Ezért hempereg a kutya büdös dolgokba
2024. november 21 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 21 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyák furcsa viselkedések széles tárházát biztosítják, amelyek felismerésében nem mindig vannak segítségünkre. Sokszor még a szakértők is csak találgatnak ebeink szokásait illetően, de persze a legtöbb viselkedésforma evolúciós eredetű.
Előfordult már, hogy séta közben, amikor élveznéd a szabad levegő adta kikapcsolódást és stresszmentes létet, épp csak egy percre nem figyelsz oda a kutyádra, és megtörténik, aminek nem kellene: kedvenced valami igazán visszataszító dolgot talál, amelyben szeretettel hempergőzik meg. És miközben kis testét átjárja a boldogság, addig te gazdiként azonnal kétségbeesel a kutya és a büdös szagok eredményezte harmóniától…
Legyen szó állati tetemről, ürülékről, vagy egyszerűen csak egy ismeretlen, büdös dologról, amely kedvencünk orrának a mennyei illatok kombinációja. De vajon miért teszik ezt? Honnan jön ez a viselkedés? Miért jó nekik, hogy büdösek lesznek?
Az állatorvosok és viselkedéskutatók még mindig nem biztosak 100%-ig abban, hogy miért okoz a kutyáknak élvezetet a büdös dolgokban való hempergőzés, azonban van néhány elméletük. Az egyik legszélesebb körben elterjedt álláspont szerint a kutyák saját illatuk elfedésére végzik ezt a tevékenységet, így elrejtőzve a zsákmány vagy más ragadozók elől.
Habár logikusnak hangzik a saját szag elfedéséről alkotott vélemény, Pat Goodmann, az indianai Wolf Park kutatója a farkasok tanulmányozását követően hozott egy másik magyarázatot is.
Kutatásai azt sugallják, hogy a farkasok az általuk különösen érdekesnek talált szagokban nem azért henteregnek, hogy álcázzák magukat, hanem azért, hogy ezt az információt elvigyék a falkába.
A rothadó tetembe vagy akár a friss húsba fetrengett farkasok így mutatják meg a falka tagjainak, hogy mit találtak. Ez a viselkedés megkönnyítheti számukra, hogy felkutassák az elesett állatot, vagy egyszerűen csak információt cseréljenek egymással. Másik elképzelés, hogy a szag az összetartozás érzetét kelti, vagy ezzel csoportszagot alakítanak ki.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Az ösztönök: ahogy már fentebb is említettük a farkasok esetében, ez a rajongás elsősorban az ösztönökben keresendő. A zsákmányállat ürülékének és vizeletének segítségével fedik el saját szagukat, ezzel egy álcát öltve magukra.
A területjelölés: a dörgölőzés a terület megjelölésének módja is.
Illatterápia: a hempergőzés nem csak egy önfeledt játék; a számunkra kevésbé kellemes szagok a kutyáknak vonzó illatterápiaként szolgálhatnak.
A viselkedéskutatók véleménye szerint akad néhány lehetőség a kutyák effajta viselkedésének megakadályozására.
Ha semmi sem segít, a legjobb opció a póráz azokon a területeken, ahol ismereteink alapján kellemetlen szagú kincsek találhatók.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek