hirdetés

Tényleg megérzi a kutyád, ha szomorú vagy?

Tóth-Hencz Edit

2024. július 12 - Képek: Getty Images Hungary

Úgy tűnik, hogy a kutyák képesek felismerni, ha a gazdájuk szomorú, és ennek megfelelően reagálhatnak.

hirdetés

Mitől olyan különlegesek a kutyák? Mi különbözteti meg őket a többi állattól? A válasz egyszerű: a kutyák erős empátiakészséggel születnek, ami képessé teszik őket arra, hogy átérezzék, amit mások éreznek. Ez a különlegesség, hogy biztosítják számunkra a feltétel nélküli szeretet érzetét. Összetett érzelmi rendszerrel rendelkeznek, képesek örömöt, szomorúságot is átélni. Vajon a kutya tényleg érzi, ha szomorú vagy?

A kutyák képesek felismerni, ha a gazdájuk szomorú

Kutyák és érzelmek

A kutyák köztudott, hogy a szaglásukra hagyatkoznak, de úgy tűnik, hogy a szemüket is gyakrabban használják, mint gondoltuk. Az emberi arckifejezésről meg tudják állapítani, hogy az ember boldog vagy szomorú. A düh felismerésére különbözően reagálnak fajtájuktól és személyiségüktől függően. Van olyan kutya, akiben félelmet ébreszt, és a gazdája mögé bújik, de az is előfordulhat, hogy morog, ugat a dühös emberre, hogy megvédje magát. Biztos minden gazdival előfordult már, hogy ha rosszabb napja volt, lehangoltan ült a kanapén, a kutyája az orrával bökdöste, vagy a közelében telepedett le a gazdit nézve. Ez is a kutyában megbúvó empátia.

A kutyák összetett érzelmi rendszerrel rendelkeznek

Másképp viselkednek a kutyák a szomorú gazdi körül?

A kutyák bizonyítottan nagyon érzékenyek a gazdájuk érzelmeire, és jól tudnak olvasni a testbeszédből. Ha megérzi, hogy baj van, valószínű, hogy a kutyusod megpróbál segíteni. A kutyád többféleképpen reagálhat rád, hogy kimutassa az együttérzését, például megnyal vagy próbál a bőrödhöz simulni. Ez nekik is segít megnyugodni. Természetesen fajtánként változnak a reakciók: a bulldogok emberközpontúak, és természetüknél fogva rendkívül kedvesek. A labrador retrieverek jó társak, mindent megtesznek a gazdájukért. A csivavák szoros köteléket alakítanak ki, akár szó szerint is, hiszen szeretnek bújni. A német dogok szelíd óriások, nagyon türelmesek és barátságosak, hogy csak néhány példát említsünk.

Egy kutatás eredménye

A Londoni Egyetem kutatói azt találták, hogy a kutyák nagyobb valószínűséggel közelednek egy síró emberhez, mint azokhoz, akik beszélgetnek vagy dúdolnak. Az a tény, hogy az állatok különbséget tettek a sírás és a dúdolás között, azt jelzi, hogy a sírásra adott válaszukat nem pusztán a kíváncsiság vezérelte. A sírás nagyobb érzelmi jelentést hordozott kedvenceink számára, és erősebb reakciót váltott ki, mint a beszéd vagy a dúdolás. Ez a kutatás is alátámasztja azt, hogy a kutya érzi, ha a gazdája szomorú.

A kutyák jól tudnak olvasni az emberi testbeszédből

A kutyák képesek átvenni az érzéseinket

A kutya „kiszagolja” a hangulatváltozásunkat, többek között ezért is alkalmasak  terápiás célokra. Teljesen normális, ha rosszkedvünk van vagy szorongunk, és a házi kedvencünkre támaszkodunk. A összebújás, simogatás nagyon megnyugtató tud lenni. A túl sok stressz és szorongás a kutyáknál is megemelheti az adrenalinszintet, ami azonnali vizelést, a bélrendszerük feletti kontrollvesztést, akár hasmenést is okozhat. Ezért is fontos, hogy figyeljünk arra, ha hosszabb ideig negatív a hangulatunk, mert az hatással lehet a kutyánkra is. Komolyabb, állandósult probléma esetén érdemes szakemberhez fordulni önmagunk és a kutyánk érdekében is.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Kutyával a szomorúság ellen

A kutya jó hallgatóság, segít kilábalni a rosszkedvből, ha lehangoltak vagyunk, és számíthatunk a megnyugtató közelségére is. kedvenceink meg tudnak nevettetni minket, társak a magányos pillanatokban, feltétel nélküli szeretetet adnak egy életen át. Csak be kell fogadnunk. Csodálatos teremtmények, nagy empátiára és együttérzésre képesek, és igen, megérzik, ha szomorúak vagyunk. Figyelj magadra, és próbálj meg többet meg tudni arról, hogy mi tesz boldoggá, hogy a házi kedvenced is boldog maradjon!

Ha érdekel, miből ismerheted fel, ha négylábú társad szomorú, esetleg depressziós, ide kattintva olvashatsz tovább.

depresszió érdekességek felelős állattartás kutya kutya és ember kutya viselkedése kutyatartás szomorúság

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!