következetesek az elvárások

Alakíts ki egy új rutint kutyád számára, amihez tartsd is magad. Győződj meg arról, hogy a család minden tagja következetesen betartja az új szabályokat, ezzel elkerülheted, hogy kedvenced összezavarodjon. Ha kutyád rosszul viselkedik, feltételezheted, hogy nincs tisztában az elvárásokkal. Próbáld újra, és ne felejtsd el jutalmazni a jó viselkedést.

4.) Kerüld el a kutyádat olyan időszakokban, amelyek kiváltják a nem kívánt viselkedést

Biztosíts kutyádnak alternatív tevékenységet, hogy el tudja foglalni magát, miközben te éppen nem tudsz vele foglalkozni. Ha kitapasztalod, hogy mely időszakokban jelentkezik ez a viselkedés, akkor könnyebben tudod irányítani a helyzetet.

Találkozzunk a Városligetben szeptember 7-én

  • *kutyás bemutatók
  • *kutyafajták bemutatkozása
  • *falkaséták
  • *állatorvosi tanácsadás
  • *gyermekprogramok

A szakértők előadásaira és a szakmai konferenciára itt válthatsz jegyet

figyelem kommunikáció kutya jelez

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!