Milyen pózban szeret aludni a kutyád? A 10 leggyakoribb pozíció jelentése
2022. június 19 - Képek: Getty Images Hungary
2022. június 19 - Képek: Getty Images Hungary
A te kutyád általában milyen pozícióban alszik? A mód, ahogyan pihen, sokat elárul a viselkedéséről, a személyiségéről és gyakran még az egészségi állapotáról is.
Dr. Jacqueline Boyd, a Nottingham Trent Egyetem állattudósa úgy véli, hogy sok kutya jellegzetes alvási pozíciót választ, mikor pihen, ennek pedig komoly jelentősége van, ugyanis számos dolgot meg lehet tudni ezáltal az állatról. Összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb alvóhelyzetet és azok jelentéseit.
Meglepő, de az eb számára ez a legkényelmesebb pozíció az alvásra. Ugyanakkor arról is árulkodik, hogy maximálisan megbízik benned és a környezetében.
Amikor a kutya ebben a pozícióban alszik, akkor hason fekszik, míg elülső lábai előre, a hátsók pedig hátra vannak nyújtva. Ez a pozíció általában az energikus és játékos kölyökkutyákra jellemző a leginkább. Az ok pedig, hogy ebben a pozícióban alszanak, arra vezethető vissza, hogy azonnal ugrásra készek legyenek. Jellemzően ilyenkor inkább csak szundikálnak.
Azok a kutyusok, akik takaróba bújva, párnákkal elbarikádozva, esetleg valamilyen jellegű ruhadarabbal alszanak, azok kényelmet és biztonságot keresnek, esetleg félnek valamitől, vagy hideg esetén fáznak. Esetenként az is lehet, hogy megszokták, hogy a gyerekek játékból betakargatják őket.
Ebben az esetben a kutya szívesebben alszik egy ember vagy egy másik kutya, esetleg plüss játék mellett szorosan hozzá bújva. Amennyiben kedvenced így szundikál, akkor egyértelműen erős kötődés, szeretet, és ragaszkodás jellemző rá. Amennyiben pedig így próbál hozzád bújni, nagyon valószínű, hogy még erősebb kapcsolatra vágyik veled.
A briós talán az egyik legaranyosabb alvási pozíció, az állat egészen össze gömbölyödve alszik, miközben a lábait testéhez közel tartja. Ám annak ellenére, hogy nagyon kedves testtartás, mégis arról árulkodik, hogy a kutya vagy fázik és így próbálja melegen tartani magát, vagy nem teljesen érzi magát biztonságban. Ez egyfajta ösztönös védekezési mechanizmu: a tekeredésnek köszönhetően az összes létfontosságú szerv védve van. Ez a pozíció meglehetősen gyakori a kóbor kutyáknál és olyan ebek esetében, akik újak a környezetükben.
Ebben a pozícióban a kutya ugyan fekszik, de a feje, illetve a nyaka meg van emelve, tehát támaszkodik valamin, például párnán vagy az ágy oldalán. Amennyiben huzamosabb ideig így szundikál a kutyusod, mindenképpen fordulj állatorvoshoz, ugyanis elképzelhető, hogy légzési problémái vannak.
Ha hason szundikál, akkor valószínűsíthetően melege van, és a hideg padló segítségével próbálja meg lehűteni magát. Az ilyen pózban alvó állatok általában energikusak, tettrekészek és kíváncsiak.
Talán ez az egyik legnépszerűbb alvási pozíció a kutyák esetében.nAmennyiben kedvenced ezt a pozíciót részesíti előnyben, akkor valószínűleg biztonságban és kényelmesen érzi magát melletted. Ezt onnan lehet tudni, hogy létfontosságú szerveik szabadon vannak, végtagjaikat kinyújtják, azaz nem készülnek semmiféle veszélyre.
Ez a pozíció hasonlít ahhoz, amikor az állat a gazdihoz bújik, azonban ebben a helyzetben a kutya egy másik állatnak támasztja a hátát. Amennyiben így szundikál, az azt sugallja, hogy szeretet és ragaszkodás épült fel a két állat között.
Ezt a pozíciót sok szakértő viccesen „szfinxnek” is nevezi. Az állat feje a mancsára van hajtva, hátsó lába pedig vagy az előző pozícióhoz hasonlóan helyezkedik el, vagy pedig oldalasan. Ez szintén egyfajta készenlétről árulkodik, az eb azonnal fel tud ugrani probléma esetén, vagyis nem feltétlenül érzi magát maximális biztonságban.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek