hirdetés

A kókuszolaj: tényleg olyan jót tesz a kutyáknak, mint mondják?

Hangai Lilla

2024. május 31 - Képek: Getty Images Hungary

A kókuszolaj igen népszerűvé vált az emberek körében, többen amolyan étrend-kiegészítőként adagolják. Az esetünkben utalnak arra bizonyítékok, hogy korlátozott mennyiségben történő fogyasztásának lehetnek olyan előnyei, mint az immunrendszer erősítése, a fogyás elősegítése, gyulladáscsökkentő, gombaölő hatások, valamint az Alzheimer-kórban szenvedő betegek kognitív képességeit is javíthatja. Azonban még mindig vannak olyanok, akik vitatják ezeket és más emlegetett előnyöket.

hirdetés

Kutyás magazin lévén persze ma nem az emberekről lesz szó, de fontosnak tartottuk kicsit messzebbről indítani, ugyanis a kókuszolaj kutyákon való alkalmazása is a saját bőrünkön tapasztalt előnyökből indult ki. Akkor hát a kutyák számára hasznos lehet a kókuszolaj? Talán. Hogy legjobb belátásod szerint tudj dönteni, a következőkben részletezzük az előnyöket, hátrányokat és a lehetséges alkalmazási módszereket.

Fontos, hogy szűz vagy hidegen sajtolt verziót válassz!

Mi az a kókuszolaj?

A kókuszolajat vagy kókuszzsírt a kókuszpálmáról betakarított kókuszdió húsából sajtolják. Legalább 90%-ban telített zsírokból áll, amelyek többsége közepes láncú triglicerid (MCT). A kókuszolajon kívül az MCT-k megtalálhatók a pálmaolajban, a vajban, a joghurtban, a tejben és a sajtban is.

Az MCT-k olyan zsírsavak, amelyek „jó” zsírnak tekinthetők. Mértékletes fogyasztásuk számos előnnyel járhat, beleértve a bőrgyulladás csökkentését. Ezenkívül azonnali energiaforrást biztosítanak, és segíthetnek a gombák és fertőzések leküzdésében is, valamint támogathatják az agy egészségét és csökkenthetik a koleszterinszintet.

Kókuszolaj a kutyáknak: érvek és ellenérvek

A jelenlegi álláspont szerint a kókuszolaj fogyasztásából származhat a kutyáknak is előnye. Laurinsav-tartalma miatt antimikrobiális, gombaellenes és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik, ami kamatoztatható az ebeknél is. A kókuszolaj nagy mennyiségben tartalmaz kaprinsavat és kaprilsavat is, amelyek szintén ismertek gombaellenes hatásukról. Az olaj többszörösen telítetlen és egyszeresen telítetlen zsírsavakat is tartalmaz, amelyek támogatják az agy egészségét és segítik a koleszterinszint csökkentését. Egyes kutatások azt mutatják, hogy a kókuszolaj hasznos lehet a kutyák emésztésének javításában, az agyi aktivitásuk növelésében és a mentális funkcióik fejlesztésében, valamint a fogyásban is támogathatja őket.

Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.

Ezek az előnyök azonban nem jelentik azt, hogy állatorvosi jóváhagyás nélkül azonnal el kell kezdened a kutyádat kókuszolajjal etetni. Ennek legfőbb oka, hogy egyelőre nem létezik olyan kiterjedt kutatás, amely bebizonyította volna, hogy a kókuszolaj határozottan támogatná a kutyák egészségét. Az állatorvosok arról is vitáznak, hogy az eddigi vizsgálatok eredményei mennyire relevánsak.

Fontos továbbá kiemelni, hogy a kókuszolaj nem elégíti ki a kutyák napi zsírszükségletét. Az MCT-ben lévő savakban nincs elég ómega-6 és ómega-3 zsírsav; valamint amit tartalmaz is, azt sem dolgozzák fel túl hatékonyan. Azzal az állítással kapcsolatban, hogy az MCT-k védelmet nyújtanak a baktériumok, vírusok és gombák ellen, szintén felmerül egy aggály: nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy elegendő mennyiségben lenne a kutyának adott kókuszolajban ahhoz, hogy kifejtse a hatását.

Ha fényes bundát és hidratált bőr szeretnél kedvenced biztosítani, jó befektetés lehet egy kókuszolaj-tartalmú sampon és balzsam

Alkalmazása külsőleg

Külsőleg alkalmazva a kókuszolaj segíthet megnyugtatni az irritált területeket, ugyanis helyreállíthatja a viszkető, száraz bőr nedvességtartalmát. Érdemes lehet emiatt mancsápolóként használni. Önmagában azonban a szőrös bőrfelületre kenve csökkentheti a szárazságot és nyugtathat is, ám arra is van esély, hogy eltömítse a pórusokat, ami arra késztetheti a kutyát, hogy még inkább nyalogassa, ami további fájdalmat, gyulladást, fertőzést okoz. Ha csillogó bundát szeretnél kutyusodnak varázsolni, érdemes lehet azonban olyan sampont, balzsamot választani, amelynek van kókuszolaj-tartalma.

Többször emlegettük a gombás fertőzéseket. Még mielőtt megörülnél, hogy elég akkor bekenned egy kis kókuszolajjal az érintett területet, kérünk, hogy előtte mindenképpen vidd el az ebet az állatorvoshoz! Egyelőre nem tudjuk, hogy mennyire alkalmas valóban az ilyen jellegű problémák kezelésére.

A száraz mancspárnák ápolására beválhat

Így adhatsz biztonságosan kókuszolajat a kutyádnak

Mielőtt akár külsőleg, akár belsőleg adnál kókuszolajat a kutyádnak, mindenképpen beszéld meg az állatorvossal! Ő meg tudja mondani azt is, hogy milyen mennyiség lesz a kedvenced számára ideális a körülményeit tekintve. Ha megkaptad a zöld utat, válassz finomítatlan, más néven szűz kókuszolajat. Még jobb, ha hidegen sajtolt, ez a módszer ugyanis garantálja a tápanyagok megőrzését. Emellett a különböző termékeknek az íze is változhat: valamelyiken jobban lehet érezni a kókuszos aromát, mások teljesen íztelenek. Lehetséges, hogy kicsit kísérletezned kell ahhoz, hogy megtaláld a legjobb verziót, amit kedvenced is szívesen fogyaszt el.

Fontos, hogy a mennyiség meghatározásában valóban kérd ki az állatorvos segítséget, ugyanis nagy mennyiségben a kókuszolaj elhízáshoz, gyomor- és bélrendszeri zavarokhoz és akár hasnyálmirigy-gyulladáshoz is vezethet.

Ide kattintva a szintén népszerű CBD-olajat elemeztük ki.

házi gyógymód kókuszolaj otthoni ápolás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!