hirdetés

Kutya és gyerek: így tarthatod őket biztonságban

Diósi Szilvia

2025. január 18 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Amikor a családban kutya és gyerek is van, akkor nagyon oda kell figyelni, hogy mindkettőjüket biztonságban tudjuk, ugyanis könnyedén félreérthetik egymást.

hirdetés

Gazdiként is gyakran tapasztalom, hogy a gyerekeket lenyűgözi, vagy éppen megijednek a kutyámtól. Sajnos azzal is többször találkoztam, hogy utóbbira a szülők még rá is tettek azzal, hogy „meg fog enni”, „ne menj a közelébe, mert megharap” és hasonlók. Illetve az sem idegen a számomra, amikor kérdés nélkül csimpaszkodik bele a gyerek az állat szőrébe, vagy éppen sikongatva fut utána, míg az eb menekül. De hogyan lehet a kutya és gyerek biztonságban egymás mellett?

A kutya és gyerek biztonsága érdekében tarts be néhány alapvető szabályt / Fotó: azenkutyam.hu

Kutya és gyerek együtt

Nem nagyon lehet kivédeni, hogy a kutya és gyerek egy légtérbe kerüljön. Ha van háziállatotok, akkor azért, de barátoknál, más családtagoknál, vagy akár az utcán is össze lehet futni a szőrös négylábúakkal. Nehéz előre megjósolni, hogyan reagál majd a gyermeked vagy az adott kutya a helyzetben – megijedhetnek, vagy épp játszani akarhatnak –, ezért kulcsfontosságú, hogy a szülők megtanítsák az alapvető biztonsági szabályokat.

A kutya szemszögéből nézve a gyerekek nagyon másképpen kommunikálnak, mint a felnőttek; sírnak, kiabálnak, sikoltoznak, mászkálnak és kiszámíthatatlanul rohangálnak, különösen a kicsik. Nem meglepő, hogy nehezen értik meg őket. A méretüktől függően fenyegetve érezhetik magukat, ha a gyermekek szemmagasságban vannak velük.

A gyerek megijesztheti a kutyát a viselkedésével

Tanítsd a gyermekedet!

Elsőként a szülőknek és a gondviselőknek kell megérteniük az alapvető biztonsági szabályokat:

  • Mindig kérdezd meg a gazdát, hogy megsimogathatod-e a kutyát, vagy egyáltalán közelíthetsz-e hozzá!
  • A kutyát a vállától a farka irányába simogasd!
  • Ne simogasd a kutya fejének tetejét!
  • Beszélj halk hangon, és kerüld a hirtelen mozdulatokat, hogy a kutya biztonságban érezze magát.
  • Soha ne közelíts kutyához, ha étel van a kezedben vagy a zsebedben!

Várhegyi Dóri Kutyauszi – Dog Hotel

Várhelyi Dóri a Kutyauszi – Dog Hotel ügyvezető igazgatója, hidroterapeuta

Várhelyi Dóri 10 éve nyitotta meg az ország első kutyauszodáját Veresegyházon, ami 2019-ben Gödöllőre költözött és Kutyauszi – Dog Hotel néven már panzió, napközi és kiképzés is elérhető az uszoda mellett. Európa legnagyobb medencéjében (16m x 6m) várják a négylábúakat a hét minden napján. Az uszoda egyik fontos mottója, hogy: „Jobb a prevenció, mint a rehabilitáció!” Már egészen kölyökkortól ajánlják a tudatos mozgatást, etetést állattartást, és ehhez minden segítséget megadnak a gazdiknak.

25 éve foglalkozik kutyákkal, a munkája a hobbija, amit szenvedélyesen szeret. Magyar vizslákat tenyészt, a fajta elkötelezett híve. Szabadidejében autodidakta módon bújja az etológiával, kinológiával, kisállat dietetikával és ortopéd problémákkal foglalkozó szakirodalmakat.

 

Kutyauszi – Dog Hotel
2100 Gödöllő, Malomtó u. 2-6
www.kutyauszi.hu

A kicsivel pedig meg kell értetned: ha gazdi azt mondja, hogy nem, akkor nem lehet a kutyával játszani, mást kell keresni helyette. Ha a kutya elmozdul, elfordul vagy elhúzza a fejét, ezzel azt üzeni, hogy köszönöm, de nem kérek belőle. Biztonságosabb módja az interakciónak, ha a kutyát hívjuk magunkhoz, ahelyett, hogy mi lépnénk be az ő terébe.

Szakértők szerint már 6 hónapos kortól elkezdhetjük tanítani a gyermekeket a kutyákkal kapcsolatos határok betartására. A babák gyakran megragadják a bundát, ezért a szülőknek szemmel kell tartani a baba kezeit, és megakadályozni, hogy meghúzza a kutya szőrét.

gyerekek kommunikáció kutya jelzések

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!