A komondor szőrnyírása: nyitott kapukat döngetünk
2025. január 3 - Képek: Getty Images Hungary; azenkutyam.hu; Somogyi Betyár Komondor Kennel
2025. január 3 - Képek: Getty Images Hungary; azenkutyam.hu; Somogyi Betyár Komondor Kennel
Elfogadja-e a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége (MEOESZ) a rövid szőrű komondorok részvételét a kiállításokon? Újdonságok a szövetségnél 2025-ben. Korózs Gábor elnökkel beszélgettünk.
A közelmúltban készült egy interjú Talpai Melinda komondortenyésztővel, aki, érzékelve azt, hogy a komondorok népszerűségével egyre komolyabb probléma van, azt javasolta, hogy a MEOESZ tegye lehetővé a nyírott szőrű komondorok kiállítási részvételét. Erre a véleménye szerint azért van szükség, mert a komondor szőrének rendkívüli gondozásigényessége jelenti az egyik okát a fajta csökkenő egyedszámának.
K. G.: Nekem a komondor mindig az életem része volt, tenyésztem is ezt a fajtát. Én is elolvastam ezt az interjút, érdekes volt. Melindának nagyon értékeljük a munkáját, és azt, amit a komondorokért tesz. Az észrevétele jogos és pontos, amivel kapcsolatban azt tudom mondani, hogy nyitott kapukat dönget: ez a lépés megtörtént, csak népszerűsíteni kell, és szélesebb körben ismertté tenni. A 2000-es évek elején a Komondor Klub akkori vezetőjével alaposan átbeszéltük ezt a kérdést. A klub kiállításain van a komondorok számára speciális nyírott szőrű osztály, amit a MEOESZ is engedélyezett. Ugyanígy a tenyészszemlén is be lehet mutatni a nyírott komondorokat, ahogy az államilag elismert tenyésztési programban is.
Ha a klubkiállításokon belül tudunk olyan létszámot biztosítani, akkor ennek a következő lépése lesz az országos CAC kiállításokon történő engedélyezés.
Ezt követően, évek eltelte után lesz lehetőség a nemzetközi kiállításokon történő bevezetésre. Ha ez így alakul, és ez az új irányzat népszerűvé válik, a szövetség, és személy szerint én is támogatni fogom a kezdeményezést.
Ami a lényeg: ez egy élő dolog, amivel most is lehet élni, ezért arra biztatom a komondorkiállítókat, hogy éljenek e lehetőséggel.
A nyírásnak egyébként állatjólléti szempontból is van értelme, hiszen sok kutya számára teher ez a nagy bunda az egyre inkább felmelegedő klimatikus viszonyaink között. Mindezt egyébként nem most találjuk ki újonnan, hanem egy elfeledett tradíciót élesztünk föl. Ha ugyanis elővesszük az 1800-as évekből származó, pásztorkodással foglalkozó szakkönyveket, meg fogjuk találni azt a konkrét mondatot, hogy a gondos gazdaember puliját és komondorját a birkanyírás végén szintén megnyírja. Ezt nem mi találtuk ki, hanem az őseink, nem véletlenül: így sokkal egyszerűbb és kezelhetőbb a komondor szőre. Ráadásul a kutya közérzetét is javítjuk ezzel. Nem utolsósorban pedig rettenetesen jól mutat egy nyírott komondor. Hajrá, mutassunk be egyre többet így a klubrendezvényeken!
K. G.: 2024-ben egy mérföldkő volt a Kutya Újság újraindítása nyomtatott formában, 12 lapszámmal. Ezt egy komoly sikernek tekintjük, de természetesen az élet nem áll meg, minden változik. 2024 tapasztalatai alapján úgy döntöttünk, és ez egy sajátságos döntés a mai világban, hogy
az online rész fejlesztésébe nem szeretnénk több energiát tenni.
Aki kíváncsi azokra a szakmai információkra és tudásra, ami ebben az újságban van, az papíralapon fog hozzájutni a továbbiakban. A másik ilyen nagy dolog, ami a következő évben várható a MEOESZ életében, az az, hogy elkezdődött a Tétényi úti székházunk felújítása és modernizálása. A konkrét munka augusztusban indult; nagyon jó ütemben haladunk, többször tartottunk műszaki ellenőrzést. 2025 legnagyobb feladata lesz az oda való visszaköltözés, ami február végén–március elején várható. Amíg minden átkerül majd, arra számítok, hogy az az első félév kiemelt feladata lesz. Már márciusban ott állhatunk az ügyfelek és a kutyások rendelkezésre, egy kulturált és megújult környezetben, ami méltó lesz a MEOESZ 125 éves egyesületi múltjához, ami a saját tulajdonunk, és nem bérlemény.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Úgy gondolom, hogy egy rendkívül aktív évnek volt a tagságunk részese, és egy legalább ilyen aktív év következik jó programokkal és nemzetközi eseményekkel Magyarországon.
Én a MEOESZ összes dolgozója és elnöksége nevében minden kutyabarátnak és tagunknak egészségben és eseményekben gazdag új évet kívánok!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek