Mire vigyázzunk, ha megérintjük a kutyánkat? Oka van, ha nem szereti
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 19 - Képek: Getty Images Hungary
Cikkünkben górcső alá vesszük, mire figyeljünk kutyánk simogatása során. Melyek azok a területek kedvencünk testén, amelyeket jobb, ha elkerülünk. Ez a tudás kulcsfontosságú lehet egy új kapcsolatban, például ha örökbe fogadtuk négylábú barátunkat.
Számos oka lehet annak, hogy a kutya ellenáll az érintésnek. Egy örökbe fogadott kutyánál például lehetséges, hogy kölyökkorában nem volt eléggé szocializálva, ezért felnőttkorában már vonakodik elfogadni az érintést. Az is előfordulhat, hogy a múltban durván bántak vele, ezért most fél minden emberi kontaktustól.
Vannak olyan kutyák, akik függetlenebbek, és nem érzik annyira szükségét a simogatásnak, mint más egyedek. Bármi legyen is az ok, ha azt szeretnénk, hogy a kutyánk jobban elviselje az érintést, nem árt néhány tényezőt szem előtt tartanunk.
Az is előfordulhat, hogy kedvencünk nem ellenzi a simogatást, csak egyszerűen válogatósabb, mint más ebek. Ez kutyánként változhat, azonban vannak klasszikusan nem preferált helyek, ahol egyik négylábú sem élvezi, ha megérintik. Nézzük, melyek ezek!
Ha azt vesszük észre, hogy a kutyánk rendszeresen lehajtja a fejét a simogatás során, az nem véletlen. Valójában ilyenkor négylábú barátunk egyrészt igyekszik elkerülni, hogy megérintsék a pofáját, másrészt jelezni szeretné, hogy ő ezt nem kedveli. Sok kutya kifejezetten nem élvezi, ha a fejéhez, főleg az arcához érnek. Ehelyett próbáljuk meg finoman a mellkasát vakarászni; valószínűleg itt jobban esik majd neki a kedveskedés.
Úgy tűnik, hogy a mancsok érintése nem csak a macskákat érinti rosszul, ezt sok kutya sem élvezi. Még ha általában nem is piszkáljuk kutyánk mancsait, azért a karomvágás sajnos nem maradhat el. Ez a kérdés kicsit bonyolultabb a mancsra érzékeny ebeknél. A kutya karmának vágása az ápolás fontos része. Így ha tréninggel és jutalomfalattal sem sikerül elérnünk, hogy kutyánk megbarátkozzon a helyzettel, mindenképpen forduljunk kutyakozmetikushoz.
Míg igaz, hogy néhány kutya semmit sem szeret jobban egy kiadós hasvakarásnál, mások nem biztos, hogy vonzónak találják ezt a fajta érintést. A hasra fordulás és a has felfedése nagyon sebezhető helyzet az állatok számára. Ennek eredményeképpen a kutya általában nem veszi fel ezt a pozíciót, hacsak nem érzi magát különösen kényelmesen, biztonságban, vagy ha nem próbál engedelmességet mutatni.
Gazdiként alapvető fontosságú, hogy meg tudjuk különböztetni, hogy milyen helyzetben hogyan viselkednek szőrős társaink.
Egy boldog kutya: nyitott szájjal, nyelvlógatva enyhe zihálást hallat, szemeivel hunyorog. Farkát lazán csóválja, ezzel is jelezve, hogy készen áll figyelmünkre.
Érdemes figyelni a szorongásos jelekre is, mert a fent említett boldogság könnyedén átfordulhat negatív irányba. Ha nem ismerjük eléggé kedvencünk reakcióit, a jelek meg is zavarhatnak minket. Ilyenek lehetnek például, ha a kutya teste megfeszül, bámul valamit, megnyalja a száját, eközben lehet, hogy farkát még mindig csóválja, bár már nem lazán.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Az első lépés a nyugodt légkör megteremtése, amely elősegíti kutyánk tanulási folyamatát és az érintéssel való megbarátkozást. Kezdjük néhány puha takaró leterítésével, amelyen elhelyezzük kutyánk kedvenc játékait. Ne féljünk akár nyugtató zenét is kapcsolni. Ismerjük meg, hogy négylábú társunk mitől érzi magát magabiztosnak és nyugodtnak, majd alakítsuk ki az ideális környezetet.
Ebünk szuper detektorokkal rendelkezik. Képes az arckifejezésünk és a hangszínünk alapján meghatározni, miképp érezzük magunkat. Elengedhetetlen, hogy minden esetben nyugodtan közeledjünk hozzá, főleg, ha bármilyen tréninget szeretnénk elkezdeni. Fontos, hogy ne társítson ezekhez az alkalmakhoz negatív érzelmeket. Ez még nehezebbé teheti, hogy megtanítsuk őt az érintés elviselésére.
Gyakran adjunk jutalomfalatokat, amikor ebünk nyugodt, vagy épp jól viselkedik az érintésre szoktatás során, ezáltal az érintést pozitív élménnyel társítja majd. Ne siettessünk semmilyen folyamatot, legyünk türelmesek. Ha siettetjük, kutyánk stresszessé, túlterheltté válhat, vagy kényelmetlenül érezheti magát.
A szoktatás során maradjunk távol négylábú barátunk fejétől, a pofa részeitől, a mancsaitól és a hasától. Ehelyett próbáljuk meg a mellkasát vagy a hátát simogatni. Általában ezeket a területeket előnyben részesítik az ebek, de fontos tudnunk, hogy kedvencünk élvezi-e, ha ezeken a területeken simogatják. Nemcsak a simogatás helye, hanem a hogyanja is számít. A kutyák általában inkább a hosszú és gyengéd érintéseket szeretik, mint a hirtelen, agresszív vakarászást.
Kezdetben rövid ideig, valamely szórakoztató tevékenységen keresztül építsük ki a bizalmat. Kezdjük a szoktatást 5 perccel, a későbbiekben pedig, ha úgy érezzük, hogy kutyánk már élvezi a közös foglalkozást, tarthatnak tovább is ezek az alkalmak. Mindeközben figyeljük meg, hogy kutyánk miként reagál testbeszédünkre és a hanglejtésünkre a játék során. Ha úgy érezzük, mindent megtettünk, hogy megmutassuk kedvencüknek a simogatás számos örömét, lehetséges, hogy még mindig nem lesz a legnagyobb rajongója. Ez azonban nem ad okot aggodalomra, de ha további kérdéseink vannak, ne habozzunk szakértőhöz fordulni, akár az állatorvoshoz, akár egy kiképzőhöz.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek