Ezért rejti el a dolgokat a kutyád
2024. június 16 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 16 - Képek: Getty Images Hungary
Te is tapasztalod, hogy a kutya elrejti a legkülönfélébb tárgyakat? Most megtudhatod, mi vezérli, és hogyan tudod leszoktatni róla.
Ha kedvenced visszatérő jelleggel elrejti a cipőd vagy a tévé távirányítóját, felesleges haragudnod rá. Jó oka van annak, hogy a kutya így viselkedik. Ha megérted, mi játszódik le benne, könnyebben tudsz majd fellépni szokása ellen.
Amikor a kutya elrejti a dolgokat, a legtöbbször azért teszi, mert megvan benne az ösztön, hogy felhalmozza és megőrizze javait, táplálékait, de akár az unalom is vezérelheti. „Bár nem akarjuk, hogy kutyánk egy szétrágott botot rejtsen a kanapé párnái közé, vagy felássa a hátsó udvart, hogy elrejtsen egy csontot, meg kell értenünk, hogy viselkedését az ösztönök diktálják, nem pedig a szemtelenség” – magyarázza Kate Naito okleveles kutyaviselkedési tanácsadó.
Ahogy a mókusok elraktározzák a diót és az emberek az értékeiket egy széfbe teszik, úgy a kutyák is elrejtik legbecsesebb tárgyaikat, hogy azok biztonságban legyenek, és ne vesszenek el.
A megmaradt élelem elrejtése a földbe a kutyák túlélési stratégiájának része, hiszen ha a táplálékot elássák a hűvös talajban, azt később még el tudják fogyasztani. Erre a modern kutyák már kevésbé vannak rászorulva, ugyanakkor, ha több háziállat is van a családban, ez is indokolhatja tettüket.
Azok a kutyák, akik mindig elrejtik vagy túlzottan védelmezik a dolgokat, szorongással és stresszel összefüggő problémákkal küzdhetnek. Ebben szintén szerepet játszhat, ha egy másik kutya él a házban.
Nem lehet kizárni a mögöttes egészségügyi problémákat sem, amelyek a kutya nem megfelelő táplálásával is összefügghetnek.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Az egyik legjobb módja annak, hogy kordában tartsd a kutya viselkedését, ha már kölyökkorában elkezded tanítani. Mindenekelőtt kerüld el, hogy hozzáférjen azokhoz a tárgyakhoz – például a cipőkhöz, zoknikhoz és játékokhoz –, amelyeket hajlamos elrejteni.
Itt van néhány további tipp, ami segíthet:
A szakemberek szerint hajlamosító tényező lehet az is, ha a kutyának túl sok játéka van. Ilyen esetben ügyelj rá, hogy mindig csak néhány darab legyen elérhető számára. Érdemes résen lenned az etetésnél is, hogy a kutyának ne legyen esélye meglógni az étellel.
Fontos szerepe van a képzésnek is. Azoknak a kutyáknak, akiknek elegendő mentális és fizikai stimulációban van részük, kevésbé van hajlamuk a rossz szokások kialakítására. Ha trükköket tanítasz neki, illetve lehetővé teszed, hogy ledolgozza a feles energiáit, azzal ugyancsak jó irányba terelheted.
A kutya viselkedésének megváltoztatásához a bizalom és szeretetteljes kötelék megerősítése a kulcs. Ha olyan helyzetet teremtesz, ami fenyegető számára, az félelmet kelthet, és akár harapásra is késztetheti. Éppen ezért, amikor próbál eliszkolni előled egy tárggyal, ne vedd üldözőbe. Ezt játékként foghatja fel, így arra bátoríthatja, hogy továbbra is mindenfélét elrejtsen.
Ha minden kísérleted kudarcot vall, célszerű lehet kutyakiképzőhöz fordulnod, aki a pozitív megerősítés módszerével élve alakíthatja át kedvenced viselkedését. A kutyakiképzés buktatóiról itt olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek