6 ok, ami miatt a kutya egyfolytában a falat bámulja
2024. augusztus 5 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 5 - Képek: Getty Images Hungary
Te is tapasztalod, hogy a kutya a falat bámulja? Most megtudhatod, mennyire kell aggódnod emiatt, és mikor kell állatorvoshoz fordulnod.
A kutya számos olyan viselkedésformával rendelkezik, ami emberi szemmel furcsának tűnhet. Ezek némelyike – mint például az, hogy a falat bámulja – teljesen normális lehet, ugyanakkor más esetekben bizonyos problémákat is felvethet. Éppen ezért nem árt tisztában lenned a lehetséges okokkal.
Bár a kutya viselkedése aggasztónak tűnhet, néha egészen hétköznapi dolgokkal magyarázható, beleértve azt, hogy lát vagy hall valamit, amit te nem veszel észre. A másik eshetőség, hogy valamilyen mentális, testi vagy viselkedésbeli problémáról van szó. Ilyen például a zavartság vagy a kognitív diszfunkció. Lássuk a lehetséges okokat részletesebben is.
Előfordulhat, hogy rovarok vagy rágcsálók élnek a falban, így ha a kutya meghallja, ahogy neszeznek, megpróbálhatja megtalálni a hang forrását, ami arra sarkallhatja, hogy a falat bámulja.
A kutyák jobban hallanak, mint az emberek, így lehet, hogy neked fel sem tűnik a hang, ami felkelti figyelmüket.
Ha gyakran tapasztalod, hogy kedvenced ezt csinálja, érdemes lehet a végére járnod, hogy nincsenek-e kártevők otthonodban.
A rovarok, az árnyékok vagy a falon táncoló fények egyaránt kiválthatják a kutya érdeklődését, ami a fal bámulásában csúcsosodhat ki. Ha követed a tekintetét, talán te is észreveheted, hogy mi az, amire annyira kíváncsi.
A kutya kognitív diszfunkciója (CCD) zavartságot okozhat, így emiatt értelmetlen dolgokat csinálhat. Egyes érintett állatok minden látható ok nélkül ugatnak, a lakásba vizelnek, vagy épp a falat bámulják.
Az Alzheimer-kórhoz hasonlóan a kognitív diszfunkció háttere nem teljesen ismert, annyi azonban bizonyos, hogy az agyban bekövetkező változások okozzák, ahogy a kutya öregszik. Vannak olyan táplálékkiegészítők és étrendek, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, amelyek segíthetnek a CCD-ben szenvedő kutyáknak – ezekről ajánlott állatorvossal konzultálni.
Bár a rohamokról rendszerint a kontrollálatlan mozdulatok vagy az eszméletvesztés jut eszünkbe, valójában más tüneteik is lehetnek. Parciális vagy fokális rohamnak nevezik, ha az elektromos zavar nem a teljes agyat, hanem annak csak meghatározott részeit, lebenyeit érinti. Az ilyen típusú rohamoknál megeshet, hogy a kutya egyszerűen lefagy – elképzelhető, hogy éppen a fal előtt, ezért úgy tűnhet, mintha azt bámulná.
A rohamok mögött többféle tényező húzódhat meg, mindenesetre általánosságban azt lehet mondani, hogy ha egy epizód 5 percnél tovább tart vagy 24 órán belül többször jelentkezik, tanácsos állatorvoshoz fordulni.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Az indokolatlan nyalogatás, ugatás, körözés, járkálás vagy a furcsa bámészkodás kényszeres viselkedésből is fakadhat. Ennek az oka lehet genetikai hajlam, de ha kimerül a fal bámulásában, szerencsére általában nincs negatív következménye.
Ez nem annyira jellemző, ám ha a kutya többször is kivívta a figyelmed, amikor a falat bámulta, lehet, hogy ez a szokásává válik. Felmerülhet az is, hogy a kutya egy polcról kap valamilyen csemegét, és a falat a finomsághoz társítja. Annak elkerülése érdekében, hogy ez a fajta viselkedés megerősödjön, ügyelj rá, hogy ne mindig az adott helyen kapjon belőle.
Ha kutyád így viselkedik, és ennek nincs semmilyen kézenfekvő oka, érdemes lehet állatorvoshoz fordulnod, hogy kizárhasd az esetleges egészségügyi problémákat. A kutya viselkedései zavarairól itt tájékozódhatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek