A te kutyád is féltékeny? Az ebek akkor is irigykedhetnek, ha nem is látják vetélytársukat
2021. május 7
2021. május 7
Bizonyára senkinek sem meglepő információ az, hogy a kutyák rendkívüli módon képesek kötődni gazdáikhoz. Ezt a kapcsolatot pedig a világért se veszélyeztetnék, és ha egy másik négylábúval törődik kedvenc emberük, bizony féltékenyek lehetnek.
A kutyák hűségéről, szeretetéről számos történet ad tanúbizonyságot. Ez az egyetlen állatfaj, ami minket, embereket választ saját fajtársai helyett. Ezt a szoros, szeretetteljes kapcsolatot pedig nem szívesen veszélyeztetik, és akár féltékenyek is lehetnek, ha a gazda mással törődik.
2018-ban magyar kutatók is vizsgálták, lehetnek-e a kutyák féltékenyek. A legtöbb kutyatulajdonos bizonyára észrevette már, hogy kedvence nem nagyon szereti, ha ő egy másik ebet simogat. De nemcsak egy másik állatra, hanem például gyerekekre is gyakran lehetnek féltékenyek, különösen akkor, ha új családtagként jelenik meg a házban.
Az ELTE Etológia Tanszéke, az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport munkatársai és spanyol vendégkutatók közösen vizsgálták, hogy valóban lehetnek-e kutyák is féltékenyek. A kutatás során egy, az alany számára ismerős, egy ismeretlen kutya; illetve egy ismerős és ismeretlen tárgy szerepelt riválisként. A gazdáknak ezzel a négy konkurenssel kellett úgy foglalkoznia, mintha az egy eb lenne. Saját kedvencével azonban semmilyen kapcsolatot sem létesíthetett, teljesen figyelmen kívül kellett hagynia.
A teszt során az ebek próbálták magukra vonni a figyelmet, valamint megszakítani az interakciót a gazda és a rivális között, ha az egy másik kutya volt. A tanulmány szerint a kísérletben részt vett ebek hasonló módon viselkedtek, mint az egy év körüli gyerekek, amikor anyjuk egy másik csecsemővel foglalkozik.
Az Aucklandi Egyetem kutatói is vizsgálták a kutyák féltékenységét. Arra voltak kíváncsiak, hogy vajon ők ugyanúgy mutatják-e ki irigységüket, mint mi, emberek. A teszt során 18 eb figyelhette meg, ahogy gazdájuk egy valósághű játék kutyát, majd egy gyapjúval bevont nagyobb hengert simogat. Eközben a kutatók azt vizsgálták, az állat hogyan és milyen mértékben reagál az interakcióra.
Az alábbi angol nyelvű videóban látható, hogyan zajlott a teszt:
Egyes esetekben egy paravánt állítottak a gazda elé, ami által a kutya szemszögéből úgy tűnt, az ember a riválist simogatja. A cselekedetet azonban nem látták közvetlenül, így csak valószínűsítették, hogy ott bizony simogatás történik. Az ebek ugyanolyan erővel húzták a pórázt mindkét esetben, amikor egy élethű műkutyáról volt szó. A hengerre azonban nem reagáltak ilyen mértékben.
A kutatók szerint az eredmények arra engednek következtetni, hogy a kutyák három, emberekre is jellemző féltékenységi mintázatot mutatnak. Ez a fajta magatartás csak akkor jelentkezik, ha potenciális vetélytárs érintkezik gazdájukkal; a féltékenységet interakció és nem csupán jelenlét váltja ki; illetve akkor is kialakul, ha a konkrét cselekvést nem látják a kutyák. A kutatók szerint még korai kijelenteni, hogy az ebek úgy élik meg a féltékenységet, mint az emberek. Ehhez még további vizsgálatok szükségesek.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek