hirdetés

Ezért ugatja meg a kutya a postást? Tippek a konfliktus elkerülésére

Berek-Halász Beáta

2024. november 18 - Képek: Getty Images Hungary

Még a legszelídebb kutyák is heves ugatásba kezdhetnek, ha a postás vagy más kézbesítő érkezik. Ez egy természeti jelenség, amely az ő egyedi sajátosságuk. Kedvenceink hajlamosak védelmezőként fellépni, és egyes fajták sokkal territoriálisabbak, mint más társaik.

hirdetés

A kutya és a postás kapcsolatának problémája a levél- és csomagkézbesítés jellegében gyökeredzik: a kézbesítők bedobják a postaládába a levelet, vagy bejönnek a telekre, hogy leadják a csomagot. Még talán beszélgetnek is a gazdival. Ezek mind-mind zavaró tényezők a kutyák számára. Ösztönből cselekszenek, és nem szeretik, ha egy idegen megzavarja a területüket.

Ismertessük meg a postással a kutyánkat, ha van rá lehetőségünk

Az interakciók gyakorlása

Ha ez a viselkedés problémává válik, kézenfekvő megoldás lehetne, hogy megismertessük kutyánkat a postással vagy a csomagszállító cég munkatársával. Ez azonban nagy valószínűséggel egyikük idejébe sem férne bele. Azonban a kutya korai szocializációjával egészen biztosan segíthetünk ezen probléma kivédésében. A szocializáció megalapozza az idegenekkel szembeni viselkedést is, valamint megtanítja az ebeket arra, hogy reagáljon az új hangokra vagy új környezetre. Akár egy engedelmességi képzés is sokat segíthet, amelynek során a kutya megtanulhatja az alapvető parancsokat is, mint az „ül” és a „várj”. Elsajátíthatja a kutya, hogy csendben üljön és várjon, amíg szükséges. Illetve felkészítheti a kutyát arra, hogy jobban kezelje az emberekkel vagy más állatokkal kapcsolatos helyzeteket.

Ösztönös viselkedés sarkallja őket az idegen távol tartására

Tanítsunk önkontrollt

Tanács 1.

Hasznos lehet, ha egy barátot hívunk segítségül, aki eljátssza a postás vagy más „betolakodó” szerepét. Ahogy az illető közeledik az ajtóhoz, kezdjük el megtanítani kutyánknak, hogy ne ugasson ezekben a helyzetekben. Ha a csendes viselkedésért pozitív megerősítés jár – például egy-egy jutalomfalat –, akkor egy idő után megtanulja, hogy a nem reagálás jutalma jobb, mint az ellenség elzavarásának elégedettsége.

Egy másik jó gyakorlat lehet, ha „feladatot” adunk a kutyának, amikor a postás az ajtóhoz vagy a kapuhoz közeledik. Dobjunk vagy adjunk neki egy játékot, amellyel lefoglalja magát, ha pedig lakásban lakunk, ugyanezzel a módszerrel zavarjuk át egy másik szobába. Természetesen van néhány dolog, amit nem tanácsos tennünk, amikor kedvencünk ingert kap a postás megugatására. Fontos, hogy ne kiabáljunk és ne reagáljunk az ugatásra odafigyeléssel, mert figyelmünket jutalomként fogja felfogni.

Alapvető engedelmességi képzéssel csökkenthetjük a nem kívánt viselkedést

Mi van, ha a kutyánk folyamatosan ugat?

Számos oka lehet a folytonos ugatásnak, például az unalom, a túltengő energia, vagy valami, ami válaszra készteti az ebet. Például séta közben egy mókus a parkban, egy idegen ember vagy egy másik kutya jelenléte. Végső soron a kutya ugatásának oka határozza meg az eb lecsendesítéséhez szükséges módszert.

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

 

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

 

Tanács 2.

Egy nagyon hasznos trükk, ha gondoskodunk arról, hogy kutyánk mozgásigényét kielégítsük, így kevésbé lesz hajlamos az unalomból vagy nyugtalanságból történő ugatásra. Ez különösen fontos azokban az esetekben, amikor mi, gazdik, nem tartózkodunk otthon. Segíthet még akár interaktív játékok felajánlása is, ami szellemileg is leköti a kutyát.

Sőt mi több, a tv-vel is próbálkozhatunk, hogy kedvencünk szokja az idegen hangokat. És végül, ha úgy gondoljuk, hogy nem csak a hozzánk látogató futár készteti kutyánkat ugatásra, beszerezhetünk egy kamerát vagy egy okostelefon-kompatibilis „kisállat-felügyeleti” alkalmazást, mely segíthet a valódi ok feltárásában.

Ha a kutya a stressz jeleit mutatja távollétünkben, vagy ezek a stresszjelek – mint például a morgás és a fel-le járkálás – akkor kezdődnek, amikor távozni készülünk, akkor a kutya szeparációs szorongástól is szenvedhet. Ebben az esetben mindenképpen forduljunk állatorvoshoz, mert ideiglenes gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.

engedelmességi tréning ösztönök szocializáció terület őrzése

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!