A te kutyád is fél az emberektől? Mutatjuk, hogyan segíthetsz rajta
2024. november 22 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 22 - Képek: Getty Images Hungary
Ha a kutyád túlzottan tart, egyenesen fél az emberektől, az idegenektől, a legfontosabb lépés, hogy próbáld megérteni, miért vannak aggályai. Csak így tudsz segíteni a félelmei kezelésében.
Ha a kutya fél az emberektől, a találkozások alkalmával remegést tapasztalhatsz nála, és megpróbálhat elbújni minden új személy elől. Bár vannak ebek, akik mindig is távolságtartóbbak lesznek az idegenekkel szemben személyiségükből vagy fajtájukból adódóan, a fent leírt reakció nem az ideális. Normális esetben, ha a kedvenced visszafogottabb is, a viselkedésének más személyek társaságában is viszonylag nyíltnak és barátságosnak kell lennie, legrosszabb esetben is közömbösnek.
1.) Genetika: Egy félős, bántalmazott, sokat szenvedett kutya nagyobb valószínűséggel fial zaklatott utódokat. Annál a kutyánál, aki általában minden idegentől fél – nem számít, hogy az gyerek, nő vagy férfi –, látszólag ok nélkül, genetikai örökletesség lehet az ok. A kutyák esetében megjelenő transzgenerációs traumáról itt olvashatsz bővebben.
2.) A megfelelő szocializáció hiánya: Egy másik jelentős ok lehet, ha a kölyköt nem szocializálták megfelelően, vagyis nem volt lehetősége emberekkel találkoznia a fejlődése során. Az idegenekkel való szocializációról ebben a cikkünkben olvashatsz.
3.) Bántalmazták: Ha a kutya a múltban emberek által elkövetett bántalmazástól szenvedett, szinte biztos, hogy tartani fog azoktól is később, aki nem szeretnének neki ártani.
Egy kutya idegenektől való félelmét nagyon óvatosan kell kezelni. Minden kutya másképp reagál, ha fél. Egyes kutyák egyszerűen elbújnak egy idegen jelenlétében, mások morognak vagy csattogtatják a fogaikat. Ahhoz, hogy a kutyánkat megtanítsuk félelmei leküzdésére, az általában sok időt és következetes képzést igényel. Már az elején leszögezzük, hogy igen nagy arra az esély, hogy szakértő bevonása nélkül nem fogsz sikerrel járni. Ha azonban először mégis egyedül próbálkoznál, a következőkben leírtak szerint járj el. (Kivéve akkor, ha kedvenced agresszív, és másokra támad. Ebben az esetben gondolkodás nélkül az első utad egy szakképzett trénerhez vezessen!)
Amennyiben kutyánk a félelem hatására megfeszül vagy szorosabbra kell fogni a pórázt, próbáljunk meg barátságosak és nyugodtak maradni. Egyes kutyák soha nem tanulják meg teljesen elfogadni az idegeneket, de talán bizonyos mértékig, sok gyakorlással tudjuk enyhíteni félelmét. Soha ne kényszerítsük félős kutyánkat arra, hogy emberekkel találkozzon vagy elfogadjon egy másik háziállatot, ha nem akarja. A félelem nagyon hamar agresszióvá eszkalálódhat. Ahogy írtuk is, kutyánk reakciójától függően hasznos lehet egy kutyaviselkedés-szakértővel konzultálnunk, hogy segítsen a kezelési stratégia kialakításában. Minden kutya a saját tempójában tanul és alkalmazkodik, egy ilyen folyamat hetekig, hónapokig vagy akár évekig is eltarthat.
Fontos, hogy beszéljünk egy állatorvossal is a kutyánk félelmét illetően. Segíthet az otthoni taktikák kidolgozásában és a gyógyszeres kezelésben is, amennyiben az indokolt lehet. Az orvos akár olyan viselkedés-szakértőt is ajánlhat, aki hasonló problémákkal küzdő kutyákra specializálódott.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Amennyiben idegen személy látogat hozzánk, a legjobb, ha teljesen figyelmen kívül hagyja a kutyát. Ne próbálja megsimogatni, ne közeledjen hozzá, és ne vegye fel vele a szemkontaktust. Ezekben az esetekben legyen nálunk némi jutalomfalat, amelyet vendégünk nálunk eltöltött ideje alatt óvatosan a padlóra dobhat a kutyus közelébe. Így következetes gyakorlással, talán idővel jutalommal, vagyis pozitív élményekkel társítja majd a számára idegen embereket. Ha a kutya mégis közeledik, az idegen személynek továbbra is kerülnie kell a szemkontaktust, és lassú, nem fenyegető mozdulatokat tegyen csak. Azonban soha ne kényszerítsünk, ne erőltessünk semmit!
Hagyjuk, hogy kutyánk a saját feltételei szerint közeledjen az idegenhez. Attól függően, hogy mennyire fél, még az is előfordulhat, hogy gyorsan összemelegszik az idegennel, és talán még a simogatást is engedi majd. Egyes kutyáknak arra is szüksége lehet, hogy vendégség esetén legyen a lakásban egy szabad szoba, ahol elbújhat. A szobakennel ilyenkor is nagyon hasznos lehet; erről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Mindenképpen adjunk a kutyánknak saját teret. Segít, ha van a lakásban egy csendes szoba vagy kennel, ahol a kutya tudja, hogy egyedül maradhat. Használhatunk rendszeresen feromonos termékeket is, amelyek sok esetben segíthetnek az állat megnyugtatásában.
A kutya eltávolítása a számára ijesztő helyzetektől teljesen elfogadható lehet, különösen, ha ez segít a látogatókat és a kutyát is biztonságban tudnunk. Győződjünk meg róla, hogy az ott töltött idő alatt senki sem megy be erre a területre; az ebnek éreznie kell, hogy nem fogják megzavarni vagy meglepni, ahhoz, hogy biztonságban érezze magát.
Az engedelmességi tréning nagyon hasznos lehet ezen probléma kezelésében, és a stressz egy bizonyos fokú enyhítésében. Tekintettel arra, hogy az idegenektől való félelem agresszív viselkedéshez vezethet, érdemes a viselkedés-szakértő mellett engedelmességi képzésekre is járni. Ezeken a tréningeken sok más kutyával és emberrel is találkozik négylábú barátunk, így a tanulás mellett a szocializáció is kimozdíthatja, és segítheti félelmei leküzdésében.
Az oktatók mindig objektíven közelítik meg a helyzeteket, és megtaníthatják, hogyan segítsük kedvencünket biztonságos környezetben. Tréningtervet és javaslatokat is adhatnak bizonyos helyzetekre, például hogy mit tegyünk, ha más állat is él otthonunkban. Egyes esetekben a kiképző szájkosarat javasolhat a harapás korlátozására, de kizárólag olyan módon, hogy az állat inni és levegőt venni is tudjon. A legfontosabb, hogy büntetésre soha ne használjuk az eszközt! Az engedelmességi tréningekről itt olvashatsz még, ha felkeltette az érdeklődésedet.
Az aggodalmaskodó kedvencek kihívást jelenthetnek a gazdik számára, de a türelem, a megfelelő és hozzáértő kezelés, valamint a kiképzők és az állatorvosok mind sokat segíthetnek abban, hogyan kezeljük a kialakult helyzetet. Ne feledd, nincs reménytelen helyzet!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek