hirdetés

Hasonlóságot fedeztek fel a szülés és egy kiskutya érkezése között

Kövess Péter

2024. július 22 - Képek: Getty Images Hungary

A tanulmány szerint egy kölyökkutya befogadása számos érzelmet előhív, amelyek nem feltétlenül csak pozitívak lehetnek.

hirdetés

Bármilyen örömteli esemény is egy kölyökkutya érkezése a családba, egyes gazdik számára valóságos érzelmi hullámvasúttal jár. Olyannyira, hogy a kutatás szerint a kezdeti időszakban negatív érzelmek forrása lehet. Ezt a jelenséget „puppy blues” néven emlegetik.

A kölyökkutyával való élet nem mindig csak móka és kacagás: a gazdik egy részénél negatív érzéseket is okoz

Negatív érzelmek a kölyökkutya érkezésekor: ezzel jár a puppy blues

Az npj Mental Health Research című tudományos folyóiratban publikált tanulmány alapján az újdonsült kutyatulajdonosok közel fele tapasztal negatív érzelmeket kedvencük kölyökkora során. Egyesek számára ezek az érzések igen hevesek lehetnek – a megkérdezettek 10 százaléka legalábbis rendkívül megterhelőnek nevezte ezt az időszakot.

„A tanulmány megállapította, hogy a puppy blues háromféleképpen nyilvánulhat meg: szorongás, frusztráció és fáradtság formájában. Ezek gyakran egyidejűleg fordulnak elő, de bizonyos esetekben a három tényező közül egy-kettő különösen szembetűnő lehet” – fogalmazott sajtóközleményében Aada Ståhl pszichológus és doktori kutató, a Helsinki Egyetem munkatársa.

A tanulmány során a kutatók 1801 finn gazdit kértek meg egy kérdőív kitöltésére, majd 326, egy-két éves korú kutya tulajdonosaitól is adatokat gyűjtöttek. Az utóbbi csoportnak kedvenceik kölyökkorában szerzett, illetve jelenlegi tapasztalataikról is be kellett számolniuk.

A folyamatos készenlét és fegyelmezés igénybe veheti az embert

A szakemberek statisztikai technikák segítségével elemezték a kérdőívre adott válaszokat, hogy azonosítsák a puppy blues kialakulásához vezető mintákat és tényezőket. Emellett azt is megvizsgálták, hogy bizonyos pszichológiai jellemzők, például a személyiségjegyek, mennyire lehetnek befolyásoló erejűek.

A puppy blues érzelmi viharát alkotó tényezők az alábbiak szerint állhatnak össze:

  • Szorongás: ezt az önbizalomhiány érzése, az álmatlanság, valamint a kölyökkutya jólléte és fejlődése miatti aggodalmak váltják ki.
  • Frusztráció: ebben az elégedetlenség érzése, az érzelmi feszültség, az irritáció és a kiskutya befogadására vonatkozó döntés megkérdőjelezése dominál.
  • Fáradtság: ez a kimerültséghez, az alvászavarokhoz, illetve a kölyökkutya által igényelt idő és figyelem miatti túlterheltséghez kapcsolódik.

Csak átmenetileg jelentkeznek

Fontos kiemelni, hogy a kutatók megállapításai szerint a negatív érzelmek csupán átmenetiek. Azok a gazdik, akik már felnőtt kutyáikkal kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg, lényegesen alacsonyabb szintű szorongásról, frusztrációról és fáradtságról számoltak be.

A tanulmány néhány érdekes összefüggést is feltárt a puppy blues és más pszichológiai tényezők között. Például azok, akik magasabb pontszámot értek el a neuroticizmus (a negatív érzelmek megélésére való hajlam) személyiségjegy tekintetében, nagyobb valószínűséggel tapasztalták meg az érzelmi kavalkádot.

„A gazdik alig fele számolt be arról, hogy jelentősen negatív tapasztalatokat szerzett a kölyökkor során, és csak körülbelül tizedük nyilatkozott súlyos megterhelésről. Ez összhangban van a szülés utáni depresszió prevalenciájával. A negatív érzések azonban viszonylag hamar elmúlnak” – értékelte az eredményt Hannes Lohi professzor.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Érdemes megjegyezni, hogy a vizsgálat a résztvevők emlékeire hagyatkozott a kölyökkori tapasztalatokat illetően, és a minta sem volt túl változatos. A legtöbb megkérdezett finn nő volt, így az eredmények nem feltétlenül ültethetőek át minden populációra. A kutatás mindenesetre fontos lépcsőfokot jelenthet a gazdivá válással járó érzelmi kihívások megértésében.

Hajlamosak rossz fát tenni a tűzre

A szülői tapasztalatok segíthetnek

A kutatók megjegyezték, feltűnő a hasonlóság a puppy blues és a baby blues néven ismert jelenség között. Ahogy az újdonsült szülők is tapasztalhatnak hangulati ingadozásokat, szorongást és kimerültséget, úgy a friss gazdik is hasonló érzelmi megrázkódtatáson mehetnek keresztül.

Ez arra enged következtetni, hogy a szülőket segítő stratégiák egy része a kutyatulajdonosoknál is működhet.

Hozzátettették azt is, hogy a puppy blues átélése nem jelenti azt, hogy a gazdik ne tudnának végül erős, pozitív kapcsolatot kialakítani kutyájukkal. Annak megértése pedig, hogy a negatív érzések csak átmenetileg jelentkezhetnek, segíthetnek nekik könnyebben átvészelni ezt az időszakot.

Kéne egy kis segítség, hogy hogyan birkózz meg a kölyökkutyával, amikor az őrületbe kerget? Ebben a cikkünkben összeszedtük a lényeget.

érzelmek érzések kiskutya kölyök kölyökkutya kutatás tanulmány

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!