Miért dől a lábadnak a kutyád?
2024. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
2024. október 6 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyád a lábadnak dől, ráül? Ez egy gyakori viselkedés náluk, és sok mindent jelenthet. Kifejezhetik így akár a szeretetüket, de jelezhetik azt is, hogy gond van velük, szoronganak.
A kutyáknál gyakori, hogy a lábadra ülnek, lábadnak dőlnek. A saját kutyámnál is sokszor előfordul. Ő leginkább így tartja fent a kapcsolatot, nem a szemkontaktust veszi fel, nem a kezem fogja, mint az emberek, hanem nekem dől, ráül a lábamra. Ilyenkor érzi, hogy ott vagyok mellette. Ha megmozdulok, azt is azonnal érzékeli, de közben tudja figyelni a környezetét, vagy így kérni simogatást. A kutyák nyelvét nem mindig egyszerű megérteni. De minden egyéb, ugatás, nyüszögés, kaparás jelent valamit, úgy az is, ha neked dől, a lábadra ül a kutyád.
Háziállatainknak nincs szembenéző hüvelykujjuk, hogy megfogják a kezünket, vagy megszorítsák a karunkat. Hogyan mutatják ki tehát, hogy szeretnek minket? Szakemberek szerint az egyik módszerük a szeretet kimutatására, hogy a lábadnak dőlnek. Ez egy módja a szociális és érzelmi kötődés kialakításának. Ők nem ölelgetnek, csókolgatnak, hanem hozzád bújnak.
A kutyák az érintésen keresztül fejezik ki, hogy kényelmesen, szeretve érzik magukat, és ők is szeretnek. Az egymást kedvelő kutyák is sokat vannak egymás közelében, néha ülve vagy alvás közben is egymáshoz érnek.
A másik fő ok, amiért a kutyák a lábadnak dőlnek, az az, hogy szoronganak. Ha egy stresszes kutya szemmel tarthatja a gazdáját, megnyugvást érez. És mi mással tehetné ezt jobban, mint a testi kontaktussal. Egy szorongó kutya a gazdájára, a szeretett emberekre támaszkodik a vigasztalás érdekében, és főként azért, hogy tudja, hol van az illető, miközben szemmel tart valaki mást, vagy alszik. Így anélkül is pontosan tudja, hogy hol vagy, hogy megnézné, és tudja, hogy nem tudsz eltűnni anélkül, hogy ne tudna róla.
Azért is dőlhet neked, mert megtanulta, hogy te figyelsz rá, amikor ezt teszi. Elvégre nehéz figyelmen kívül hagyni az érintését, különösen a nagyobb kutyafajták esetében. A kutyák mindent megtesznek, ami segít nekik abban, hogy megkapják, amit akarnak. Ha pedig megtanulják, hogy így figyelsz rájuk, akkor bevetik, ha szeretnének közölni valamit.
Bár nem minden kutyaviselkedés-szakértő ért egyet ebben a kérdésben, egyes elméletek szerint a domináns kutyák a gazdájuk lábának dőlnek, hogy érvényt szerezzenek a tekintélyüknek. Figyeld meg kedvenced egyéb viselkedését, valamint azt, hogy hogyan bánik a többi kutyával, hogy megállapítsd, nála igaz-e.
Más szakértők szerint azonban a domináns kutyák egyáltalán nem így viselkednek. A magasabb státuszért versengő kutya általában egy másik állat fölé áll, megfeszíti a testét, nem dőlnek a másik kutyának, nem hunyják be a szemüket, és nem néznek máshová.
Alapvetően ez a viselkedés teljesen normális, ha azonban úgy érzed, hogy kutyád bizonytalan a lábán, és rád támaszkodik támogatásért, a legjobb, ha konzultálsz egy állatorvossal. Emellett nem szabad komoly következtetéseket gyorsan levonni belőle, ha a dőlést nyáladzás, gyors légzés, remegés, összehúzott testtartás, farok hátrahúzása, a fülek hátracsapása stb. jellemzi, akkor foglalkoznod kell a kutyád érzelmeivel. A szorongást ugyanis érdemes kezelni, ilyen esetekben keress fel egy kutyakiképzőt.
Talán te is észrevetted már, hogy bizonyos kutyák kaparják a földet. Az alábbi cikkünkből megtudhatod, mi lehet ennek az oka.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek