hirdetés

A bizalom kulcsfontosságú – így építheted ki a kutyáddal

Molnár Enikő

2024. július 27 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

A bizalomnak kulcsfontosságú szerepe van a mindennapi életünkben, és ebben nagyon hasonlítanak hozzánk kedvenceink. A kutyák bizalma bár alapvetőnek tűnhet, nem annyira egyszerű és egyértelműen létező, mint azt sokan gondolják.

hirdetés

A kutyák az ember legjobb barátai, a hűség élő szobrai. Ám az ő bizalmuk sem határtalan, meg tud gyengülni, és akár el is lehet veszíteni. A gazdi és kutyája közötti bizalom nélkül, vagy a bizalom időszakos meggyengülése következtében számos nehézség alakulhat ki a mindennapokban. Van, amelyik nyilvánvalóbb és érezhetően problémát okoz, ám van, ami csak akkor válik egyértelművé, amikor a gazdi elkezd dolgozni a bizalom elmélyítésén, esetleg újbóli felépítésén. A továbbiakban érinteni fogjuk, hogy miért lehetnek bizalmi problémái egy kutyának, és hogy gazdiként mit lehet tenni a bizalom építése érdekében.

A bizalom kiépítése időbe telhet

Miért lehetnek egy kutyának bizalmi problémái?

Bármilyen egyszerűnek is tűnik a kérdés, kifejezetten összetett. Számos dolog okozhatja egy kutya bizalmának megrendülését, nem „csak” azok a dolgok, amikre elsőre gondolnánk. Például azt a legtöbben megértik, amikor egy menhelyi, vagy sokáig gazdátlan, nehéz sorsú kutya bizalomhiányos, ám abba már kevesebben gondolnak bele, hogy egy olyan eb bizalmával is lehetnek problémák, aki világéletében egy helyen élt, szerető gazdik mellett. Például a megfelelő szocializáció hiánya bőven elég ahhoz, hogy egy kutyus bizalmatlan legyen a környezetével szemben, főleg ismeretlen helyzetekben. Olyan szituációk is hozzájárulhatnak a bizalom hiányához, amelyekre a kutya nem lett felkészítve, amelyek hirtelen érték, túlterhelték… Valóban rengeteg okot lehet felsorolni. Ám azt is fontos fejben tartani, hogy ezek az indokok legtöbbször kifejezetten egyediek, és a kutya genetikájából, múltjából és jelenéből adódnak. Tehát nem kell rögtön önmagunkat okolnunk, még akkor sem, ha úgy érezzük, hogy valamivel hozzájárultunk a bizalmatlanság kialakulásához. Fontosabb, hogy felismerjük a helyzetet, megoldást keressünk, és segítsünk kedvencünknek a bizalom kialakításában.

Fotó: Az Én Kutyám

Mit tehetünk a bizalom építése érdekében?

Ahogyan maga a bizalomvesztés is egy szerteágazó, egyénenként különböző kérdés, a megoldása is legalább ennyire sokszínű. Így tehát nincs egy olyan recept, ami minden kutyánál maradéktalanul beválik. Ellenben vannak olyan változtatások és stratégiák, amelyek segíthetnek kutyától és helyzettől függetlenül. Mielőtt viszont elérkeznénk a felsoroláshoz, fontos kihangsúlyozni, hogy időigényes folyamatról van szó, ami a gazdi oldaláról rengeteg türelmet, odafigyelést és utánajárást igényelhet. Ne várjunk gyors és látványos fejlődést egyik napról a másikra, legyünk kitartóak! Ha pedig komoly bizalmi problémákról van szó, érdemes lehet már rögtön egy megbízható szakember segítségét kérni.

Néha a legjobb, ha csak egymás mellett ülve figyeljük a környezetünket

A testbeszéd sokat elárul

Nem biztos, hogy mindenkinek ez jut először eszébe, ha bizalomépítésről van szó, pedig túlzások nélkül ez az egyik alapköve a folyamatnak. Egy bizalmatlan kutya valószínűleg félelem, stressz és szorongás jeleit mutatja, ám lehet, hogy annyira mindennaposnak tűnnek ezek a gesztusok, hogy már megszokottá váltak, vagy a gazdi észre sem veszi őket, esetleg nem tulajdonít nekik jelentést. A stressz, illetve szorongás jeleiről már kimerítően írtunk régebben, így ezeket most nem ismételnénk meg. Ám mindenképpen érdemes őket ismerni, hogy jobban megértsük kedvencünket.

