hirdetés

Minden kis testű kutya agresszív?

Gerhát Petra

2024. szeptember 26 - Képek forrása: Az Én Kutyám

Vajon valóban igaz az, hogy a kutyák testmérete és a környezetükkel szembeni agresszió fordítottan arányos? Minden kis testű kutya egy méregzsák? Szakértőkkel jártunk utána.

hirdetés

Egy nagy és egyre gyorsuló világban aprónak lenni nem egyszerű, hiszen minden nagyobb nálunk. Vajon mit érezhetnek városi környezetben az igazán kis testű kutyusok, akikből egyre több van, hiszen ideális lakásban, velünk élő társak lehetnek testméretük okán. Vajon méretükből fakadóan agresszívebbek? A DOGZ Podcast 7. évadának 9. adásában arról kérdeztük Vass Viktóriát és Tóth Ancsát, hogy tényleg minden kis testű kutya agresszív-e

Az apró termet nagy agresszióval jár?

Ki ne találkozott volna már pórázát rángató, látszólag ok nélkül támadó tacskókkal, yorkikkal, csivavákkal, vagy más, apró testű kutyákkal. Ha a Google keresőjébe beütjük, hogy kis testű kutya agresszív, több mint 300 ezer magyar nyelvű szócikket találunk, így talán nem is légből kapott az a feltételezés, hogy a testméretet és az agresszivitást összekapcsolják a kutyák esetében. De mi lehet az oka annak, hogyha így van, és vajon valóban így van-e?

A szakértők véleményét ide kattintva megnézheted:

Vagy itt meghallgathatod:

A DOGZ Podcast 7. évadának 9. részében lapunk újságírója, Gerhát Petra, és vendégei

Tóth Ancsa, az Élj  Már Dog Rehab rehabilitációs trénere, és

Vass Viktória, a DOG3 Közösségi Kutyás Tér kinológus-kutyaoktatója

kereste a választ arra, hogy vajon miért félünk attól, hogy nevén nevezzük az agressziót, ha kutyáinkról van szó. A szakemberek véleménye szerint a gazdában keresendő az agresszivitás oka és gyökere egyaránt. Amíg ugyanis nem vagyunk tisztában a pontos fogalmakkal, és a társadalmi elvárások miatt magát a tulajdonságot is óvatosan közelítjük csak meg, addig nem is lehet mit kezdeni az elvárttól eltérő viselkedéssel.

A gazda az oka, ha a kutya agresszív

Vajon el tudjuk-e képzelni, hogy egy apró jószág mit érez a nálánál sokkal nagyobb, mozgalmas és ijesztő környezetben? Hogy milyen lehet szinte cipőnyi méretűnek lenni, miközben ide-oda pakolnak, öltöztetnek, táskába tesznek. Hogy az életben maradási ösztön, az önvédelem és a szocializálatlanság miként vált agresszióba bizonyos helyzetekben.

A kis yorkshire terrier nem sokkal nagyobb, mint a gazdi tenyere

A kutyák viselkedését tudományos eredményeken és megfigyeléseken alapuló skála szerint vizsgálják a szakemberek. Ez nemcsak az otthoni környezetben mutatott magatartást vizsgálja, hanem a külvilágban felvett szokásokat is, így egyértelműen meghatározható, hogy vajon reaktivitásról, vagy tényleges agresszióról van szó. Kiderül az is, miként hat a szaporítók munkássága a tömegével előállított, manapság divatos, kis testű kutyafajtákra, és miként lehet a félelmi reflexeket leépíteni annak érdekében, hogy ne csak a négy fal között érezhessék magukat biztonságban ezek az apróságok. Ha kíváncsi vagy, miért lehetnek agresszívabbak a kis testű kutyák, és mit tehetsz annak érdekében, hogy ezen változtass, kattints, és hallgasd meg a szakértők véleményét!

agresszív DOG3 dogz félelem kistestű kutya Podcast reaktív kutya rehabilitáció Tóth Ancsa Vass Viktória

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!