Komondor: inkább éljen nyírott szőrrel, de legyen!
2024. november 8 - Képek: Somogyi Betyár Komondor Kennel
2024. november 8 - Képek: Somogyi Betyár Komondor Kennel
Hogyan támad egy komondor? Mi a tenyésztő véleménye: hogyan lehetne népszerűbbé tenni ezt a fajtát? Talpai Melinda tenyésztővel beszélgettünk.
T. M.: Ezt meg tudom erősíteni, erre már nálunk is volt példa. Amikor egyszer egy idegen „került” az udvarunkba, az akkori komondorunk megállt előtte, és olyan határozottan lépett fel, hogy az illető lefagyott, és nem mert továbbmenni. Mi „szabadítottuk ki” ebből a helyzetből, amikor hazaértünk. Tény és való, hogy nem jellemző rájuk a marcangolás, ami néhány keleti pásztorkutyafajtánál előfordul. Harapni harap, ha az szükségessé válik, de a támadása általában nem vérre menő az emberrel szemben.
T. M.: Amikor mi kezdtük a korombeliekkel a „komondorozást”, habár nem voltunk nagyon szimpatikusak a régi öregeknek, de legalább ott voltunk. Volt bennünk lendület, lelkesedés, hogy mi ezt szeretnénk csinálni, és ezt manapság nem látom. Nincsenek fiatalok, fiatal tenyésztők, nincs igazán utánpótlás.
Gyakran előfordul kiállításokon, nem külföldön, hanem itthon, Magyarországon, hogy egyedül vagyok komondorral, ha én valami miatt nem érek rá, akkor ez a fajta nincs ott, ami tragikus.
Hogy ennek mi lehet az elsődleges oka? Sajnos egyre inkább azt gondolom, hogy a komondortól megkövetelt szőrzet, és az ezzel járó munka energia- és időigényessége. Egy teliszőrben levő kutyát felkészíteni egy kiállításra hatalmas meló. Megfürdetni, tisztán tartani és egy ideig elzárni, hiszen ha közben esik az eső, az egészet újra lehet kezdeni. Ha kimegy az udvarra, akkor összekoszolja magát. Tény és való, hogy ez elképesztő munka. Szoktam hallgatni a pulis kollégákat, hogy panaszkodnak, mekkora gonddal járt felkészíteni egy pulit. Én csendben csak annyit szoktam megjegyezni, hogy szorozd azt meg öttel, és érteni fogod, mit csinálunk mi.
Talpai Melinda két kutyájával /
Néha én is úgy vagyok vele, amikor belekezdek egy kiállítási felkészítésbe, hogy nekem is elmegy a kedvem az egésztől. De aztán csak megcsinálom, csak elmegyek, bemutatom őket, mert az embereknek látniuk kell ezt a kutyát. Ráadásul ez a rengeteg szőr egyre komolyabb problémát okoz a változó klimatikus viszonyok között. Ezen a nyáron is több héten át voltak 40 fok fölötti iszonyatos melegek, ami szinte már veszélyes volt a kutyákra. Ráadásul azt sem hiszem, hogy a régi korok pásztorai képesek és hajlandóak lettek volna a szőrzet tépegetésére és ápolására.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
T. M.: A legjobb megoldásnak azt találnám, ha elfogadnák a nyírott kutyákat. Én évente egyszer rendszeresen nyírom azokat a kutyáimat, akikkel még vagy már nem készülök kiállításra, és azt kell mondanom, hogy csodálatosan néznek ki így. Sportosak, mutatósak, könnyedek, kiválóan tudnak mozogni, és a hőséggel is jól elvannak. A régi leírások szerint a pásztorok, amikor a birkákat nyírták kora tavasszal, bizony lekapták a komondor szőrét is, és akkoriban ez így volt természetes. Eldöntöttem, hogy jövőre több kutyámat is nyírott szőrrel fogom benevezni champion osztályba, így fogom prezentálni a kutyáimat. Azt gondolom, hogy inkább legyen a komondor nyírott, mint hogy ne legyen egy se, mert ha a dolgok nem változnak, most e felé haladunk.
Nyírott komondor /
T. M.: Jelen pillanatban még csak a klubkiállításon van olyan speciális nyírott osztály, ahol kifejezetten nyírott kutyákat lehet indítani. Nem mondanám, hogy tilos, de egyelőre nem divat a nyírott kutyát a saját osztályába benevezni. Az utóbbi időkben éppen a bíró uraktól és hölgyektől is hallottam már bátorítást, hogy próbáljuk mi, tenyésztők ezt bevezetni, hogy legyenek komondorok a kiállításokon, és ez segítsen a fajta népszerűsítésében és fennmaradásában. Így tudnánk előrelépni abban, hogy a felkészítés ne legyen egy ilyen iszonyatos munka a tulajdonos számára, és a komondortartás is egy könnyebben menedzselhető dolog legyen. Én abban komolyan hiszek, hogy ez segítene a fajtán, hogy többen választanák a komondort, hiszen igen sokan, akiknek egyébként a karaktere minden szempontból tökéletesen megfelelne, éppen a szőre miatt nem teszik.
A rövid szőrzet könnyebb viselet a nyári forróságban /
Korunkban egyre több ember küzd időhiánnyal, és ha egy szőrzet extra időigényessége jelenti az egyik fő akadályt a fajta választása előtt, hát tegyünk ez ellen. Hiszen ez más kutyafajták esetében is így van. A mostani klimatikus viszonyok között az évente vagy kétévente történő nyírás a kutyának is kifejezetten jót tesz, hiszen az összenemezesedő szőrzet a hőségben akár a kutya egészségkárosodásához is vezethet. Néha nem árt, ha az élet és a kor kihívásai felülírják a tradíciók egy részét.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek