hirdetés

Életfogytiglani börtönbüntetést kapott a kutya: ez volt a bűne

Gerhát Petra

2024. október 24 - Képek forrása: Getty Images Hungary

Száz évvel ezelőtt történt az eset: egy kutyát az amerikai Pennsylvaniában életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek. Az elítélt kutya azonban átírta a teljes amerikai joggyakorlatot.

hirdetés

Pep 1924. augusztus 12-én különleges elítéltként került az amerikai Keleti Állami Börtönbe. A fegyintézetben később olyan hírességek is raboskodtak, mint például Al Capone. Pep azonban nem ember, hanem egy labrador retriever fajtájú kutya volt, akit a hírek szerint börtönbüntetésre ítéltek.

Gazdája juttatta a kutyát börtönbe

Egy évvel később az amerikai lapok egy fotóriporter jól elkapott fényképe nyomán attól voltak hangosak, hogy Pepet macskagyilkosságért zárták a rácsok mögé. Nem is akármilyen bundást ölt meg, hanem egyenesen a kormányzó macskáját, ezért ítélték el. A szenzációhajhász riport, ami bejárta a fél kontinenst, nem valós eseményeken alapult. Pepnek ugyan valóban volt köze a kormányzó feleségéhez, és annak macskájához is, azonban egészen másként. Pennsylvania akkori kormányzója, Gifford Pinchot volt ugyanis nemcsak gazdája, de tenyésztője is.

A börtöntöltelék, macskagyilkos kutya sztoriját a The Boston Daily Globe riportere találta ki, aki ottjártakor egy tökéletes illusztrációt kapott lencsevégre a történet alátámasztására: Pep, amint éppen közrefogja két smasszer.

Pinchot a politika mellett kutyatenyésztéssel is foglalkozott. Pep azonban nem egy elkövetett bűncselekmény miatt került a börtönbe, hanem egy ötlet nyomán. A kormányzó ugyanis figyelemmel követte a pszichológia legújabb trendjeit. Megtudta, hogy vannak olyan börtönök, ahol állatokkal igyekeznek javítani a fogvatartottak morálját, és így született meg az ötlet, hogy Pepet odaajándékozza a fegyintézetnek.

A börtönben az elítéltekkel együtt élt Pep, a kutya

Nagy port kavart a kutya börtönbüntetése

Annak ellenére, hogy valójában nem elítéltként került oda, és ez hamar ki is derült, a The Daily Mail szerint a macskagyilkos, börtönlakó kutya történetét számos újság felkapta. A kormányzó fia később arról számolt be, hogy apja több ezer levelet kapott, amiben a kutya szabadon bocsátását követelték. Mindeközben a börtön nem cáfolta a sztorit, sőt:

Pepről még egy rabosítási fotót is készítettek, amin saját számot kapott. Pep lett a C2559-es rab, vagy ahogy az elítéltek nevezték, Pep the Black (Pep, a fekete).

A történet pikantériája, hogy a kormányzónak, aki Theodor Roosewelt barátja volt, komoly konfliktusai voltak a mindennapok során politikai ellenfeleivel. Úgy vélték, hogy sokszor lépi át hatáskörét, nem törődve a környezetével. Pep börtönbe kerülésének történetét is ennek alátámasztására igyekeztek felhasználni. Ami azonban bizonyos, hogy a fekete labrador és gazdájának ötlete is sokat tett az amerikai börtönök légkörének enyhüléséért. Az állatasszisztált terápia és a kutyák biztosította kellemesebb légkör is neki köszönhetően kezdett elterjedni az Amerikai Egyesült Államokban.

Az állatasszisztált terápia hasznáról, illetve a terápiás kutyákról ide kattintva olvashatsz.

börtön kutyás történelem labrador retriever terápiás kutya

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!