hirdetés

Ezt teheted, ha kedvenced fél a lépcsőzéstől

Berek-Halász Beáta

2024. november 20 - Képek: Getty Images Hungary

Ahogy mi, kedvenceink is félhetnek bizonyos dolgoktól. Egyes helyzetek bizonytalanságot és stresszt okozhatnak számukra.

hirdetés

A te kutyád is fél a lépcsőtől? Egyes kutyák félnek lépcsőzni, ami talán nem gondolnád, de egy meglehetősen gyakori fóbia a köreikben; különösen a fiatal kutyáknál fordul elő. Szerencsére segíthetünk a probléma legyőzésében!

Ne erőltessünk semmit, mert csak még stresszesebbé válhat a szituáció

Az első lépés a betegség kizárása

Mielőtt viselkedési problémákat próbálnánk felszínre hozni, vigyük el kedvencünket állatorvoshoz, hogy kizárjuk a lehetséges betegségeket vagy egyéb problémákat. A kutya félelme fizikai problémából is eredhet. Lehet, hogy fájdalmat okoz neki a fel-le járkálás, például ízületi gyulladás, sérülés vagy csípődiszplázia miatt. A lépcsőzéstől való vonakodás első jele lehet az ízületi problémáknak. Akkor se engedjük lépcsőzni a kutyát, ha korábbi sérülés, például húzódás, ficam, törés miatt még nem regenerálódott teljesen, esetleg gallért visel.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

Kutya vs. lépcső

Sok kutyánál a félelem a lépcsőzéstől a korai expozíció hiánya miatt alakul ki. Egyszerűbben mondva azért, mert a szocializáció során nem ismertettük meg a lépcsővel. Egyes esetekben azonban előfordulhat, hogy egy traumatikus élmény generálja a félelmet; például egyszer már leesett a lépcsőről.

Egyes kutyáknak viszont nem is javasolt a lépcsőzés, ilyenek a kölyök, az idős ebek, vagy a rövid lábú, hosszúkás testű fajták.

  • Kölykök: A szakértők csak 12 hetes kor után javasolják, hogy a kiskutyák a lépcsők megmászásba kezdjenek. Számos kockázati tényező áll fenn az esetükben, ilyen például a bizonytalan mozgás, a fejletlen izmok és a törékeny csontok.
  • Idős kutyák: Az öreg kutyák viszont már a kialakulóban lévő mozgásszervi problémáik miatt nehezebben mozoghatnak. Fájdalmas lehet számukra a lépcsőzés, és emiatt nem is javasolt.
  • Rövid lábú, hosszúkás testű fajták: Például a tacskóknak, a basset houndoknak, a francia bulldogoknak vagy a corgiknak a testalkatuk miatt nem tesz jót a lépcsőzés. Porckorongjaik fokozott terhelésnek vannak kitéve általa, amelyben számos komoly betegség gyökerezhet.

Mindig jutalmazzuk meg a kutyát, ha felmegy egy lépcsőfokra

Tippek a félelem leküzdésére

A legtöbb esetben a kutya lépcsőtől való félelmét nem lesz kifejezetten nehéz legyőzni

1.) Tegyük akadálymentessé a lépcsőket

Ügyeljünk arra, hogy a lépcsőn ne legyen semmi, amiben a kutyánk megbotolhat vagy amit felboríthat. Egy botlás komoly visszaesést okozhat. Ha a lépcsőnk különösen keskeny vagy magas, érdemes egy rövid, széles lépcsőt keresni egy parkban, amelyen a kutya gyakorolhat. Gondoskodjunk a jó látási viszonyokról is; öntapadós mozgásérzékelős lámpákkal segíthetünk négylábú barátunknak eligazodni a lépcsőfokokon. Ha van rá lehetőségünk, szerezzünk be csúszásgátló szőnyeget, ami megakadályozhatja az eséseket.

2.) Tereljük el a félős kutya figyelmét

Ahelyett, hogy nagy ügyet csinálnánk abból, hogy felkényszerítsük a lépcsőn kutyánkat, próbáljuk meg inkább egy kicsit elterelni a figyelmét. Lépjünk fel egy lépcsőfokot, majd vissza, közben hívjuk vidáman kedvencünket. Itt-ott csempésszünk a lépcsőfokokra egy-egy jutalomfalatot. Enyhe fóbia esetén talán rá tudjuk venni, hogy a kutya kövessen minket néhány lépcsőfokon, úgy, hogy észre sem veszi. Ha sikerül rávennünk a lépcsőzésre, utána mindenképpen dicsérjük meg. Fokozatosan dolgozzunk azon, hogy kis barátunkat minden alkalommal egy kicsit messzebbre csalogassuk.

Gyakoroljunk a parkban széles lépcsőkön

3.) Egyszerre csak egy lépést tegyünk

Lehet, hogy egy egész lépcsőház túl nagy falat lenne a kutyánknak, de jó eséllyel egy lépcsőfokkal talán megbirkózik majd. Ha kell, segítsünk neki felmenni, majd tegyünk néhány jutalomfalatot az orra elé, és próbáljuk meg fel-le csalogatni a lépcsőn. Ha a kedvencünk már kényelmesen mozog egy lépcsőfokon, vigyük fel egy újabb lépcsőfokra, és csalogassuk le jutalomfalatokkal. Ily módon fokozatosan el kell érnünk azt, hogy kis barátunk megbarátkozzon a lépcsőn való közlekedéssel. Természetesen bátorítsuk, és a pozitív megerősítések se maradjanak el.

Ha segítünk kutyánknak legyőzni a félelmeit, profi lépcsőző válik belőle

4.) Ne feledjük, hogy mindig legyünk türelmesek

Attól függően, hogy négylábú barátunk mennyire fél, eltarthat egy ideig, amíg megbarátkozik a lépcsővel. Rövid és vidám foglalkozásokat tartsunk, ne gyakoroltassunk hosszú ideig. Ha kutyánk túlterheltnek, frusztráltnak, unottnak vagy stresszesnek tűnik, ideje befejeznünk a foglalkozást. Ha úgy látjuk, hogy a kutya fóbiája túl erős ahhoz, hogy leküzdje, mindenképpen érdemes lehet egy szakember segítségét kérni.

félős kutya kistestű kutya lépcsőzés kölyökkutya lépcsőzés kutya lépcső

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!