Ne erőltesd rá magad

A testbeszéd megértéséhez az is hozzátartozik, hogy amikor tudjuk, tiszteletben tartjuk, amit kedvencünk kommunikál. Például teret adunk neki, és nem gyömöszöljük egész nap. Ez a család minden tagjára ugyanannyira vonatkozik. Hagyjuk, hogy néha inkább ő közelítsen meg minket, ha simogatásra és extra figyelemre vágyik.

Legyen az ebnek egy saját helye, ahová elvonulhat, ahol nyugalom van és senki nem zavarja. Ez nem a büntetés helye, hanem egy elvonulásra alkalmas, pozitív érzelmi töltetű hely, ahol biztonságban érezheti magát.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Rutin és konzisztencia: a bizalomépítés barátai

Biztosan hallottad már, hogy milyen fontos a kutyák számára a konzisztens nevelés és a rutin kialakítása, így ezzel nem mondunk újat. Ám pont azért, mert sokszor a csapból is ez folyik, sokan elfelejtik, hogy valójában milyen nagy szerepe van ezeknek. A rutin és a konzisztencia segít abban, hogy a kutya élete kiszámítható legyen. Nyilván fontos, hogy legyenek újdonságok is, de az is ugyanennyire fontos, hogy meglegyenek az alapok, amikre számíthat az eb, és amik keretet adnak a napjainak. A kiszámíthatóság egy pozitív dolog, a kutya önbizalmát, illetve bizalmát is növelni tudja.

Növeld kedvenced bizalmát játékosan

A játék nagyon fontos a kutyák számára, legyen szó fiatal, már felnőtt, vagy akár idősödő ebről. Sajnos ezt sokan elfelejtik, vagy egyáltalán nem priorizálják, így az egyik legtöbb örömet okozó aktivitás háttérbe szorul. A közös játékot tehát mindenképpen érdemes beépíteni a mindennapokba. Nem csak a kutya önbizalmát lehet vele építeni, számos más szerepet is ellát: például a kutya és gazdája közötti kapcsolatot is építi, a bizalommal együtt. (És akkor még nem is beszéltünk a mozgással járó előnyökről.)

Játék nélkül is lehet játszani

Jutalmazd „csak úgy”

Bár ez egy kissé vitatott megközelítés, egy bizalomhiányos, visszahúzódó kutyánál nagyon hatásos lehet. Anélkül, hogy különböző elvárásokat állítanánk kedvencünk elé, néha csak jutalmazzuk meg, amikor elmegyünk mellette. Dr. Sharon Campbell amerikai állatorvos is ezt ajánlja, hogy így a kutya pozitív asszociációkat alakítson ki gazdája jelenlétével. Ha az eb szereti az érintést és a simogatást, akkor ez is lehet a jutalom egyik formája; bár, ha bizalmi problémái vannak, ez nem biztos, hogy célravezető.

Nem kell egész nap adagolni az ebnek a jutalomfalatokat, ez nem arról szól! De néha nekünk is jólesik, ha valaki megdicsér minket csak úgy, azért, akik vagyunk. Bár a kutya nem ember, önbizalma neki is van, amit akár ilyen apróságokkal is lehet építeni.

Formálással és különböző trükkök tanításával is építhetjük kutyánk bizalmát és önbizalmát

Még számos módszer létezik arra, hogy építsd kutyád bizalmát, ám már akkor is előrébb vagytok a folyamatban, ha a fentebb említett tanácsokat megfogadod. Ahogyan már említettük, minden kutya más, így nem biztos, hogy mindegyiküknél ugyanolyan mértékben segítenek az előbb említett változtatások, és az is lehet, hogy vannak olyan ebek, akiknél másfelől kell megközelíteni a kérdést. Nem szégyen szakember segítségét kérni, így ha elakadtatok valahol, akkor érdemes felkeresni egy hozzáértő személyt.

Az egyik leghatékonyabb dolog, amit tehetünk kedvencünk bizalomépítésénél, az a közös játék. Ám sajnos nem minden kutya tud játszani, néha meg kell tanítani négylábú barátainkat a szórakozásra. Egy korábbi írásunkban megosztottunk néhány tippet arról, hogy hogyan érdemes elkezdeni játékra tanítani kutyánkat.

bizalmatlan kutya bizalom bizalomépítés játék kutya testbeszéde

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!